Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir dere düşünün..

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında trkc tarafından paylaşıldı.

1. trkc

trkc Aktif Üye

Bir dere düşünün ki şarıl şarıl, gürül gürül.. Karşıdan karşıya geçmenin mümkünatı yok. Öylesine derin öylesine sert akıyor.. Suları -elini tutamazsın- öyle soğuk. Derenin karşı kıyısında, suyun durgun kısmında ağaçlardan düşecek böcekleri balıkların pusuya yatıp beklediği bir dere..

Bir arı, bir sinek ya da bir böcek suya düşüyor. Düşer düşmez o durgun suyun aşağıdan gelen bir hamle ile şenlendiği bir dere düşünün.. Suyun kenarlarında kurbağa larvaları, balık yumurtaları..

Velhasıl, içerisinde aynı dışarıdaki gibi bir hayat olan, aynı insanlar gibi doğup büyüyen, rızık peşinde koşan ve vakti zamanı geldiğinde eceliyle ölen canlıların olduğu bir dere düşünün.. İşte öyle topraklarda yaşıyoruz. Böyle nice derelerimiz nice akarsularımız, göllerimiz var..

Ama öyle bir şey ki kusursuzca işleyen bu sistemin içine "insan" faktörü girince bütün bu düzen anında değişebiliyor, bütün dengeler alt üst olabiliyor. Buna ne derseniz deyin.

Bir evde kullanılan çamaşır/bulaşık makinesindeki köpüklü deterjanlı pis suyun derelere verilmesi de buna bir sebep olabiliyor iken hesler vasıtasıyla suyun aşağı ve yukarı bölümlerinin birbirinden kopması, suyun yağmur olmadığı zamanlarda bile anormal şekilde yükselip alçalması da aynı şekilde buna sebep olabiliyor.

Veya tarımda kullanılan kimyasal gübreler. Bakınca ne kadar masum, hatta dereyle balıkla ne alakası var gibi görünse de yağan her yağmurda bütün bu kimyasal zehirlerin yağmur sularıyla birlikte derelere inmesi de yine buna bir sebep. Ve daha birçok sebebi mevcut..

Geçenlerde eğitimci, kültürlü bir amcamızdan duyuyorum: "Allah'ın suyu, yıllardır boşa akıp gitti. Kime ne faydası oldu. Ne olmuş hes yapılmışsa. Yeter ki yapılsın."

Mesela buradaki düşüncenin özüne bakınca "Kime ne faydası oldu." kısmı olaya hangi açıdan bakıldığını gayet net bir şekilde ortaya koymuyor mu? Bütün beklenti "fayda görmek" üzerine kurulu. Bana faydası varsa doğrudur, destekliyorum! Peki bir sen misin bu alemde? Ya gerisi.?!?

Allah (cc.) insanı eşref-i mahluk(yaratılmışların en şereflisi) olarak yaratmış ve bütün canlıları onun hizmetine sunmuştur. Fotosentez yapan ağaçlardan tut da arısı, ineği, koyunu, tavuğu.. Tiksindiğimiz sineklerin dahi bize faydası var iken neden herkes "hep bana, hep bana" diyor?

Bütün kainat gece gündüz, varıyla yoğuyla insan için çalışır iken insanın hiçbir şey yapmazsa bile en azından doğaya ve doğal hayata bir saygısı olması gerekmez mi?
    Bu düzen hep almak üzerine mi kurulu? Alacağımızı aldık, peki karşılığında ne vereceğiz?

Karşılık olarak istenen tek bir şey var. O da "hiçbir şey". Eğer hiçbir şey vermeyi hakkıyla becerebiliyorsa insan, doğaya ve içindeki canlılara en büyük iyiliği yapıyordur.

Hiçbir şey vermeyeceksin!! Ne faydan olacak ne zararın. Zaten senden fayda bekleyen yok. Faydana ihtiyaçları yok, sen zarar verme yeter..

