Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir avdan fazlası..

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında trkc tarafından paylaşıldı.

 1. trkc

  trkc Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2015
  Mesajlar:
  718
  Beğeniler:
  2.690
  Şehir:
  53
  Selamun aleyküm. Herkese hayırlı akşamlar..:)
  @trakonya79 ile birlikte kelle koltukta avlara devam.. Bu sefer güzel bir raporla karşınızdayız.:harika:

  Ön bilgilendirme: Bu av "Gittim, tuttum geldim." tarzı bir av değildir. Aylar öncesinden planlanmış olup av için ideal olan en uygun zaman sabırla beklenmiştir. Emek, yorgunluk ve risk içerir. Güne ait videoların süreleri (bir video hariç) 12-23sn arasıdır. Daha iyileri, daha güzelleri her zaman sizin olsun.:)  Tarih 11 Eylül 2016, saat 03:45..

  Alarm çalıyor.!! Sıkıcı sabahlarda hep ertelenen o alarm adeta kulağım telefonda, çalmasını beklercesine uykudayım. Tahminen 2 saat kadar uyumuşum. Alarm daha "a" demeden zıpkın gibi ayaktayım. Adeta tabakhaneye b*k yetiştirircesine hızlı hareket ediyorum.:) Takım taklavat her zamanki gibi arabada. Seri bir şekilde hazırlanıp yola çıkıyorum.

  Özkan abiyi arıyorum. Evden çıkmış yola doğru geliyor. 04:30'a doğru buluşuyoruz. Hemen bir çorbacıya girip günün enerji ihtiyacını karşılayacak birer çorba içiyor, civardaki bir fırından birkaç poğaça alıp o uzun ve yorucu yola çıkıyoruz.


  Yolun düzgün kısmını bitirdikten sonra çiçekli yaylaların topraklı taşlı yollarına geliyoruz. Araç off-road değil ama ruhumuz off-road. İçinde bulunduğumuz durumu özetleyen yöresel türküler eşliğinde kâh derelerden geçiyor kâh çamurlara saplanıyoruz.:)
  Yolun sıkıntılı bölümlerindeki ilk mola yerine ulaşıyoruz. Hava buz gibi..

  IMG_8244.JPG


  Burada 15-20dk kadar hem arabayı hem kendimizi dinlendiriyoruz. Tekrar yola çıkmadan önce ormandaki kuş cıvıltılarına bir de dalların yaprakların arasından sızan güneş ekleniyor. Bir kare almadan olmaz.:)

  IMG_8149.JPG


  Zorlu koşullar altında yolun araba ile gidilebilecek kısmını bir şekilde tamamlıyoruz. Arabayı da taş falan düşmeyecek sağlam bir kenara park edip yanımıza alacaklarımızı hazırlıyoruz.:) Hazırlıklar tamamlandıktan sonra o zorlu tırmanış başlıyor..


  O güne kadar "Yaban hayvanı çıkabilir!" "Taş düşebilir!" gibi farklı farklı birçok tehlike uyarı levhası görmüştük ama hiçbiri anlatmak istenileni bu kadar net ifade etmiyordu..
  Yaban hayvanı dese geyiktir ceylandır vs. bi avuntumuz olacaktı ama tabela direkt isim veriyordu..

  IMG_8689.JPG


  Pençe işaretini de görünce aklıma direkt bu sahne geldi.:)
  Ayı bayır aşağı mı hızlı koşamıyordu, ölü taklidi yapınca mı saldırmıyordu muhabbetleri eşliğinde yolun ormanlık kısmını atlatıyoruz ve ormanlık alandan kurtuluyoruz.:)
  Bu saatten sonra görüş mesafemiz artıyor ve hangi daldan yılan sarkacak hangi taşın arkasından ne çıkacak düşüncesini kafamızdan silip atıyoruz.

  Bu sefer hem yolda vakit kaybetmemek için hem de ilgi çekici pek bir şeyle karşılaşmadığımız için fotoğraf çekmekle uğraşmıyoruz. Hatıra olarak kalsın diye belli bir yüksekliğe ulaştığımız bu mola yerinden de bir kare alıyor, tekrar yola koyuluyoruz.:)

  IMG_8680.JPG


  Yolun ileriki kısımlarında hem sis bastırıyor hem zemin değişiyor. Az önce yol dedim ama öyle bir şey yok, o yalan.:D Tamamen yardırma usulü ilerliyor, kendi yolumuzu kendimiz çiziyoruz.:)

  IMG_8676.JPG
  IMG_8677.JPG

  Tepeyi aşınca dinleniyor, aşağıya, geldiğimiz yere doğru şöyle bir bakıyoruz. Bakınca kısa görünen, yolun sadece o kısmı bile 1 saatten fazla sürüyor.:)
  20dk kadar ilerleyip küçük ve dik bir tepeyi daha aşıyoruz. Manzara bu şekilde..  Burada biraz dinleniyoruz. Su gayet durgun. Yolumuzun son noktasına gelmiş olmadığımız için burada takımları aç-kapat yapmayalım, zaman kalırsa dönüşte uğrarız diyor yola devam ediyoruz.

