Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir Haftalık Lüfer-Sarıkanat Maratonum..

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Selahattin tarafından paylaşıldı.

1. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Merhaba Değerli Balıksevdam Üyeleri,

İlk zamanlardaki lüferler meralarımı artık terketmiş olsa da kendimi sarıkanat avlarıyla tatmin ediyorum arada bir kaç parça da lüfer denk geldi mi tadına doyulmuyor..

Özellikle İstanbul'daki oltacı kardeşlerimizin ustalaştığı mantarlı takım ile avlanmaktayım.. Ben de şahsen İstanbul'da doğmuş büyümüş bir kardeşinizim yani bu ava yabancı değilim, ancak lüfer malzemelerim İstanbul'da kaldığından ve getirmesi zor geldiğinden burada kendi çapımda takımlar yapıp avlanma yoluna gittim, tabi ki aradığım malzemeleri bulabildim mi, kocaman bir hayır, eldekilerle uydurma takımlar yapıp deniyorum, bu bana inanın çok zevk veriyor.. İlk avlarımda kullandığım hazır takımlardan sonra kendim yaptığım çelik telli takımlara geçtim, balık malesef fleto yeme itibar etmediğinden şakşak şeklinde kullanıyoruz istavritleri tabi ki balıkçı istavriti de yemediğinden bu istavrit yokluğunda şakşak yem kullanmak tam bir eziyet.. Balığın boyuna göre ayarladığım çelik telin uzunluğu arada ufak bir boşluğu kaçınılmaz kılıyor ve çelik teli malesef kesiyor.. Bunu önce iğne sayısını artırarak aşmayı denesem de sonuç aynı olunca, ip misinalı 3 iğneli takıma geçtim şuanda en verim aldığım şekil bu.. İğnelerimi de tabi ki değiştirdim, zira 3 balık aldıktan sonra körelen iğnelerle av yapılacak gibi değil insan iğne yüzünden balık kaçırınca çok üzülüyor..

Avlanma esnasında kamış elde pür dikkat durmak zorundayız zira iri lüfer veya ufak bir sarıkanat farketmiyor belli belirsiz bir tırtıklama hissediyorsunuz, o esnada tasmayı basarsanız balık sizin oluyor ancak, tasmaya geç kalırsanız kurnaz lüfer istavritin kafasını elinize veriyor dostlar..

Lüfer avının esas zevki bence, balığın asla sizin olmaması, kovaya koyana kadar kaçma riski var.. Bu yüzden heyecan verici.. Gelelim sırasıyla av güncelerine kısaca anlatacağım zira öyle aman aman avlar yapmadım..

İlk avımda Celal Filiz abim ile birlikteydik, kendisi sitemize üyedir, insanlığıyla olsun, dostluğu ile olsun herkesin gözü kapalı güveneceği süper ötesi bir abimizdir:) İstavrit bulmak için ne kadar çabalasak da tüm gece 5 istavrit alabildik.. İnanın 20 km ye yakın fazladan git gel 40 km yol yapmışızdır olmadı bulamadık.. Yemli filan hak getire.. Geceyi 4 sarıkanatla kapatmak zorunda kaldım..

İstavritten çok bu canlı çaparilerimize takıldı..

Gecenin hasılatı..

Çelik telli takımım

İkinci avımı hatunumla birlikte gerçekleştirdim o gece de çelik telli 3 takım kestirip hazır takıma kalınca geceyi 5 balıkla noktalamak zorunda kaldım.. Balık çok hızlı olmasına rağmen 2 saat içinde avım son buldu malesef..

Marmara'da bu aralar sıkça görülen denizatı:)

Balıkçıdan aldığımız istavritlerle yaklaşık 8 kedi bayram etti:)

Son kıyı avımda ise İstanbul'dan Mustafa abim vardı.. Celal abim de bize katılarak güzel sayılabilecek bir av yaptık.. Celal abi düşman mermisiz yenilmez diyerek bize devamlı istavrit tutarak babacanlığını gösterdi.. Geceyi 8 sarıkanat bir de lüfer ile kapattım.. Hava inanılmaz bozuktu, her avda aldığım 20-25 arası vuruş o gece 13-14 te kalmasına rağmen 9 balık yeni geliştirdiğim takımın da ne denli avcı olduğunu kanıtladı.. Yeni takımım ip misina 3 iğneli iğneler Daichi uzun pala 1 no.. İğneye vurup da kaçan inanın olmadı, kenardan köşeden ısıranları dahil ettiğim için 4 5 balık kaçırmış gibi görünüyorum ancak durum aslında bu..

Yeni favori takımım

Şakşak yem

Gecenin hasılatı

Mustafa abi ile yaptığımız ufak bir keyif

Bu avdan sonra İrfan abim herzamanki misafir perverliği ile Mustafa abimi ava çıkarmak istedi ve hep birlikte bir plan yaptık.. Sabah başlayan avımız öğlen son buldu.. Ben de skora katkı yaptım ancak inanılmaz çok balık kaçırdık biraz şanslı olsaydık 14 15 balıkla kapatacağımız bir av oldu.. Balıklar oldukça kallavi idi.. Mustafa abi raporunda ayrıntılı anlatacaktır zaten detayları..

