Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir kaç tavsiye isteyeceğim..

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Sml tarafından paylaşıldı.

1. Sml

Sml Üye

Herkese selamlar,
    Foruma yeni katılmış bulunuyorum ve yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Lineaeffe Im casting 420cm 100-250gr kamış
    Okuma Avenger AV65 makine
    Powerline 35mm ebruli misina
    100-220 gram arası çeşitli ağırlıkta kurşunlar
    Birkaç çeşit rapala ve kaşık
    Silikon yem ve çapari takım

Şuan elimde olan malzemeler bunlar arkadaşlar. Yaklaşık 1 ay önce bunları temin ettim ve 2 sefer de kulelide istavrit için şansımı denedim. Fakat 2 denememde de bırakın balık çekmeyi herhangi bir vuruş bile alamadım. Öncelikle gözlemlediğim kadarıyla atış mesafesinde sıkıntı yaşıyorum. Uzak bir atış yaptığım söylenemez hatta kurşunun gramını artırdıkça mesafem kısalıyor diyebilirim. Sanırım atış sırasında çekiniyorum. Bunu nasıl aşabilir ve uzak atış gerçekleştirebilirim. Örneğin bu takım sizde olsa atış mesafeniz kaç metre olurdu?

Bir diğer sorum da elimdeki ekipmanlarla hangi balığın peşine düşmeliyim ve bunun için nereleri (istanbul içi anadolu yakası önceliğimdir) tavsiye edersiniz.

Bunlar dışında tavsiyeleriniz olursa duymayı çok isterim.

iyi forumlar dilerim.

alperserttas bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. enesdurma

enesdurma Aktif Üye

oncelikle Bos bir sahilde deneyin. youtubeden videolar izleyin ve deneyin .yoksa Zor

kamis ve makinadan olacagini sanmiyorum. Sizin teknige ve guvene ihtiyaciniz var.

Sml bunu beğendi.
  4. ekremy1983

ekremy1983 Aktif Üye

Bende sakin yerleri tercih ediyorum atışımı düzeltip daha ileri atmak için.... kimi zaman burası balık yapmaz bak ilerde kalabalık var orada yap diyenler olsada...

Sml bunu beğendi.
  5. Siyanur

Siyanur Üye

aynı kamışı kullanıyoruz ve aynı makinenin av-55 olanı takılı, bende sizin gibi yeniyim tabiri caizse acemiyim ben bu takımla istavrit hiç tutmadım istavrit tutmakta pek hoşuma gitmiyor çinekop familyası ve yeni yeni levrek peşine düşüyorum tabiri caizse büyük balık peşindeyim (istavritten büyük her balık benim için büyük:) ) ekipman yeterli oluyor benim için, ileri atamamanız misinanın patlaması korkusundan olabilir ilk zamanlar bende de vardı 0,35mm sufix misina kullanıyordum monoflament 150gr kurşuna yüklenip attığında ana misina patlıyordu, şimdi Trabucco s-force taper line 0,26-0,57mm misina kullanıyorum ilk 8 metre 0,57 misina sonraki 7 metre incelerek geliyor ve 0,26mm olarak devam ediyor ben buna orjinal shocklu misina diyorum bu misina ile 230gr kurşuna yüklenebildiğim kadar yükleniyorum banamısın demiyor, yani uzun atma konusunda ekipmanda sıkıntı yok çünkü ben bir turda 76 cm saran makinede 210 turluk bir atış yapıyorum yaklaşık 150 metre yapar bunun 50 metresi kurşun havada oval gidiyor yükselip öyle düşüyor diye düşüyorum yani rahat 100 metrelik bir atış yapıyorum (200gr kurşunla) kamış 150-200 gr kurşunu çok iyi atıyor 200 ü geçince mesafe bendede kısalıyor. Nasıl atış yaptığıma gelirsek kurşunu kamışın ucundan yaklaşık 1,5 metre salıp kurşunu yere yatırıyor atış yapıyorum bazıları kısa tutup atış yapıyor ben yapamıyorum. Herkese rastgelsin.

