Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

BİR UMUT

Konu, 'Genel Konular' kısmında can tarafından paylaşıldı.

1. can

can Üye

Tüm Sevdalılara Merhaba

Ankara Kirmir Çayı;

Burayı ilk keşfettiğimde gözlerime inanamamştım. Böyle bir avlak ve hemen dibimizde (dibimizde dediysemde nerden baksanız 100 km), güzelliğini, balıklarını, sessizliğini anlatamazdım size. Çok daha eski zamanlarını bilen büyüklerim, masal anlatır gibi anlatırlar bende iç çeker dinlerdim. Buna rağmen çok güzel avlar yaşamama fırsat verdi Kirmir. Çok değil, keşfedeli 5-6 sene olmuştur. Ama bu zaman zarfı içindeki kötüye gidiş inanılmaz derecelere ulaştı.

En son iki hafta önce, 01.08.2010 tarihinde gittim Kirmir'e. Arabamı tepeye bırakıp, zorlu parkurdan aşağı inerken avlanan insanları gördüm. Önce canım sıkıldı, burasıdamı ayak altı oldu diye ama ne göreyim, 4 kişilik bir aile anne baba bir kız vede erkek kardeş takım taklavat tam hepsinde, tulumlar, ince hassas özenle hazırlanmış oltalar, hemen belde asılı balık sepetleri çıt yok pür dikkat balıklar tutulmakta. Sessizce geçtim yanlarından dere yukarı devam ettim. Bende hazırladım oltamı taktım sineğimi ve uçurmaya başladım. Sudaki bulanıklığı birkaç gün önce yağan yağmura sebep edip avlanmaya devam ettim, keyif içinde birkaç tatlı su kefalinide kandırmayı başardım ve aynen suya iade ettim. Taaki hemen kıyıda dikkatimi 45 cm civarı bir kefal çekene kadar. Hemen dizlerimin üstüne çöktüm, usulca izlemeye başladım. Ama bir tuhaflık vardı yavaş yavaş yaklaştım ve hayatımda ilk defa iki gözü kör bir balıkla karşılaştım. Gözleri, beyaz sümüksü bir dokuyla kaplanmış, biraz daha dikkat edince ikisininde patlamış olduğunu gördüm. ve biraz ilerde bir tane daha ve bir tane daha toplam 3 balık hepsinin durumu aynı ve içlerinde parazit olduğunu düşündüğüm onlarca kurt. Aynen takım taklavatı toplayıp döndüm.

Oturdum bilgisayarın başına, birçok başlık altında aratıp olup bitenin ne olduğunu anlamaya çalıştım. Bir yerde tanık olduğum, tüm belirtileri görenlerin hemen en yakın Tarım ve Köyişleri bakanlığına bildirmeleri gereklidiri görür görmez vakit kaybetmeden ilgili bakanlığa mail attım. Aslında hiçde umut yoktu içimde, ama önce mailimi atayım bakayım olmadı gider dilekçeyi elden veririm oda olmadı ötesine bakarım diye düşündüm.

Veee, bugün işten eve geldiğimde posta kutumda bir zarf, elimdekileri bırakır bırakmaz açtım, yazıyı okuduğumda gözlerime inanamadım. İlgili bakanlık başvurumu alıp ilgili il tarım müdürlüğünede talimat vermiş araştırılması için.
    Ve demişki yapılacak araştırma sonucu adresinize gönderilecektir.

Kusura bakmayın lafı çok uzattım ama bu kadar olumsuzluğun ve umutsuzluğun içinde öyle güzel öyle ateşleyici geldiki anlatamam. Şimdi daha BİR UMUT la bekliyorum sonucu, umarım bu durum ağzıma çalınmış bir parmak bal misali kalmaz.

Saygı ve Sevgilerimle

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. tanbays

tanbays Aktif Üye

Ellerinize sağlık arkadaşım , O kefalleri düşününce içim parçalandı inanın, Umarım birşeyler yaparlar. Bizimde biraz umutla bakabilmemiz için geleceğe, sonucu paylaşırsanız seviniriz....

4. can

can Üye

Sonucu mutlaka sizlerle paylaşacağım.

5. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

Umutsuz olmak kaybetmek demektir.
    Senin umutsuzluğun ve yılgınlığın düşmanın umudu ve taaruzudur.
    Dolayısıyla hiç birimizin umutsuz olmak hakkı yok.
    Sen bir hamle yaptın ve karşılığını aldın.
    En azından bir muhatap buldun.
    EAn azından masa başındaki muhatapların birilerinin memleket ile çıkar gözetmeksizin halen ilgilendiğini gördüler.
    Geride kalan eksik ise senin gibilerin sayısını çoğunluk haline getirmekte.,
    Bu da anlatarak,yazarak,zorlayarak olacak.,
    Ama olacak,
    Başka çare yok...
    Tebrik ve teşekkür ederim.Üstüne düşeni üşenmeden yaptığın için.
    Sevgiyle.

6. can

can Üye

Öncelikle ilgin için çok teşekkür ederim Murat Abi

Sözlerinin doğruluğu konusunda söylenecek tek bir söz yok.