Git gez dağları ormanları, eğlen, yaşa ama yok etme.
    Kullan suları dereleri gölleri, hakkındır ama zarar verme, kirletme.
    Seyret kuşları hayvanları, hayvanat bahçelerine hapsetme.
    Yazıktır büyük günahtır, kürk yapacağım diye diri diri katletme.
    Tut balığını paşalar gibi, ama neslini tüketme.
    Üç günlük dünya, al alacağını ama hiçbir şey verme. Faydası senin olsun, kalsın üstü istemez, yap ne yaparsan yap ama zarar verme..

İyi niyetle de olsa işin içinde "insan" faktörü olunca birçok canlı bundan olumsuz etkileniyor ve olumsuz etkilenmek bir yana adeta insan varsa ben yokum deyip öyle bir kayboluyor ki ortalıktan hakikaten insan duruma bir anlam veremiyor.

Ama öyle de bir güzellik ki kıyılacak gibi değil. Türlü zorlukların, tehlikelerin içine çekiyor sizi. Adeta hipnoz olmuşçasına sorgulamadan peşinde buluyorsunuz kendinizi. Onu hiç olmadığı kadar net görüyorsunuz. Diğerlerinden çok farklı.. İnsanlara alışık olmadığı için işiniz bu kez çok daha zor. Birkaç parmak derinliğindeki suda olması ise gerçekten hayret verici.:)

IMG_8969.JPG
    IMG_8968.JPG
    IMG_8967.JPG
    IMG_8966.JPG
    IMG_8965.JPG
    IMG_8963.JPG

Berkayy, cemtrks, toga76 ve 31 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. rapido2006

rapido2006 Yeni Üye

Sabah mesaiye gelip siteye bakayım dedim....Yazınız başkaları için ne ifade eder bilmem ama....Daha tam gözümü açamadan siz yüreğimi açtınız....Gözümden yaşlar geldi....Allah razı ola sizden.Umarım herkes bir ders çıkarırı bu yazıdan...

Red Snapper, cemiltonguç ve trkc bunu beğendi.
  4. enginson

enginson Daimi Üye

Çok güzel yazmışsın arkadaşım yüreğine sağlık.

trkc ve rapido2006 bunu beğendi.
  5. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Ben bu yazıyı Cuma da hutbe niyetine okurum.. Ağzına yüreğine sağlık.. Rastgelsin..

Berkayy, Red Snapper, zaad ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  6. yawruaslan

yawruaslan Aktif Üye

kardeşim agzına eline saglık :) mahrum etme forumdakileri bu güzelliklerden yenilerini bekliyoruz iyi avlar dilerim

rapido2006, trkc ve cgunluler bunu beğendi.
  7. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Sigarayı bıraktınmı :))))

rapido2006, Abdullah SÜRÜCÜ ve trkc bunu beğendi.
  8. Lüfer53

Lüfer53 Aktif Üye

Haber niteliğinde anlam dolu ve tüm insalığa ders veren bir yazı olmuş abartmıyorum.

trkc bunu beğendi.
  9. İLKlüfER

İLKlüfER Aktif Üye

Gercekten cok anlamli ve guzel bir paylasim olmus,
    Yazdiklarinizin noktasi virgulune kadar hepsine katiliyorum,
    Elinize,emeginize,yureginize saglik,
    Saygilar

rapido2006, Berkayy ve trkc bunu beğendi.
  10. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

Çok şairane olmuş :) Ellerine sağlık isimsiz kahraman trkc :)

trkc bunu beğendi.
  11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hes'ler maalesef tam bir doğa katliamıdır.
    Su akması gereken yerden akamazsa tüm dengeler değişir.
    Oradaki endemik bitkiler başta olmak üzere doğal yaşam yok olur. Bu yıkım zamanla insana da mutlaka ulaşır.
    Düşüncesizliğin temel sebebi "yarın ola hayrola" sözüdür bana göre.