Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir soru, Bir cevap.

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında Orhan Küçükbiçmen tarafından paylaşıldı.

1. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Bir soru,

Ağabeyim merhaba, umarım rahatsız etmiyorum..
    Size birşey soracağım, ben kısmetse 15 gün sonra isviçre-aarau ya gidiyorum balık herkes gibi bizdede bir zevk ve felsefe ancak sizin daha önce orada yaşadığınızı okudum forumda bi yazınızı okurken dolayısıyla sormak istedim, acaba isviçrede nerde avlanabilirim ve hangi balık türleri avlayabiliriz, yem rapala kaşık tavsiyeniz varsa iyi olur..
    Saygılarımla..

Bir cevap,

Sevgili Kardeşim İsvicre ırmaklarla göllerle dolu bir ülkedir her hehrinde ve her gölünde avlanabilirsin ama ilk başta bulunduğun gölün ve nehrin belediyesinden yani Gemeindesinden avlanma kimlik kartı almalısın, onun üzerinde avlanacağın balıkların adları resimleri ve boyları yazılıdır, ve avında sadece tek iğne kullanabilirsin, oda orada yazıyordur, kuralların dışına çıktığın zaman 500 SFR. Ceza ödersin, zira her an polis yanına gelebilir ve kontror edebilir, bu kurallar devlet tarafından konulmuş ve her ırmağa, nehire, göle ayrı ayrı uygulanır, tuttuğun balığı istersen yersin, istersen hediye edersin istersen satarsın kimse de karışamaz, zaten çok tutma şansın yoktur zira kurallara göre bir iğneden fazla kullanamazsın.

Böyle bizdeki gibi herkes kendi vicdani kurallarını kullanarak fikir yürütmezler, onun için bu hazırlanmış kurallara uymanı tavsiye ederim:) Aarau'ya oradaki arkadaşlarıma, dostlarıma çok selamlar, sevgiler şimdiden rast gele.:)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. oktay16

oktay16 Moderatör

Ağaç yaşken eğilir diye boşu boşuna söylememişler, Adamlar düzeni kurmuşlar, kurallarını, ona göre koymuşlar, vay efendim ben 2' iğne kullanıcam deme lüksün yok anladığım kadarıyla, zaten kimsenin böyle bir çabasıda olmaz bence, doğaya olan saygı ve bilinç zaten hamurunda var, sonuç olarak herzaman karşımıza çıkan sonuç eğitim şart demek oluyor sanırım...:)

4. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Balık tutmak isteyenlere verilen sınırlı izinler yanında, İsviçre denizlerinin ve nehirlerinin temizliğinden de söz etmek gerek.

Bern'e ilk gittiğimde yarımada biçiminde arazi üzerinde kurulan çevresini U şeklinde saran Aare nehrinin üzerine kurulu köprü üzerinden şehre yürüyerek girdik. Önce ayı havuzu başında arabayı park edip bırakmıştık. Aare o gün masmaviydi. (Mevsime ve hava durumuna göre bazen yeşeriyor.) Yüksek köprünün üzerinden, 4-5 metre derinde suyun dibinde tertemiz taşları görünce çok şaşırmıştım. Havuz mavisi pırıl pırıl bir su ve dibinde ne varsa seyret.

Tüm, deniz dedikleri göller ve nehirlerin suları içilebilecek durumda. Fabrikaların bahçelerine, otoparklarına düşen yağmur suları dahi arıtma tesislerinden geçerek nehirlere verilmekte.

Bir gün nasıl olduysa Kalamış koyunun suyu netleşti. Suyun dibi, rüzgarda hafif hafif sallanan yapraklar gibi naylonlarla kaplıydı. Ben önce bunları laminarya benzeri yosun sandım. Dikkatli bakınca balta girmemiş naylon ormanı olduğunu gördük. Naylon parçalarının yarısı üzerlerine biriken pislikle dibe gömülmüş diğer parçaları da yaprak gibi hafif hafif sallanıyordu.

Böyle bir habibata uyum sağlayacak balıklar evrimleşirse biz o zaman ne balıklar yakalarız be.

5. zokacı

zokacı Aktif Üye

kuralların olması herkez için çok iyi gerçi bizde avcılar uysada görevleri konrol olan kişiler tarafından bile laçka edilir yani su ürünlari veya tarım memurları gırgırlara ceza yazıyor mahkeme iptal ediyor gerekçe adam ben ağ attığımda derinlik mesafem yasal sınırdaydı akıntı beni kıyıya sürükledi akıntı olsa dahi bu gırgırların yedekleri gırgırın sürüklenmesini engellemek için ve ağ atamına yardımcı olmak memur bu işin erbabı yazılan cezanın komik gerekçeyle iptali görevlilere hakaret sayılır çünki sinop ve benzeri küçük limanlarda o görevlinin balıkçıyla karşlaşması kaçınılmaz belli zaman içinde bu memurların yaptırım gücü ne kadar olabilir bir süre sonra ceza kesip hergün karşılaştığı insanların eğlencesi olup rencide olmaktansa görmezden gelmeyi tercih ediyorlar duyumlar ve gırgırların rahat oluşlarından belli evin camından görüyoruz bizim yizdüğümüz plajlar bile gırgır dolu yasağı koymak değil uygulamak ve uygulamakla görevlendirilen kişilerinde arkasında durmalı sizce