Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bir tecrübe

Konu, 'Sohbet' kısmında adil kaan tarafından paylaşıldı.

1. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

merhaba sevdalılar,
    sizlerle geçen gün başımdan geçen küçük bir olayı paylaşmak isterim. şöleki küçüklüğümden beri zaman zaman balıkçılıkla uğraştım. ama bu oldukça amatörceydi. o zamanlar etrafımda büyükler de yoktu. iğne bağlamayı, misina seçmeyi, balıkları, kamışları motorları vs. bilmezdim. hala da bilmem ama ,internet saolsun, yeni keşfettiğim forumlardan okuyoruz öğreniyoruz.

rahmetli dedemin aldığı kamış ve motorlarda takribi 12-13 lü yaşlarda kamışlı oltalarla tanıştım. yıllarca bu olta ile attım çektim :) sonunda kendimce olta atmayı öğrendim. tekrar balığa çıkmaya başladığım şu son 1 yılda da atış yapma konusunda kendimce pratik yaptım. daha uzağa nasıl atabilirim diye uğraşırken bir yandanda atışımı elimden geldiğince düzgün yapmaya çalıştım. malum çoğu zaman boğazda omuz omuza balık tuttuğumuzdan iyi atış yapmak bence oldukça kritik.

evet gelelim mevzuya. geçen gece vaniköy civarında çinekopa olta atıyoruz. vakit geç olmuş artık yorgunluk başgöstermekte. kamışımı aldım omzumun üstüne salladım denize. ama kamış daha havadayken bi terslik olduğunu anladım ama çok geçti misinayı tuttuğum parmağımı bıraktım. kamış şöle bi ileri geri sallandı sonra bi cırrr sesi duydum. kurşunda bi 5-10 metre önüme cumburlop diye düştü.

ne olduğunu ilk anda çok anlayamadım. yan tarafta "dayı" ile bi göz göze geldik. anlamadım dedim bişey oldu ama. "iyi dedi en azından takımı koparmadın". evet dedim takım ucunda sardım topladım oltayı.

aslında olan şey basitti. makaranın misinayı saran kafasını açmayı unutmuştum atış yaparken. hepimizin ara sıra başına gelir herhalde, ama takımı kopmaktan kurtaran şeyde geçen gün neymiş ulan bu kalama ayarı diye uğraşırken, makinanın kalamasını bir parça gevşek bırakmışım.
    hal böle olunca makinamdan ilk defa o mehşur "cırrrr" sesini duydum "şaaak" sesi yerine :)

özellikle atış konusunda acemi arkadaşlar için, bence kalama ayarını bir parça gevşek bırakmak bazen böle dalgınlık hallerinde takımı kopmaktan kurtarabilir diye düşünüyorum. bilmem bana katılırmısınız ama benim başımdan böle bir olay geçti paylaşmak istedim.

çok sevgiler, saygılar.

not: makinanın üstünde misinayı kafaya saran klavuzun bir adı vardır elbet ama ben bilmiyorum :)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. recep.cabuk

recep.cabuk Üye

çok mantıklı verdiğin bilgiler için sağol

4. cogito74

cogito74 Aktif Üye

Özellikle rapala ve ağır kurşun çalışıyorken evet dediğin mantıklı olabilir. İp misina henuz kullanmıyorum ama bazan kamışa felan dolanıyor.
    Açık bırakmak mantıklı gerçektene bazı rapalalar gerçekten pahalı çünkü

5. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

eyvallah abi, rastgele...

evet abicim yanlış hatırlamıyorsam ağır kurşunla takımı patlatınca kamışlarda aslında ,görünür olmasa bile, hasar alıyor. bi parça kalamayı gevşek bırakmak hayırlı olabilir.

rastgele...

6. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

özellikle gece avlarında gerek kamışın ucuna taktığımız fosforlu çubuktan dolayı, yahut sebepsiz yere ,rüzgar, sarım vs, misina kamışın ucuna veya kendi etrafında dönebiliyor.

bunun için benim yaptığım bir kontrol daha var. atış yaparken misinayı fırdöndüye kadar iyice sarar sonra makaranın klavuzunu açıp misinanın boşalmasını beklerim. şayet misina kolayca boşalıp kurşun rahatça aşağı iniyor ise misinanın kamışa dolanmadığını rahatça anlarım. hem kontrollü bir şekilde atış yapacağım misina uzunlğunu ayarlarım hemde kamışın üstünde bir dolanma varmı onu test ederim. ona göre atış yaparım.

bence buda iyi çalışan bir yöntem.
    cümleten rastgele.

7. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Epey zamandır bu sekilde kullanıyorum. Bende herkese tevsiye ederim. Acemi veya usta fark etmez.