Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir darboğaz avı güncesi .

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında senihcan tarafından paylaşıldı.

1. senihcan

senihcan Daimi Üye

Öncelikle selamlar diyorum herkese. Engin dostum ve ben 1 buçuk ay önce dedik ki hadi darboğaza gidelim :) Bir anda kendimizi uçak biletlerini almış , tekne rezervasyonlarını yaptırmıştık . Gün geldi çattı hazırlıkları yaptık .
    Cumartesi sabah 6 'da uçakla İzmire oradan aktarma kuşadası teknemize geldik . Hava kapalı hafif yağmur altında saat 11:30 gibi tekne hareket etti . Yaklaşık 3 saat sonra darboğaza yakın bir merada durduk . Darboğaza hemen inemedik hava çok kötüydü fırtına yağmur . İlk merada teknenin arkasında oturan bir abimiz önce bir fangri çekti . 15 dakika sonrada 850 gr mükemmel bir çupra. Önden söyleyim teknedeki bütün balıkları bu arkadaş aldı :D 2,3 saat sonra darboğaza nihayet inebildik . Aralıklarla sürekli yağmur , dalga ve ağır akıntıyla av yapmayı denedik . Denedik diyorum çünkü malesef şansımıza yine acemi arkadaşlar çok fazlaydı . En az 300 gr atılması gereken akıntıda 150 , 200 gr ile akıntının olduğu tarafta olmam sebebiyle sürekli beni aldılar. Sürekli beni alma sebepleri ben solumdaki 2 arkadaşı almayim diye 300 gr çalışırken onların bunu umursamaması ve garip bi şekilde beni alıp beni suçlamaları . Kaptan sonunda dayanamadı arkadaş adama laf söylüyosunuzda adamı siz alıyosunuz kardeşim kurşunları ağırlaştırın dedi.
    Darboğazda ufak balık olmaz varsa büyük vardır yoksa bişey yoktur desturu malesef bizim avda işe yaramadı . Merayı goperz bastı . Yemler aşağı indiği anda bitiyor . Çupraları alan dediğim arkadaş bu arada 3 tane Trança palazı 2 tane antenli mercan , büyük bir adabeyi , kiloluk 2 tane istavrit , yarım kiloluk sargoz , lidakiler ,ahtapot falan almaya devam ediyor :D Bu arada Engin yaklaşık 1 metrelik bir mığrı aldı bir an mürenmi diye ürküttü bizi :D

Gece 1 de balık komple ufağa döndü . Millet avı bıraktı 17 kişide 5 kişi kaldık avlanan . Benim için asıl av o zaman başladı ama malesef merada her türlü ufaklık geldi . Bu arada merada 5,6 metre derinlikte bolca kolyoz vardı . Avımız tuttuğumuz bir kaç balığı denize iade veya teknedekilere vermemizle son buldu..

Darboğaz avı için gözlemlerim:
    1 - Bu ava gidecek olan arkadaşlar şunun bilincinde gidin 1 tane bile vuruş alamıyabilirsiniz . (İp misina kullanmıyorsanız zaten o akıntıda büyük bir blaık kendi kendine tasmalanmazsa hiç vuruş almadım diyeceksiniz.) Balık geldimi emin olun deyiyor ben çekmedim ama yanımdaki oltanın o antenlideki hareketleri bana yetti :)
    2- En küçük kurşununuz 200 gr olsun ki dalga varsa 300 gr .

3- Ufak balık varsa karides yerine sardalya takın ve iğneyi kemiğin oradan geçirin . Maksat yemi olabildiğince iğnede tutmak . Karidesin ömrü dibi bulurbulmaz bitiyor ufak balık varsa.

4- 24 saatlik çok yorucu bir av olacağından bizim gibi cumartesi gidip tekneye binip pazar tekneden inip uçağa binmeyin . Avdan önceki gün iyi uyuyun . Sabah 5 buçuğa kadar dayanabildim sabah suyunu kaçırdım .

5- Deniz tutuyorsa dar boğaz avına bence sakın gitmeyin 24 saat denizde olacaksınız ve toplam teknenin hareket halinde geçiridği zamanda yaklaşık bu sürenin 9 saati. Arada geçiş yapılan yerler açık deniz ve güzel dalga oluyor . Geri karaya dönme gibi bir ihtimal yok kara en erken 3 saat uzaklıkta eğer akıntı çok değilse . Çoksa dönüş 5 saat sürüyor.

