Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir Kılıç Balığı Avı :))

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında blueseawolf tarafından paylaşıldı.

1. blueseawolf

blueseawolf Yeni Üye

denizdede denilebilir ama arada istanbuldada görül
    merabalar 5 yıladır gemilerde çalışıpta balık tutmamak olmaz ama seyirdede tutuldugunu son 2 yıldır ogrendim tabi gemi süratininde elverişli olması koşulu ile max 8knot ile balık yakalamamak içten deyil tabi 10.5knot ilede tuttugumuz oldu biraz şans:)) 10knot2ı üzerinde gelen balıkın ya agzı kopar ya takımı koparır yada çok şanslısınızdır. şansımada arkadaş çalıştıgım gemi 10knot'ın altına düşmüyo cezayir türkiye arası yaklasık git gel 12 gün seyir boş geçti ha bugun ha yarın derken gemide iyice makaraya sardılar tabii. neyse bir sonraki sefer gene cezayir bu sefer ümitliyim ama tunus sahillerine kadar tık yok gerçe 3 kere yem parçaladık birindede igneyi alıp gitti artık balıgıda göremedik 200 lük misina artık siz düşünün neydi acaba neyse artık son gün akşam limandayız şansa sabah şirketten gelen mesajla varışı sabaha ayarladık sürat yaklasık 7knot gene tık yok delirmek üzereyim saat 1600 gibi takımı bir kontrol amacı ile topladım bazen çöp takılıyot en ufak bir şeydede balık gelmiyor tekrar atmıyacaktım ama hadi dedim son gün akşama kadar dursun bismillah saldık gene saat 18 sıraları yemekten geldim söyle bir bakayım dedim ne var ne yok bişeyler suyun üstünde geliyo çok zorlamıyo ama çöp gibide deyil hadi bakalım başladım asılmaya yaklastıkca iyice su üstüne çıktı aman aman bluemarlin tabi biraz ufak 250 metre ipek ip 50 metre misina çek babam çek can derman kalmadı tabi güvertenin sudan yüksekligi yaklasık 4 metre su seviyesine kadar çektim ama bir türlü güverteye alamıyorum kalbim yerinden çıkıcak balık iğneden kurtulucak diye bişeyde yapamıyom başladım bagırmaya ama nasıl zannedersin adam kesiyolar:) yaklasık 5 dakka kimseden ses yok parmaklarım kopmak üzere artık aglamaya başlıycam son anda bizim 3. kaptan geldi hayırdır diye ben denize düştm düşücem beraber başladık gene yok köprü üstünün yüksekligi yaklasık 12 metre oleg dedim sen tut ben güverteye iniyom ben asdan asılıyom yarım metre o yukardan bosunu alıyo kan ter içinde balıgı güverteye bir aldım allahım sanki erkek çocugum oldu:))) böyle bir güzellik olamaz birde adımız gemide promise man' e çıktı personel ukraynalı iyice dip yaptık ben balıgın basında yıkıldım kaldım yagcının sesini duydum bi fırça len o kadar bagırdık kimse bakmıyo hayayırdır efedi kaptan dedi dedim haıy hayır gelbak balıgı bir gördüki gözler yerinden fırlıycan ilk tepkisi mükemmel '' anaaaaaa fotograf zamanı tabi hemen bütün makinalar çıktı resimler temizleme tek üzüldügüm balıgı cekerken vidyoya alamamış olmak sizlerle paylaşmayı çok isterdim.
    muhtemelen bunu okuyacak arkadaşların bir çogunun bundan daha büyük balıklar tuttuklarına inanıyorum ama egerki tutamayanlar varsa allah işallah herkeze bir gün nasip eder bu heycan bu adrenalin bu sevinç kelimelerle tarif edilebilecek bir şey deyil hani 32diş gülmenin canlı hali diyelim arayada eski tuttugumuz balıklardan bir kaç tane serpiştirdim:)))

