Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir Soru

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

1. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Bilgi ve bu bilgiler sonucunda geliştirilen teknolojilerle türlü malzeme ve ürünler yapılmakta. Bizim hobimiz de bu teknolojilerden payını alıyor. Bazalt fiber ip üretenler pazarda misinaların satışından önemli pay kopardılar. Bunların dayanıklılıklarını bazılarımız önce eliyle çekip koparmaya çalışarak ve diğer özelliklerini kullanırken gördük. Olumluydu.

Fluoro carbonlar ise görünmezlik özellikleriyle ilgimizi çekti, aldık kullanıyoruz. Köstek bağlarken aklıma yine bir soru geldi. Benim aklıma sürekli sorular gelir ve yanıtını bulmak için uğraşırım. Bunların monofilament misinalara göre birçok özellikleri olumsuz. Suda, insan gözüne göre görünmezlikleri nedeniyle üzerinde fazla araştırmadan alıp kullanıyoruz.

Gerçekten avlamak istediğimiz balıklar için görünmezler mi?
    Görünmezlik bu kadar önemli mi? Balık iğnenin ucunda bir ip görse yeme saldırmaz mı?
    Bunlar gerçekten suyun dibinde gözlendiler mi? Kim gözledi?
    Flor ve karbon bağı keşfedilip nerelerde kullanılabileceği araştırılırken uyanığın biri iyi ışık geçirgenliği özelliği ile suda zor görülebileceği reklamı ile bizim gibiler için bir pazar mı oluşturdu?

Bunları bilen var mı? Yoksa herkes benim gibi iyiymiş deyip mi alıyor?
    Balıklar için veya hangi zeki balık türleri için yemin ardındaki misina iştahlarını kapatır?

Yoksa gerçek av, sorgulanmadan bu ürünleri alan insanlar mı? Hem de üzerinden yıllar geçse de bize yutturulanları doğru sanıp alışkanlıklarımızı devam ettirerek.

Fluoracarbonlar gerçekten olumlu olabilir. Bir örnekti.
    Bizler tüm yaşamımızda ne b.ktan şeyler alıyoruz.

Emrecan Kaya, emrmtn, KalamA ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Berkayy

Berkayy Aktif Üye

bende merak ettim walla :D

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu kesinlikle doğru :D

sabora ve hızır şeref gültekin bunu beğendi.
  5. wolf

wolf Aktif Üye

şu misinayı görüpte vazgeçen balık olayını bende merak ettim ..cidden gerçek av bizlermiyiz.el yapımı sahtelerin çok iyiiş yaptıklarını şahit oldum..hatta örümcek ağıyla zargana tutan insanların videosu bile vardı..

gerçekten bende çok merak ettim sayenizde..TEŞEKKÜRLER

6. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Evet o cümle satın aldığımız yüzlerce ürün için doğru. Sadece bizim olta malzemelerini kapsamıyor.

Eskiden fluorocarbon misinalar mı vardı, o zaman da insanlar balık tutuyordu demiyorum. Yaşantımızı kolaylaştıran ürünlere sürekli yenileri eklenmekte, gelişmekteler. Bu misina da eskilere göre avlanma şansını yükselten bir ürün olabilir. Belki de hiç bir yararı olmayan reklamlarla bize satılıp çöpe giden ürünlerden farkı olmayabilir. Ancak şu anda biz bunu kullanıyoruz, gerçekten işe yarıyorsa bazılarımız da kullanmayı sürdürsün. Ya hiçbir yararı yoksa? Üstelik çekeri düşük, radyal hareketi kötü olduğundan yemi yutmaya çalışanı uzaklaştırarak ters etkisi olur.

Su içerisinde kesinlikle görünmezliği saptanmıştır. Buna inanıyorum. Fakat bu özellik balıkların avlanmasında bir üstünlük sağlar mı? Dalga boyu kısa olan ışığın inebildiği derinlerde balıklar monoları görüyor da fluorocarbonu görmüyor olması bana ters geldi. Belki derin olmayan suda da artısı yoktur.
    Doğal ortamlarında bol bulunan ince/kalın yosunlar iplikçikler, suda yüzen havadakinden çok daha fazla cisimler varken, bizim yemlerin ardındaki mono da olsa zor seçilebilecek misina, balıklar beslenirken onları engelleyip düşündürür mü? Açsa, veya tok olduğu halde besin bulduğunda her şeye atlayan bazı balık türlerini bence sadece misinanın görünürlüğü etkilemez. Sadece misinanın kalınlığı, sertliği, eğilme mukavemeti yani fluoroların özellikleri, iğnenin balığın ağzına batmasını engelleyebilir.

Bunlar benim düşüncem. Sadece düşüncem, doğru olmayabilir. Suyun içine kamera koyup aynı iğneye aynı yemi aynı biçimde fakat farklı misinalarla yan yana, balık sürüsü içerisinde izlemedim.

Sadece görünmez dediler aldım. Aldıktan sonra aklıma gelenleri sizlere soruyorum. Bunlarla ilgili bilimsel araştırma bulamadığım için.