Sml bunu beğendi.
  6. yawruaslan

yawruaslan Aktif Üye

İstavrit baligi icin cok uzak atislara gerek kalmiyor genelde balik yakinda oluyor baligin oldugu mesafelere erismeniz kolay bence ve suan donem kisir bir donem istavrit icin bence takim yeterli atisinizi gelistirmek icin en rahat bos bir sahilde sadece kursun takarak atislar yapmaniz size en iyi olan en rahat gelen teknigi bulup uzerine yogunlasmaniz olacaktir youtubede atis teknikleriyle ilgili videolar mevcut acele etmeyin zamanla hersey oturur istavritin bol oldugu zamanlar bol bol tutarsiniz rastgelsin

Sml ve enesdurma bunu beğendi.
  7. alperserttas

alperserttas Aktif Üye

Ben bu şekilde ileri sallıyorum. hocam acemiliği atarsın ama ben 110 gram ile hangi misinaya yüklensem patlama riski var. kamışın kırılmaz korkma. ama misina olayı biraz sıkıntılı. ben senin yerinde olsam çok pahalıya kaçmadan ip misina (0.16 - 0.20 kalınlığında) tercih ederdim. boğazdasınız ve akıntı var. biz gibi 40 gram kurşun ile atsanız misina patlamaz ama sizde kurşun çok ağır atarken patlamazsa kancama büyük balık bindiğinde tasmalarken patlatırım ben onu. tabiki çekilmez demiyorum çekebilen ustalar da var. ama ben daha olmadım o kadar. bence misinayı ip misinaya çevirirseniz hem güvenip atabilirsiniz hem de patlamaz. nacizane fikrim.

Sml ve dyermaker bunu beğendi.
  8. Sml

Sml Üye

Bende kalabalığın direk içerisine girmiyorum şuan takımlar karışmasın daha işin başında canımız sıkılmasın diye. Sağolsun bir abiyle tanıştık onun yardımları oluyor ilk başlangıç için atışlarımı beğeniyor ama tabiki tekrara ve özgüvene ihtiyacım olduğu ortada :)

Şuan gözlemlediğim kadarı ile iri istavrit çekiliyor kuleli civarında o da malesef biraz açıkta ve ben o açıklığa erişemiyorum. yoksa sezon başladığında basit oltalarla bile istavrit çekiliyor ama biraz sabırsızım sanırım oltanın siftahını yapmak konusunda :)

Aslında takımı aldığımda 0.16 kendo ip misina sarmayı planlıyordum ama orada bulunan arkadaş atış sırasında makinayı açmayı unutursan ip misina patlamayacağı için kamışı patlatırsın dedi. O yüzdende monoflament misina sardırdım. biraz kendimi geliştirdikten sonra ip misina sarmayı düşünüyorum. Onun ucuna da her ihtimale karşı bir şok düğüm yapabilirim fc misina ile. bakalım bu yola başkoyduk artık geri dönüşü yok :)

alperserttas bunu beğendi.
  9. yawruaslan

yawruaslan Aktif Üye

bu videodaki atış tekniği ile güzel mesafelere erişebilirsiniz

Sml bunu beğendi.
  10. Sml

Sml Üye

İşte tamda bu noktada sıkıntı yaşıyorum. videoda ki arkadaş resmen kırbaç gibi kullanmış kamışı. ben güvenipte bu şekilde sallayamıyorum malesef. birde şunu sorayım misinayı bırakma anı çok önemli. video da tam olarak hangi noktada misinayı serbest bırakıyor acaba. Kamışı ani bir durdurma hareketi var o esnada mı yoksa kafa üstünden geçerken mi bırakıyor?

11. yawruaslan

yawruaslan Aktif Üye

tam olarak sanırsam 22. saniyede bırakıyor parmagı orada hareket ediyor gördüğüm kadarıyla bu arada korkmadan savurun kamış atar hiç şüpheniz olmasın birde kamışa gücü sağ elinizle iterek degil sol elinizle basarak vermeniz gerekiyor sağ el ile iterseniz hem zorlanırsınız hem mesafe kısalır hemde yorar ama sol al ile basarak çok daha iyi sonuçlar alırsınız aynı videodaki 2. atışı yapan abi gibi ( yukarıdaki video üzerinden konusuyorum )

buda başka bir video

Son düzenleme: 18 Şubat 2016
    Sml bunu beğendi.