İrfan Reis ve Hunter Mustafa:)

Günün hasılatı

Kendi payıma düşen lüfer :)

Bu arada bana misafir olan Mustafa abimin bu inceliğini de sizinle paylaşmak istiyorum, ismimin yazdığı kalemleri görünce çok mutlu oldum duygulandım.. Buradan da kendisine teşekkür ediyorum gerçekten insan kendini böyle şeylerle inanılmaz değerli hissediyor bir kez daha buradan tanıdığım tüm dostlarıma selam olsun hepinizi seviyorum, Sabahın köründe bizim için uykusunu yarım yamalak alan, İrfan abime de ayrıyeten teşekkür ederim sen bir tanesin ;)

Umarım beğenirsiniz dostlar hepinize sevgilerimle

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. bahadir37

bahadir37 Aktif Üye

Özledim şu dişlileri rüzgar geçit verse biraz yakalanır bu ara :D

4. sabora

sabora Daimi Üye

Tebrikler Selehattin. Bol bereketli olsun avların. Bu sene marmara lüferlerle şenlendi sanki.

5. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Maşallah çok güzel lüferler tutmuşsunuz Selahattin. Bu bolluğun hiç bitmemesini dilerim.

6. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Sevgili Selahattin,
    Gerçekten tam bir maraton olmuş.
    Çok güzel lüferler, tebrikler. Ama en beğendiğim mangallı masa.:);)
    Bu arada insanın kendi takımını yapması ise bence çok keyif verici.
    Her daim keyifli avların olsun dostum.
    Sevgi ve selamlarımla...

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Selahattin.
    Güzel avlar yapmışsın.
    İrfan zaten anlatılmaz yaşanır diye tarif edilebilir.. :D

Mantarlı lüfer takımın güzel olmuş. Zaten verim de almışsın.
    Asla takım kestirmek istemiyorsan halkalı iğne ve fırdöndü kullanarak da takım yapabilirsin.

Bu arada o taktığın yem şakşak mı yoksa bütün istavritin doğal hali mi? :)

8. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Çok güzel bir lüfer avı ve raporu olmuş Selahattin. Avın için tebrikler. Ee afiyette olmuş demekki diyecek başka bir şey yok :)
    Takımlarımız ve yem takma yöntemimiz aynı :D

Rastgele

9. Selahattin

Ozaman rastgele şimdiden kardeşim:)
    Valla abi şu yasakları koyanlardan Allah razı olsun, herkes palamuta lüfere doydu bu sene , buna rağmen balıkçılar da çok yakalıyorlar demek ki bizim hakkımızı denize döküyorlarmış yasaklar sayesinde bu azaldı sanırım..
    Amin Akın abi ben de senin için aynı şeyi diliyorum umarım trofelerin her daim devam eder:)
    Sevgili Bahadır abi,
    Umarım aynı masayı İzmir'de paşaların eşliğinde kurarız:) Gerçekten deneyerek takım geliştirmek apayrı bir zevk sen bunun keyfini belki en çok yaşayanlarımızdan birisin, güzel dileklerin için candan teşekkür ederim Sevgilerimle ve Saygılarımla:)
    Şeref abim sağolasın, İrfan abi başlı başına bir fenomen zaten :D Dediğin şekilde yaptığım da sadece tek iğnenin avcı olması yüzünden içim rahat etmedi bu sebeple son iki iğneyi birbirine yakın koyuyorum gerçekten şansı artırıyor.. Taktığım yem şakşak ancak ben son iğneyi diğer taraftan da geçirip takıyorum böylece iğnesiz taraftan yeme riski ortadan kalkıyor takımın avcılığı artırıyor;)

Teşekkürler Birol abi, eğer aynı ise takma yöntemimiz içim bundan sonra rahat en mükemmeline ulaşmışım demektir;) :) Her daim rastgele.. Sen de son iğneyi iğnesiz taraftan geçirip mi takıyorsun balığı diker gibi??

10. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Şakşak için konuşuyoruz sanırım. Resimde tam görünmüyor. İğneler balığın içindenmi geçiyor yoksa yaprağın diğer tarafındanmı geçirdin?
    Yoksa takım ve iğnelerin duruşu benim yöntemle aynı :)
    Ufak bir ekleme daha yapayım ben artık siyah iğne kullanıyorum. Onuda denemeni şiddetle öneririm.

11. Selahattin

Evet abi şakşak için soruyorum, son iki iğne siyah bu arada, iğneler balığın içinden geçiyor boğazından direkt içeri sokuyorum solungaçtan çıkartmıyorum ,ben ilk iki iğneyi birer kez geciriyorum, kuyruğu bitişik tutmak için en son iğneyi, karşı tarafa bir iç bir dış yapıp diğer iğnenin olduğu bölüme içten saplıyorum dıştan çıkıyor bu şekilde yem kestirme sadece balık ortadan iğnesiz bölüme dalarsa gerçekleşiyor mutlaka iğneyi ağzına almak zorunda arkadan ısırdığında.