6- İğneleriniz 1 , 1/0 olsun daha büyüğe gerek yok . Damaklı ve kalın iğne olsun meralarda alınan balıklar genelde dişli ve çenesi kuvvetli balıklar.

7- Ayağınızda kesinlikle bot olsun ve yağmurluğunuz kesinlikle olsun . Sürekli rüzgar alan bir boğazda avlanacaksınız.

Sonuç olarak balık olarak çok verimli olmasada çok keyif aldığım bir av oldu . Şuan aşırı bir yorgunluk var 48 saat sadece aktarmalarda uyudum . Olta sallamaktan ve ayakta durmaktan bütün kaslarım ağrıyor ama haftaya hadi gidiyoruz deseler yine gitmek isterdim.

Birde avdayken vuruş olmuyor ve yemlerniz geri geliyorsa bilin ki şanslısınız çünkü balık geldiğinde alma ihtimaliniz var :)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. gsozata

gsozata Aktif Üye

Bu aşırı yorgunluğa rağmen tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler.

Rica etsem tekne turu hakkında biraz daha detay verebilir misiniz ?

Böyle bir organizasyona katılmak istesek, kiminle irtibata geçeceğiz, ücreti ne kadar ? vb.

senihcan bunu beğendi.
  4. maskot321s

maskot321s Üye

Değerli bilgilerini bizle paylaştığın için teşekkür ederim abim inşallah bizede nasip olur oralarda av yapmak

senihcan bunu beğendi.
  5. senihcan

senihcan Daimi Üye

Hocam facebook kullanıyorsanız eğer Kuşadası darboğaz yazarak bir çok tur çıkar. Biz Vedat Kaptan ile gittik . Vedat Kaptan diye ararsanız çıkar. Kuşadasında 2 tür av var. Biri sabah 6 da çıkıp akşam dönülen körfez avı . 50 tlymiş bu avın fiyatı . Büyük olarak fangri mercan çıkıyormuş . Kasımda çupra geçişinde çok keyifli bir av güncesi olabilir.

Diğer darboğaz avı ise 24 saat süren darboğaz avları . Tekne ücreti 130 tl'ydi . Kuşadası setur marinadan saat 11de çıkıp ertesi gün 11de setur marinada olunuyor .

Şahsen bir kez daha keşke İzmirde yaşasam dememe nedne oldu organizasyon :)

Red Snapper, ino, NRT75 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  6. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Haftaya hadi gidelim :D

ino ve Surf bunu beğendi.
  7. senihcan

senihcan Daimi Üye

Selo valla yalan değil gelirim :D

ino ve Selahattin bunu beğendi.
  8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tecrübelerini aktardığın teşekkürler Senihcan..
    Bu Darboğaz avlarını ben de merak edip duruyorum.
    Buradan toplu bir organizasyon yapıp gitmeli.. :)

Red Snapper, ino, Surf ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. winchester

winchester Aktif Üye Gold Üye

Senihcan biz izmirde olduğumuz halde senin aldığın zevki daha alamadık .Senin bu anlattıklarından sonra bende darboğaz avına gitmeye niyetlendim. İnşallah bundan sonraki avların istediğin gibi olsun hep fangriler ras gelsin

egeden ve senihcan bunu beğendi.
  10. senihcan

senihcan Daimi Üye

Şeref abi ne yalan söyleyim benimde aklımdan geçmedi değil ama günü iyi ayarlamak lazım teknelerin haftasonu avları nerdeyse 1 ay önceden dolu. Cuma gecesi araç ayarlayıp gitmek aslında mantıklı olabilir araçta uyur herkes ama pazar günü dönüşü nasıl olur bilemedim . Ama uçakla gitmek arada İzmir aktarmasıda olduğu için çok pahalıya geliyor . Birde en az 20 maksimum 23 kişi gitmek lazım tekne boyunu düşünürsek. Tabi toplamda benim gittiğim Vedat kaptanın 4 tekne var 3ü darboğaza giden tahminen 20 ila 60 kişi gidilebilir :D

11. senihcan

senihcan Daimi Üye

Mehmet abicim çok teşekkür ederim . Şahsen Egede özellikle İzmir tarafına her ava geldiğimde İzmirde iş arama dürtüsü bende oluşuyor :) Bu son avdan sonrada cidden iş bakmayı planlıyorum :) Türkiyedeki tek bereketli deniz Ege kaldı Yunanlıların sıkı balıkçılık kontrolleri sayesinde. İnşallah birlikte bir darboğaz avı yaparız :)

winchester bunu beğendi.