Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

birdaha sazana 0,26 misina kullanırsam

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında cemreis tarafından paylaşıldı.

1. cemreis

cemreis Aktif Üye

önceden bildiğimiz yerlerden birine gidelimde olta atalım dedik bakalım sazan varmı diye
    solucanla israil sazanı yakalamaktı amaç çünki benim beklemeye hiç tahammülüm olmadığından
    solucanla israil sazanı yakalarken etrafta mısırlar dökülmüştü
    hemen çantadan bir kutu mısır çıkartıp taktık şamandralı takımlara
    ilk atış kambur dediğimiz bu tür sazanlar geldi ve cok iri balıkta hep takım kopardık
    sipin kamışımın ucunu bile kırdım desem doğrudur usta bir sazancının kaçırmayacağı gün olabilirdi aslında ama sazandan annamayan biri olarak
    bizim için zevkli geçti diyebiliriz
    yağmur yağdı ıslandık rüzgar esti kuruduk
    ama aklım halaa o oltayı ve misineyi kopartan sazanlarda
    misine öyle bir kopuyordukii sanki silah atıyorlar gibi sesss
    oskar 0,26 kullanıyordum
    ve artık sazanda 0,28 kullanmayı düşünüyorum
    hele bi ara göl kamışlarıyla balığı sudan cekmesi banbaşka sanki balıklar sudan hiç çıkmicak bende gezdirip durucam gibi geliyodu

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

0.26 ile 0.28 arasında pek fark yok. makinemde 0.28 sarılıydı güvenemedim değiştirdim geçen akşam 0.35 yaptım gayet iyi oldu. oskar güzel misine oysa kolay kopmaz.

4. şileli

şileli Aktif Üye

Yanlış eleman ve yanlış takımlara rağmen......... Ne işi var Fadimenin oralarda :)

5. bartıntrakonyası

bartıntrakonyası Üye

tebrikler güzel av olmuş...
    balıklar harika afiyetle...
    takım ları ve kullanılan yemleri yazarsanız
    bende bartın çayının denize döküldüğü tarafta sazan avlamayı düşünüyorum

av için kullandıklarınız;
    dip oltası mı
    şamandıralı takım mı
    yemler
    iğne
    spinle kaç metre kıyıdan öteye takımı atmalı ...
    bide sazan nerelerde bulunur, ve bulunduğu yerler nasıl anlaşılır
    bide sazan mevsimlere göre nasıl tutulur ve her mevsim av verir mi
    aklıma gelen bunlar :)
    şimdiden teşekkürler

6. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

En güzel şekliyle gereklli tavsiyede bulunulmuş,0.30- 0.40 aralığı şamandıralı takım için uygun.Burada misina seçimi de önemli düğüm direnci yüksek ve burulmaya dayanıklı misinalar tercih edilmeli,30-35 kg'a kadar çıkabilen bir balık için -üstelik verimlibir yer ve günde-bu ebatta misina ile avlanmak zaten intihara teşebbüs gibi,çok güzel bir imkanı kaçırmışsınız,bu açıdan üzücü ve fakat çok ta güzel balıklar almışsınız,bu haliyle de güzel ve yeterli,bereketli olsun.

7. enis59

enis59 Daimi Üye

tebrikler güzel balıklar

8. DrEjO

DrEjO Aktif Üye

Tebrikler son derece güzel balıklar almışınız üzülmeyin bence güven, özveri ve tecrübeyi birleştirince devamı sonra gelir nasılsa

9. Bahadır

Bahadır Üye

Tebrikler balıklar çok güzel ancak kıyafetler konusuna da değinmek lazım diye düşünüyorum:) gayet yaratıcı bir modacınız var sanırım:)

10. Murat BİLGE

Murat BİLGE Aktif Üye

Tebrikler güzel bir av olmuş.
    İyide balık almışsınız.
    Bir dahaki sefere 0.26 dan 0.28 e çıkartman hiç bir şey farkettirmez.
    eğer gittiğin avlakta, kullandığın oltayı gerdiripte ses çıkartacak kadar kopartan bir sazan varsa, olta kaliteni yükseltip en az 0.35 kullanmalısın.
    İğneni ve yeminide büyük tutarsan harika raporluk büyük bir sazan tutman kaçınılmaz olur.

11. Ersin

Ersin Moderatör Yönetici

Sazan yapısı itibariyle oldukça mücadeleci bir balıktır. Kafa ve vücut darbeleri güçlüdür. Sudan çıkacakları anda misinaya kafa atmaya başlarlar, çekerkende sağa sola hızlı şekilde yüzmeye asılmaya başlarlar.

Büyük sazanlarda balığı yormadan çekmeye çalışmak risklidir. Aslında 0,26 kalınlıktaki bir misina şuan livarınızda görünenler ve bunların bir kaç kilo kadar büyükleri için bile yeterli kalınlıktadır. Sanırım avın heyecanı ile balığı yormadan çekmeye çalıştınız ve misinanız koptu. Birde misinanın temiz olmasıda önemlidir. Yani misina üzerinde yer yer incelmeler, sürtünmeler olmuş olabilir, zedelenmeler, çizilmeler, hareler olmuş olabilir. Misina bu noktalardan kopmuş olabilir.

Aslında olaya şu yönüyle de bakmak gerekli. Eminim ki misinaların kopması size daha da bir haz vermiştir. Heyecan katmıştır. Hırslandırmıştır.

Eminim ki bir daha ki sefere büyük balık yakaladığınız zaman daha dikkatli çekeceksiniz, misinaya fazla asılmadan, su yüzüne paralel bir şekilde, balığa hareket imkanı tanıyarak, yumuşak hareketlerle, balık zorlamaya başladığı zaman azda olsa misinayı geri salarak, kontrollü bir şekilde çekerseniz balık mücadele etmekten yorulacak ve sonuç çok daha güzel olacaktır. Burda önemli olan balığın misinayı su içerisinde bir yerlere dolaştırmamasına dikkat etmektir. Etrafta veya su içerisinde ağaç, çalı vs. varsa oltaya yakalanan balık ilk olarak bu tür yerlere girmeye çalışacaktır, misina takılacaktır.

Yinede güzel balık almışsınız, tebrik ederim.