not:balıgı tunus bon burnunu geçtikten sonra yakaladık denizci arkadaşlar için tamamen tecrübe ile edindigim azda olsa bilgiyi paylaşmak isterim umarım faydalı olur. navarea III yani akdeniz marmara ve karadeniz bölgesinde balık yakalanabilecek bölgeler ege ve akdenizin hemen hemen tamamında uygun süatte balık yakalanabilir max 8knot ama 10.5knot'a kadar denenebilir biz yakaladık genelde torik, orkinos, akya ara ara kılıç, zargana azmanı ve baraküda'da vurmakta balıgın en çok oldugu bölgeler tüm kuzey afrika sahilleri. adriyatik denizinde yakalamak hemen hemen imkansız gibi egedede çok düşük sürat gerekli max 6knot. kılıç için ideal bölgeler kuzey sicilya sardunya ve btı italya arası kılıç balışı yatagı. güney sicilyada ise bu güne kadar balık yakalaynı duymadım nedense derinlikde müsait olmasına ragmen orda balık yok gibi hatta demide bile balık yaklayamadık. gelelim malzemelere sürate baglı olarak yemin dünem suyunun bittigi yerlerde biraz dışında olması gerekli 200-250m ipek ip yada daha kolay çekmek için 12lik naylon halat olabilir inceldikçe parmakları daha çok zorluyo arkasınada 50 metre 200lük misina. misinadaki her 25 metreye fırdöndü koymanız faydalı olacaktır yem cok döndügünden misina çok fazla gam alıyor 200 lük misina gözünüze büyük gelebilir ama inanın onun bile koptugunu gördüm 3 kişi 5 metre çekemedik ignenizin olabildikçe kalın olmasını tavsiye ederim hayatta bir şey olmaz denilen ignelerim hamur gibi açıldıgını yada kırıldıgını da gördüm. benim en son kullandıgım iğnenin gövde kalınlıgı yaklasık 3mm ve 3lü olmasına dikkat edin tekli iyneyle cok yem parcaldım büyüklügü elimizin ilk üç parmagını 3lü igne seklinde tuttugunuz buyukluk idealdir dedigim gibi işin teknik kısmında biraz zayıfım sadece tecrübe havanın o kadar önemi yok iki elimde tuttugum balıkları 8 hava eserken yakaladık kullandıgım yemler ve takımı salma şeklinide resimlerden görebilirsiniz

çok konuştum be neyse okuyanlara şimdiden teşşkür ederim yazarke bile tekrar aynı heycanı yaşadım herkeze rastgele allah yar ve yardımcınız olsun

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. enis59

enis59 Daimi Üye

tebrikler harika balıklar yakalamışsınız

4. blueseawolf

blueseawolf Yeni Üye

teşekkürler darısı başınıza işallah :)

5. Murat BİLGE

Murat BİLGE Aktif Üye

Tebrikler Güzel bir balık.
    Dediğin gibi, denizin içinde olupta balık yakalamamak tuhaf olur herhelde...

6. arslan3506

arslan3506 Yeni Üye

Hasan bey raporun çok güzel olmuş ve bu büyüklükte bir balığı kaçırsaydınız gerçekten çok üzülürdüm. Balık harika görünüyor. Allah kolaylık versin işiniz gerçekten zor. Ama gemiciliğe alışan da bi daha bırakamıyor. Yine devam; raporlarını sabırsızlıkla bekliyoruz. Kazasız fırtınasız seyir halinde olmanız dileğiyle...

7. blueseawolf

blueseawolf Yeni Üye

yaklasık 3 aylık bir uzakdogu seferimiz olucak kısmetse hint okyanusu ve pasifikten daha güzel balıklarla dönücem yorumlar için çok teşekkürler

8. hunter

hunter Daimi Üye

Sevgili Hasan,
    yazını büyük bir zevkle okudum,yaşadıklarını yazılarına olduğu gibi aktarmış,aynı heyecanıo bizlerede yaşatmışsın. :)

ilk iki resimde gözükenin kılıç balığı değilde zargana azmanı (çok iri) olduğunu düşünüyorum.
    Tüm resimler harika,bu hecanlı anlarını her zaman resimle ve bizlerle her zaman paylaş olurmu.

Sana hayırlı yolculuklar,fırtınasız,kazasız,belasız hayırlı işler dilerim.
    selamlar.

9. ozi

ozi Aktif Üye

Çok güzel balıklar. Macera dolu anlar yaşadığınız kesin. Nice avlara. RAsgelee.

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Hasan
    Zaten giden bir geminin arkasından olta sallamak olmaz.
    Senin de bahsettiğin gibi yeter ki kabul edilebilir bir süratte gitsin.
    Çok güzel balıklar yakalamışsın. Balığı çekerken daha az efor sarfetmek için bence uygun bir kamış makina seti ile bulunduğun yerden denize ulaşabilecek boyda bir kakıç edinmen işini çok kolaylaştıracaktır.
    Rastgelsin

11. C.POLAT

C.POLAT Aktif Üye

Tebrikler güzel balıklar almışsınız :)