Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

birde bana yardım _spin kamış

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında adil kaan tarafından paylaşıldı.

1. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

selamlar,

3.25 fuji kamışla uzun süre atçek yaptıktan sonra (aşağı yukarı bir yıl) artık bi spin kamış edinme zamanı geldi dedim. çokta anladığım bir mevzu değil ama forumlardan baktığım kadarı ile bir iki kamış seçtim.

ilk ikisi sanırım hepinizin bildiği rüştünü ispatlamış kamışlar. 3. nün fiyatı çok uygun geldi bana.

görüş ve önerilerinze ihtiyacım var.
    cümleten rast gele.

OKUMA ALUMINA SPİN 270 10-40 GR ATARLI - İnce Çizgi Amatör Balıkçılık Malzemeleri
    SHIMANO CATANA CX SPINNING 270MH 2 PCS - İnce Çizgi Amatör Balıkçılık Malzemeleri
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,70 -MH- 15-40 GR | Shimano | Spin Kamlar | Balk Av Malzemeleri| Olta Kamlar| Spin Kamlar | Av Deposu Av Malzemeleri Kara Av Balk Av Olta Kamp Malzeme

not : avlandığım yerler genelde yüksek. attığım en ağır sahte şimdlik 13cm lik max-rap. alıcağım kamış ile su üzeri sahtede yüzdürebilmek istiyorum.
    kullandığım makina 25 lik nexave fc üzerinde .26 mm okuma seabass.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ErdalYildiz

ErdalYildiz Aktif Üye

Vengeance hariç diğerlerini alabilirsiniz. Zaten link verdiğin sitede shimanolarda indirim var.Catana senin işini görür bence.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. fthdmr

fthdmr Aktif Üye

5. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Ben Catanayı seçerdim. :) ( Atar aralığı kullanacak sahtelere uyumluysa ):confused:

6. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

abicim biraz tuzluymuş o be : ) karbon oranı daha iyi bide geofiber eklenmiş neyse o artık : ) biraz daha paraya kıyıp alınabilir. 10-35 atar sanki daha mantıklı gibi. şu an elimdeki sahteler aşağı yukarı şöle.

kendyo 125 haryu --> 14.8 gr
    max rap 130 --> 15 gr
    strike pro EG 145 --> 15 gr

demekki aşağı yukarı genelde 15.gr lık sahteler atıyorum. bunlara bir iki daiwa ve duel eklemeyi planlıyorum. onlarında eni boyu aşağı yukarı bu kadar olur herhalde.

yazın silikonla çalışmak için bi tane 5-25 alabilirim dediğin gibi.

abi az yukarda yazdım genelde attığım sahtelerin enini boyunu

7. Can_Ordu

Can_Ordu Aktif Üye

Ben okuma v system kullanıyorum ve yazdığınız 3 sahteyi de atıyorum iyi gidiyorlar. Yalnız yüksek yerden atıyorsanız sahteyi ota taşa takmamak için en az 2.70 olanı öneririm. Hafif, kalem gibi ince, hassas ama çok da esnek olmayan bir kamış. Büyük balıklarda vereceği tepkiyi bilmiyorum onu daha tecrübe etmedim.

8. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Seçtiğin kamışlar içerisinde en uygunu 2. sıradaki Catana 270 ve MH.
    Atar değeri 14-40 olmasına rağmen, diğer ikisiyle veya burada önerilen daha yumuşak kamışlarla bununla attığın uzaklığa 10 gr lık sahteyi asla atamazsın.

Catananın M sertliğinde 10-30 gr kamışı da var.
    Fakat rüzgarlı havalarda ne yapacaksın? Hep sakin havada at çek yapıp avucumu yalayıp eve dönerim diyorsan al.
    Elbette yumuşak kamışın da kullanım yeri var fakat sınırlıdır.

adil kaan bunu beğendi.
  9. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

açıkçası bende v-system alıcaktım. fiyat performansı çok iyi deniliyor. bazukası da ikramiyesi. fakat hiçbir yerde bulamadım. o yüzden alternatiflere yöneldim mecbur. shimano alıcam ama kafaya koydum. belki bi sonrakini okuma alırım.

bende yüksek yerden atıyorum. ama bizim buralarda ne ot var açıkçası nede taş. ayıp olucak ama valla üzülüyorum bunların yokluğuna. bunlar olmayınca balıkta olmuyo bence. büyük balık bende görmedim hiç. en babayiğit 900gr lık bi ispendek aldım. bence kilo altı ispendektir hala :)

10. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

sert kamışlar rüzgarlı havalarda daha uzun atışlar yapmaya olanak veriyor yani. bu oldukça aydınlatıcı oldu. eyvallah. tabi şöle bi durum da var burada az evelde yazdım rüzgar pek esmiyor. o yüzden genelde zaten avcumu yalıyorum.

tahminim bulunduğum bölgede, silikon sert yemlere göre çok daha iyi sonuç vericektir. çünkü sular hep sakin ve berrak. balık biraz baksa beni 50 metreden görür bırak sahteyi ayırt etmeyi.

11. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Sert kamışı rüzgarda daha uzun attığı için önermedim. Yumuşak kamışla atamazsın rüzgar eğer.
    Yakalamak istediğin balık ne ayrıca. Silikonun hafif olduğunu da düşünme. Silikona benim hiç kullanmadığım sulu şamandıra ile atabilirsin.
    Bunun dışında içinde kurşun bulunan silikonlar var. 25 gr olanı bile bulabilirsin.
    Ayrıca jig kafası denilen küresel, balık kafası biçiminde, vs iğne ile birlikte dökülmüş kurşunlar var. Bunları türlü çeşit silikonlara takabilirsin. VE atışta sorun olmaz.
    Bu iki tip silikonun şamandıralı sisteme göre dezavantajı daha fazla dalmalarıdır. Yani su üstü olarak kullanamazsın. Ancak 12 gr lık 4 play shad yani içinde kurşun bulunan silikon da 35cm den fazla dalmadığı için avcılıkta sorunu yok.
    Jig Head takılanlar daha derinden gelir.

Ben başlangıçta Shimano MH kamışları 14-40 gr oldukları için almamıştım. Atar aralığını dar bulmuştum. Sonra Dr. Zeki'de gördüm attım ve hemen 2 tane birden aldım. Techium DF ve Catana ikisi de MH yani 14-40 g atarlı kullanıyorum. İlk kamışım çok övülen Japon malı 10-40 gr dı. Şimdi elime almıyorum birine söz verdim İstanbul'a dönüşte hediye edeceğim. O aralar 5-20gr aldım kullanamadım. Ya da benim için uygun değildi.

Bu arada Catanayı da kırdığımı belirteyim.

Tüm bunları kullanıp denediğim için yazıyorum. Burada tahminen veya kendi kullandığı tek kamışı övmek için yazanlar olabilir.

Can_Ordu bunu beğendi.