  Manzara diğer taraftan bu şekilde..:)

  IMG_8681.JPG
  IMG_8682.JPG


  Yolun belki de en zor kısmındayız. Aşağısı uçurum gibi önümüzde ise kocaman dağ.
  Yerde oralardan çıkamayıp herhalde açlıktan ölmüş olduğunu düşündüğümüz bir atın kafatasını buluyoruz.

  IMG_8683.JPG
  IMG_8684.JPG

  Uzaktan gayet hoş bir manzara olarak görünen o dağın eteklerine ulaşınca işin ciddiyetini bir kez daha idrak ediyoruz.

  Burası da bir şekilde aşılacak ama nasıl diye düşünürken..
  Yaklaşık 1 buçuk saat gibi bir sürede orayı da -tahmin ettiğimizden de yorucu bir şekilde de olsa- dinlene dinlene aşıyoruz. Yarım saat kadar hafif eğimli arazide ilerliyoruz. Bu süre içinde sis dağılıyor ve kavurucu güneş yüzünü gösteriyor. İlk etapta üşümüş olduğumuz için iyi geldiğini düşündüğümüz güneş daha sonra yakıp kavuruyor.

  Bitkin bir şekilde varış noktasına ulaşıyoruz. Hemen boş şişelerimizi gölden dolduruyor ve sabah fırından aldığımız poğaçalardan atıştırmaya başlıyoruz. O yorgunluktan sonra şu manzara karşısında su&poğaça insana iftar sofrası gibi geliyor..:)

  IMG_8150.JPG


  Dönüşte akşam karanlığına kalmamak için vaktimiz kısıtlı. Hızlıca takımları kuruyoruz ve aynı bölgeleri taramamak için farklı yönlere dağılıyoruz. İlk zamanlar balığa dair en ufak bir işaret bile göremiyoruz. Bu kadar eziyete katlanıp da balık kaçırmaktan daha çok korktuğumuz durum balıktan hiçbir iz bulamamak.

  Yaklaşık ilk 2 saat balıktan en ufak bir iz bile
  yok. Umutlar tükenir gibi oluyor..

  Kıyılardan hiçbir olumlu gelişme göremediğim için daha geniş alanı taramak niyetiyle 10gr pilgrim kaşık takıyorum. Balık varsa belki bir takip alırım, suda balık olduğundan emin olurum düşüncesindeyim. Bu balık da tatlı su lüferi sayılır sonuçta. Balık varsa kaşığa tepki vereceğini düşünüyorum.

  Olta ata ata uç tarafa doğru gitmeye karar veriyorum. Birkaç metrede bir durup 3-5 atış yapa yapa ilerliyorum. Bi ara oltada hafif bir vuruş hissediyorum. O saate kadar en ufak bir işaret alamadığımız için pek önemsemiyorum. Kıyılar derin olmadığı için herhalde sudaki bir taşa değmiştir diye düşünüyorum.

  Birkaç atıştan sonra o gördüklerime inanamıyorum. Koca bir trofe kaşığı hafif gerisinden takip ediyor. Durumu Özkan abiye de haber ediyorum. Kaşığa olumlu tepki verdiği için kaşıkla aynı bölgeye atışlar yapıyorum. Hemen her atışta aynı balıktan takip alıyorum. Balığın o bölgede olduğundan emin olduktan sonra balığın hayır diyemeyeceği bir sahte takıp tekrar atışa devam ediyorum.

  Su full HD berraklıkta olduğu için balığın her hamlesini tek tek görüyorum. Balık aşırı isteksiz. Sadece kuru bir takip var. Saldırı hemen hemen yok gibi. Su sığ ve kullandığım sahte batan bir model. Sahteyi balık peşindeyken dibe inmeden olabildiğince suda tutmaya çalışıyorum.
  Takip anında balık sahteyle aynı hızda ilerliyor. Birden durduruyorum, balık da birden duruyor. Ondan sonra sahteye verdiğim ilk aksiyonda balık sahtenin kaçacağını düşünerek sahteye çakılıyor. Bütün bu hamleleri tek tek görebilmek, oyuna anında müdahale edebilmek işin en keyifli yanı.

  Sağolsun Özkan abi beni karşıdan kayda almış.:)
  Belki bir daha nasip olmaz diyerek birkaç kare alıp 1-2 video çekiyorum..:)

  IMG_8153.JPG
  IMG_8195.JPG
  IMG_8675.JPG

  Vur.. Vur bu akılsız başı duvarlara taşlara vur, sonra affet..:D

  Daha sonra Özkan abinin yanına gidiyorum. Birlikte yakın bölgeleri tarıyoruz. Onun yeni aldığı bir kaşığı erimi güzel olduğu için deniyorum. Bu sefer ne olduğunu anlamadan biniyor balık. Ne ara takip etti ne ara çakıldı anlamadan zor da olsa kıyılatmayı başarıyoruz..:)
  Bir süre daha deneyip bir netice alamadıktan sonra gelirken gördüğümüz, dönüşte uğrarız dediğimiz yere olta atmak niyetiyle dönüş yoluna geçiyoruz.

