Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir amatörün tecrübeleri ve tavsiyeleri

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında budak1903 tarafından paylaşıldı.

1. budak1903

budak1903 Aktif Üye

Yaklaşık iki yıldır istanbul kıyılarından balık avı yapmaya uğraşan bir amatör olarak edindiğim tecrübe ve izlenimleri paylaşmak istedim.

Öncelikle yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyem yalnız başına bu iş zor. Yanınızda düğüm atmayı takım yapmayı bilen biriyle gidin. Makine seçimini istanbul kıyılarında kullanmak üzere 60-65 kafalı genel kullanım makinesi ile yaparsanız sıkıntı yaşamazsınız. Burada benim en önemli uyarım yedek kamış ile ava gitmenin faydalarıdır. Tek kamış ile gitmek belki de bir haftadır beklediğimiz balık avını boş geçirmekle sonlanabilir. Elinizin altında bir adet 360-390 bir kamış olsun. Yüzüğü düşen halkası kırılan sapı kırılan kamışlar sizi yarı yolda bırakmasın.
    Kıyafetlere gelince bir takım eldiven olsun çantada neopren olursa,iyi olur. Bulamazsanız kaliteli nitril eldiven soğuk havalarda elinizi bir nebze hem soğuktan hem iğne kesiklerinden hem de misina tutan parmağı korur.
    Her gördüğünüz kalabalığa girmeyin derim hem sizi hem de onları sıkıntıya düşürmeyin. Çubuklu, Arnavutköy gibi akıntılı sularda olta atmak ve sarmak tecrübe ister. İstavrit çaparisi atacağım diye rapala takımlarını dolaştırmak pek hoş olmuyor.

Vakit buldukça antreman yapın. Boş sahilde çeşitli takımlarla değişik ağırlıkla atışlar yapın. Bir de yeni bir kamış alınca alışma amaçlı da denemeler yapın. Zamanla atış tekniğiniz daha iyi olacaktır.

NOT: başından türlü dertler geçmiş biri olarak yazdım. Hepimizin böyle sıkıntıları olmuştur.

lufermania, anton ve Mesut1903 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Mesut1903

Mesut1903 Daimi Üye

Yeni başlayacak Yada yeni başlamış arkadaşlara ders niteliğinde olmuş tebrikler.

4. anton

anton Aktif Üye

çok güzel tavsiyeler. Acemi arkadaşlara faydası olacaktır. Yeni bir meradaysanız mutlaka gözlem yapın. Yeni insanlarla tanışmaya açık olun. Sıkmadan sorular sorun. Cevap veren kişiye denk gelirseniz empati ile yaklaşıp birşeyler öğrenmeye çalışın. Takımcı varsa onlarda yardımcı olurlar. Gönlü olsun diye 1-2 takım alın :). Fazlası bilgi olarak size dönecektir. En önemlisi kırıcı olmayın.

mrt55, Mesut1903, lufermania ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Meradaki mudavimlerden mutlka bir adet kanka yapın gerisi kolay

Mesut1903, lufermania, anton ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. lufermania

lufermania Daimi Üye

Çok doğru tavsiyeler olmuş, lakin birine katılmıyorum. Yanınızda takım yapmayı, düğüm atmayı bilen birinin olması tabiki iyi olur ama, internetten araştırıp bir kısım düğüm v.s. yi biraz öğrenmiş olursanız iyi olur, acemi olduğunuz için sıklıkla takım koparacağınız için bütün takımlarınızı da adama baglatıp adamın gününü de zehir etmeyin :D

sunny1403 ve Selahattin bunu beğendi.
  7. Mesut1903

Mesut1903 Daimi Üye

Abi sana katılıyorum. Büyük abilerden birini tanıyıp birazda yardım sever olup çevreyede saygılı olursak çünkü milletimiz çevresine hiç dikkat etmiyor. Takım poşetleri yiyecek ambalajları kopan takım parçaları yanımıza bir poşet alıp içine koyarsak o zaman çevremizdekiler daha iyi karşılıyor ve yardımcı oluyor.

Selahattin bunu beğendi.