Çoğalma konusuna gelirsek, artık zaman, en ufak su birikintimiz için dahi, gerekli yerlere, gerekli insanlara, bu deniz veya göl hiç ayırmadan, içindeki canlı çeşitliliği ile gerekliliğini anlatma ve icraata geçme zamanı. Yoksa aldığımız malzemenin yaptığımız takımın hiçbir anlamı kalmayacaktır, zaman zaman kalmıyorda.

Bundandırki, bu platformda gerektiğinde geride kalmayacak birçok kardeşim arkadaşım ve abilerimin olduğunu düşünüyor ve umut ışığını sizlerle paylaşıyorum.

Önce denizimize,göllerimize ve derelerimize sahip çıkalım, arkasından balık avı için yapacağımız paylaşımlar çok daha keyifli olacaktır.

Sevgiler Bizden.

7. cogito74

cogito74 Aktif Üye

inan yazdıklarını okuduktan sonra ve sorumluluğunun bilincindeki davranışın beni duygulandırdı ve heyecanlandırdı. O kadarda kötümser olmamak gerek diye düşünmeye bile başladım. İyi ki böyle forumlar var ve toplum olarak giderek bilinçlenmemize sebeb oluyor.Sonuçta azıcık bir konuya ilgimiz oldugunda google girip ariyoruz. bunu her amatör ruhla bu işe heveslenen herkes yapıyor.Ve sonuçta bu işe etik olarak doğru yerden ögreniyor.
    söylemek istedigim davranışınız hepimize ve yeni başlayacak herkese örnek olacak bir davranış. İçten tebrik ediyorum.Değişim üstten gelmezse bile yani yetkililerden olmazsa bile bizler toplum olarak bilinçlendikçe onlarda değişmeye mecbur olacaklardır.Tabi önemli olan bu sürecin oluşum hızı... İnşallah birşeyler için geç olmadan bu süreci tamamlarız. Umudum yoktu şahsen ama konu başlığında dedigin gibi Can; senin için umut olan sayende bizim içinde umut olur...
    Teşekkurler....

8. KARTAL

KARTAL Üye

Değerli kardeşim CAN
    Uzun zamandır kafamızı meşgul eden bu konuda muhatap bulmak için yaptığın araştırma için teşekkürler.
    Bende başvurumu yaptım. Ve değerli bir abimle yaptığım görüşme sonrası en kısa zamanda derneklerin de dikkatini bu yöne çekip Ankara daki bu kıymetli avlak için birşeyler yapabiliriz umudundayım.

Diğer ANKARA lılarda UMUT ederim bu konuyla biraz ilgilenirler.

İşte link;

http://www.ankara-tarim.gov.tr/

Ana sayfadan bilgi edinme kısmını seçip

Gelen sayfada BAŞVURUDA BULUNMAK İÇİN TIKLAYINIZ... kısmını alt tarafı okuyarak seçiniz.

Formu dolurarak Kirmir çayı için iyi birşey yapmış olursunuz.

Bu bölgenin İlgili Jandarma komutanlarının cep telefonları bende mevcut. Bölgedeki her tırıvırıcı ve ağcı İhbarımızı sağolsunlar aksatmadan takip edip neticelendirdiler. Kendilerine birkez daha teşekkür edrim. Bu konudada lütfen çekinmeden ilgili ilçelerin Jandarma karakollarını ziyaret edip 5 dakika tanıştktan sonra neticenin nasıl hızlandığını göreceksiniz.

Avınıza ve Avlağınıza sahip çıkın.
    .
    .
    .

9. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Elleriniz dert görmesin. Tebrikler.

10. Murat BİLGE

Murat BİLGE Aktif Üye

Bu yaptığınla ne kadar büyük bir iş başardığını,
    en azından temellerini attığını bilmelisin.
    Bu hareketi tek bırakmamak lazım.
    Bir elin nesi ver misali.
    Bizi gelişmelerden haberdar etmen dileği ile,
    Allah yar ve yardımcımız olsun.

11. Ersin

Ersin Moderatör Yönetici

Duyarlılığınız ve göstermiş olduğunuz ilgi için çok teşekkür ederim. Beni asıl düşündüren Kirmir Çayı'na ne olduda, ne gibi bir zararlı atık karıştıda durum bu şekli aldı. Çünkü Kirmir Çayı etrafında sanayi adına neredeyse hiçbir şey yoktur. O bölgenin tamamına yakın kısmı doğal kalmıştır.

Eğer bu durum doğal değilse tek aklıma gelen tarım ilaçları oluyor. Bakalım Tarım Müdürlüğü nün araştırma sonucu neyi gösterecek. Sonucu alma süreniz fazla olmayacaktır. Sudan numune alındı ise laboratuardan test sonucunun çıkması 8 - 10 gün kadar sürer, bürokratik işlemlerde 1 hafta kadar sürer dersek tahminen 3 hafta gibi bir süre sonrası raporun size ulaşması gerekli. Gelecek olan sonucu merakla bekliyoruz.