  Çıkışı olduğu gibi inişi de hayli yorucu oluyor.
  Mekana geldiğimizde su adeta uyuyordu. Karınca eğilmiş su içiyordu derler ya aynen o şekilde..:)  IMG_8678.JPG
  IMG_8679.JPG
  IMG_8151.JPG
  IMG_8696.JPG


  Şanslı günümüzdeydik. Bir trofe de buradan çıkartmayı başardık. Keyifler tavan.:D

  IMG_8197.JPG


  Vakit daralıyordu. Daha fazla durma şansımız yoktu. Hemen dönüş yoluna geçip arabaya doğru yola girdik. Dönüş yolunda da güzel bir kare yakaladık.

  IMG_8685.JPG


  Arabaya yakın bir yerde de balıkları dere suyunda yıkadık.

  IMG_8686.JPG


  Arabaya ulaştığımızda hava soğumuş ve kararmak üzereydi. Bütün o geçtiğimiz zorlu yolları bu sefer akşam karanlığında geçmek zorunda kaldık.

  Sabah 04:30'da başlayan bu zorlu yolculuğumuz gece 22:40'da evlere ulaşmamızla sona ermiş oldu. Gayet yorucu bir gün olmuştu.:)

  IMG_8888.jpg


  Eve gelince de ölçüleri alıp derin bir uykuya dalıyorum. Daha iyileri sizlerin olsun.:)

  IMG_8688.JPG


  Diaflash Ax 225cm 2-10gr
  Stradic 1000hg
  Whiplash 0.06
   
  Son düzenleme: 10 Ekim 2016
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. momataros

  momataros Üye

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  31 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  54
  Beğeniler:
  34
  Şehir:
  İstanbul
  Muazzam bir anı hayatınıza kazındı, rastgele.
   
  trkc bunu beğendi.
 4. enginson

  enginson Daimi Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  28 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.614
  Beğeniler:
  4.259
  Şehir:
  istanbul
  çok güzel bir paylaşım olmuş. dolu dolu bir paylaşım. emeğine sağlık. söyleyecek söz bulamıyorum. nasıl güzel yerler umarım keşfedilmez ve hep böyle kalır. daha güzelleri rast gelsin hocam.
   
  trkc bunu beğendi.
 5. Lüferman

  Lüferman Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  30 Eylül 2013
  Mesajlar:
  193
  Beğeniler:
  133
  Şehir:
  İstanbul
  Şimdi çok hızlıca okudum. Çok güzel bir günce olmuş ve unutulmayacak bir av olmuş. Daha sonra videoların ve fotoğrafların tadına vara vara tekrar okuyacağım.
   
  trkc ve sergio bunu beğendi.
 6. M.Taha D.

  M.Taha D. Daimi Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2015
  Mesajlar:
  2.188
  Beğeniler:
  2.103
  Şehir:
  Ankara
  Rapora diyecek bişey bulamiyorum ibretlik.. Kul hakkına giriyorsunuz.. :) Bu arada tutamamış olsada Özkan reise de göz hakkı olarak en küçüğünü bari vereydin.. :) :p :) :p
   
  trkc bunu beğendi.
 7. çağrıbey

  çağrıbey Aktif Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  11 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  173
  Beğeniler:
  82
  Şehir:
  BURSA
  çok güzel yerlermiş gittiğinize değmiş, insanlardan ne kadar uzaksa o kadar güzel kalıyor rast gelsin
   
  trkc bunu beğendi.
 8. Büyük Beyaz

  Büyük Beyaz Aktif Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  4 Eylül 2016
  Mesajlar:
  174
  Beğeniler:
  217
  Şehir:
  İstanbul
  Bir toplantıya gireceğim öncesinde okudum. Stres falan kalmadı. Pamık gibi oldum.
   
  cemalettin, trkc ve Fatalbooz bunu beğendi.
 9. wolf37

  wolf37 Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2013
  Mesajlar:
  225
  Beğeniler:
  171
  Şehir:
  Karabük
  Öncelikle tüm bu uğraşınız ve yakaladığınız balıklar için sizi tebrik ediyorum.
  Haftaya başlarken gözümüzü gönlümüzü açtınız, içimizi ısıttınız. Yalnız sizin raporlarınızı okudukça
  kendi yaptığımız avlardan zevk alamaz hale geleceğiz herhalde. Resmen olaya farklı bir boyut kattınız.
  Çıtayı çok yükselttiniz.
   
  trkc ve alperderya bunu beğendi.
 10. centetic

  centetic Aktif Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  1 Aralık 2013
  Mesajlar:
  290
  Beğeniler:
  142
  Şehir:
  Bandırma
  Harika bir günce. Tebrikler.
   
  trkc bunu beğendi.
 11. alperderya

  alperderya Aktif Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  5 Nisan 2016
  Mesajlar:
  295
  Beğeniler:
  310
  Şehir:
  İstanbul
  Mükemmel bir gezi ve av raporu. Ellerinize ayaklarınıza sağlık.

  SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  trkc bunu beğendi.