KalamA bunu beğendi.
  7. Selçuk KAYA

Selçuk KAYA Kıdemli Üye

8. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Sağol Selçuk, sorumun bir kısmının yanıtımı senden aldım.
    Zaten suda görünmez olduğunun kanıtlandığını bunu kendi olanaklarımızla da görebileceğimizi tahmin ediyordum.

Verdiğin yanıtla havuzda sarkıtılan fluorların bulunduğu bölgeden balıkların geçmeye çalışması onların da bunları göremediğini gösterir.

Sizden aldığım Shotai'ye boşuna para vermemişim demek. :)

Şimdi asıl önemli olan; yemin ardında görülebilen mono varsa, balıkların bunu yeme isteği azalır mı? Böyleyse kösteği ve bedeni fluoro ile yapmanın diğerine göre şansı arttıracağı kesin demektir.

Bunları alanlar aldatılmamışız diyerek rahat edebilir.
    Ancak böyle bir test yapıldıysa bunu yapanın dürüstlüğü de önemli.

Bilim tarihi de şarlatanlarla doludur. Fakat sonunda böylelerinin sahtekarlıkları kısa sürede ortaya çıkar.

Yanıtladığın için tekrar teşekkürler.

KalamA bunu beğendi.
  9. eylmz

eylmz Daimi Üye

Sevgili Bülent hocam tatlısuyun en cin balığı alabalık fakat gariptir ben en iyi alabalık avımı kırmızı misina ile yaptım Kırmızı benekli alayı bu misina ile kandırdık
    Tabiki flora carbon misinaların artısı vardır ama bence çok da önemli bir fark değil çünkü balık daha çok yeme odaklanıyor

KalamA bunu beğendi.
  10. Dündar

Dündar Daimi Üye

Bülent ağabey ben bu tarz konulara fazla takılmıyorum aslında, olta makarama sardığım her ne olursa olsun balık yakalıyor , normal mono misine de yakalıyor F.Carbon misine de yakalıyor , dyneema örgü de yakalıyor.
    Geçmişte kısmen denemek için aldım kullandım ama artık hiç öyle şeyleri kafama takmıyorum kısmetimde varsa ki çoğu zaman oluyor her şey ile tutuyorum , irdelemek aslında çokta iyi bir şey değil her zaman.

Tek dikkat ettiğim şey ise bu konuda dipte sahte karides çırparken dyneema örgünün ucuna F.carbon misine yapıyorum yarım kulaç kadar onun dışında hiç bir şey , ver yansın.

KalamA ve Horozbina bunu beğendi.
  11. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Hortlamis ama guzel bir konu. Birkac cumle de ben yazayim gundem olsun.:)

İnce misina buyuk balik derler. Bence olay tamamen balik psikolojiyle alakali. Bizim psikolojimiz vrda onlarin cani patlican mi:) Onlarda da sosyoloji ve psikoloji vardir illaki..

Balik bolsa su bulaniksa 50 lik misinayla atcek yapsaniz 80 lik misinayla yemli av yapsaniz kapis kapis psikolojisiyle illaki balik alirsiniz. Ardindanda yav nasipte varsa misinanin etkisi yok dersiniz, deriz.;)

Balik seyrekse su berraksa 40 metrede yemli avlanan 5 tekne balikcisindan sadece ince takimla avlanan balik alir. Digerleride ona ne ballisin der:) Ama o bilir ses cikarmaz;)

Aksiyon gerektiren wtd turu su ustu avlarda misinanin oneminin azaldigini dusunuyorum. Zira balik karambole saldirdigindan misina devre disi kaliyor.

Bogazda istavrit cinekop avinda bile balik seyrekse ince takimlarla balik alma sansi oldugunu hemen hepimiz tecrube etmisizdir. Tabi bu durumda ince takim cabuk bozuldugundan 20 dakikada bir takim degistirmekten gina gelir. Balik bolsa en kalin en saglam takimlarla keyif yapmaktan geri durmayiz:)

Nihayetinde baliklarin en kotu gorusu olani bile, en iyi goren insandan 3-5 kati hatta daha fazla gorus kapasitesi oldugunu belgesellerden gozlemledigimize gore fark nerden cikiyor. Yani su berrak, balik seyrekken balik aptalmi da tuzaga geliyor.. İste bence oda baligin psikolojosiyle alakali. Kanaatimce ince yada gorunmez nitelikli misinalar baligi daha az urkutuyor. Avci balik tuzak kokusu alsa da o ince takimin eceli olma ihtimalini dusuk goruyor ve sahtenin cazibesi ya da yemli avda yemin cekiciligi one cikiyor.

Tabi bu biraz da baligin turuyle ve zekasiyla da alakali bir durum.

Renk olayiysa tamamen farkli ve anlamadigim bir konu. Derinlikle alakali gorunmezlik durumlari vs olabiliyor. Ama usta kirmizi renk demis. Kirmizinin genel olarak baliklari urkutmedigi hatta cektigini bircogumuz gozlemlemisizdir. Misinada da boyle bir faydasi neden olmasin.

KalamA, eylmz ve Horozbina bunu beğendi.