Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bilyeli Fırdöndü Kullanımı ve GAM Sorunu İndirgemesi

Konu, 'Fırdöndüler, Klipsli Fırdöndü çeşitleri ve işlevleri' kısmında ambrosia tarafından paylaşıldı.

 1. ambrosia

  ambrosia Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  11 Kasım 2011
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  161
  [​IMG]

  Hemen her yerde duyarız "X misina veya x ip gam yapıyor" diye. Özellikle surf stili ve boğazda yemli,çapari, at-sar gibi durumlarda da yaşanır bu durum.

  Bilyeli fırdöndüyü biliyor, ancak eskiden teleskopik kamış kullandığım için üşengeçlikten klipsli fırdöndü kullanıyordum. Ersan Abi nin önerisi ile bilyeli fırdöndüye geçtim. Hani derler "ya ne gam kaldı ne keder"...işde bu söz bunun için söylenmiş olsa gerek.

  Şöyle ki ; misinanızı 100 metre ileride sabitleyin. Ve sabitlediğiniz yere doğru ilerleyerek sarmaya başlayın. İp/misina kendi etrafında da döndüğünden ve ucu sabit olduğundan doğal olarak gam yapar. Aynı deneyi bir de sabitlediğiniz yerde bilyeli fırdöndü ile yapın. Sonuç...ne gam ne keder.

  O gün bugündür kullanıyorum. Boğazda da at-sar da da vazgeçilmezim. Sahtelerde bazen iğneye köstek takılıyor ve kendi etrafında yüzlerce tur atıyor ve köstekde de gam kaçınılmaz oluyor. Aslında kösteğede uygulamak iyi sonuç verir ama biraz pahalıya mal etmiş oluruz takımı. Dolanma sonucunda da hali ile açması çok uzun sürüyor veya açılsada medet ummak zor oluyor. Ya çekiştirerek gam almaya çalışıyoruz yada yeniden misina bağlıyoruz.

  Eksisi var mı var tabi...ilk başlarda fazla sarım yaptığınızda halkanın içine giriyor ve yüzüklere zarar verebiliyor bu yüzden dikkat etmek yada bir şekilde korumaya almanız lazım...

  Unutmadan, kaliteli olanları yada güvendiklerimizi kullanalım, zira bilyeli fırdöndü de patlatmışlığım vardır...
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.872
  Beğeniler:
  6.791
  Şehir:
  İstanbul
  Kilitli fırdöndülerde bu özellik yok mu Buluthan.
  Uç misinalarda genelde bende bunları tercih ediyorum ama ana misinada da hep kilitli var..
   
 4. ambrosia

  ambrosia Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  11 Kasım 2011
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  161
  Şeref Abi bilyeli (halk dili ile) ve aynı zamanda klipslilerde mevcut...ülkemizde var mı bilmiyorum ama onlarda olur. Yada büyük boy bir sahte baık (rapala) klipsi alıp buna takabilirsin. Böylece hem bilyeli hemde klipsli olur.

  Ben kocaman klipsleri artık kullanmıyorum. Takımı kaba yapıyor kanısındayım. Benden sana tavsiye hem kösteğine hemde bedenine bunlardan kullan...2 tane 1 taneden çok daha iyi sonuç veriyor.Hatta ben döktüğüm kurşunlara bile bunları kullanıyorum. yaptığım denemelerde,normal fırdündü 5 saniye dönüyor ise bu şekilde kurşun 1 dakikadan fazla tur atıyor kendi etrafında..belli kullanımdan sonra bir damla ince yağ damlatıyorsun içine (kenarına damlat akıyor içine) ve performans devam ediyor. Bazen boğazda denk gelenler görüyor ve tavsiye sonucu deniyorlar...epey hayır duası aldım desem yeridir.
   
 5. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.598
  Beğeniler:
  9.538
  Şehir:
  İstanbul
  Deneyeceğim Buluthan, mantıklı geldi.
   
 6. ottoman

  ottoman Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Mart 2012
  Mesajlar:
  339
  Beğeniler:
  160
  Şehir:
  iStAnBuL
  aynı sistemi bende kullanıyorum örgüye yaptığım şokun ucuna en küçük bilyalı fırdödüyü bağlıyorum alt kısmada kurşunlu bedeni gayet başarılı görüntü itibarı ilede kaba gelmiyor tek dezavantajı sarma sırasında bilyalı fırdöndüyü kamışın en uç halkasından geçirmek oluyor ki bunu da engellemek sizin elinizde ne çok yavaş ne hızlı orta karar bi sarım
   
 7. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.437
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Boğaz'da olta atmak mı aman aman :D Ellerine sağlık abim herşeyi dört dörtlük yapınca geriye denizde balık olup olmadığı kalıyor malum, balık varsa fena avcı olur bu takım..
   
 8. murat karahan

  murat karahan Aktif Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  25 Kasım 2011
  Mesajlar:
  560
  Beğeniler:
  341
  isterse 10 bilyalı olsun, hiçbir fırdöndü kösteklerde T boncuk kadar verimli olamaz. 9 yıldır kullanıyorum. İçinde iki kanal var, biri beden biri köstek için. Köstek delikten geçirildikten sonra dip kısma birkaç düğüm ya da stoper + düğüm şeklinde sabitleniyor ve misina hiçbir mukavemetle karşılaşmadan kendi etrafında dönüyor. Performansı hayret verici, daha hayret verici olan ise Seafari dışında hiçbir şirketin bunları getirmemiş olması ve halihazırda getirmiyor oluşu.

  http://chesilbaitntackle.co.uk/tronix-pro-rig-beads---4-way-oval-beads-1361-p.asp
   
 9. ambrosia

  ambrosia Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  11 Kasım 2011
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  161
  Bu bahsettiğiniz boncukların bende mustadından kullanıyorum ama kıyıdan yemli, beklemeli avlarda..gerçi yine de boncuk-fırdöndü-boncuk daha hoşuma gidiyor. Yani sizin bahsettiğiniz kösteğin bedene dolanmasını en aza indirgeme diyebiliriz. Benim bahsettiğim ise Gam...sanırım ortada bir yanlış anlama oldu.
   
 10. murat karahan

  murat karahan Aktif Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  25 Kasım 2011
  Mesajlar:
  560
  Beğeniler:
  341
  Yanlış anlama yok. Köstek misinasının kendi ekseninde ve beden ekseninde dönmesini engelleyecek her türlü aksesuar, gam sorununu azaltır.

   
 11. ambrosia

  ambrosia Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  11 Kasım 2011
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  161
  Boğazda at-sarda genelde çok uzun bir köstek ve bedende boncuk-fırdöndü-boncuk olarak kullanıyoruz zaten. Kurşun da kendi ekseninde epey bir dönüyor ve asıl gamı kurşunun kendi etrafında dönmesi yapıyor. Bu sebep ile ben bilyeli fırdöndü (şok-beden arası) hatta kurşuna da bilyeli fırdöndü kullanıyorum.

  Bilyeli fırdöndüyü denemek, denemek size kalmış.