Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bitti mi , bitiriyor muyuz ?

Konu, 'Genel Konular' kısmında murat48 tarafından paylaşıldı.

1. murat48

murat48 Aktif Üye

Sitelerde yapılan avları merakla takip eden bir kişiyim.
    Ne yazık ki , bilhassa bu yıl rapor açan arkadaşlarımız ve üstadlarımız aldıkları avlardan çok memnun olamadan ayrılıyorlar. Tıpkı ben gibi.
    Yaklaşık 16 yaşımdan beri amatörce avlanmaya çalışıyorum. Tekirdağ'da başladı bu sevdam. Evimizin önü denizdi. Şişme botumla, kürek çekerek, çapa olarak ta evden kaçırdığıım çamaşır ipine bağlanmış inşaat tuğlası ile , çapari yaparak tek başıma 4 kg istavrit tuttuğumu bilirim. Aşkım böyle başlamıştı.
    Heeey gidi gençlik heey.

Balık avı benim tutkum olduğu için sitelerden takip etmeye çalışıyorum. Kim ne yakalamış, nasıl yakalamış, nerede yakalamış, ne kadar?
    Üyelerin tahminimce kötümser olmayayım ama % 90'ı memnun değil avlarından. Sayı az , kilo az, avlaklar verimsiz. Tıpkı biz esnafların geçmiş yıllara duyduğu ekonomik özlem gibi, balık sevdalıları da malesef geçmiş yılları özlemekte.

Yurt dışından katılan üyelerde ise durum daha iç açıcı. Sanki bizim ülkemizde sorun var.
    Elimden gelse üretme çiftlikleri kurup , yavrularını denize salacağım. Ama ne mümkün.

Ellerinden tutup ; avlak ile , av ile , yem ile , olta ile tanıştırdığımız minicik yavrularımızın elleri, biz yaşlarına geldiklerinde boş mu dönecekler.

Belki iç kararttım sabah sabah , ama ne olursunuz birlik olup limitlere uyalım. Gösteri amaçlı haydi bir tane daha götüreyim eve, hadi 300 gram fazla olsun diye denizlerimizi dövmeyelim.

Kalın sağlıcakla.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Aslında balık bitmedi halen varda. Artık insanlar tuttukları balıkların raporlarını paylaşmıyorlar. Etrafta çok fazla yamyam var. Bende mesela bir iki hafta sonra İstanbul içinde kıyıdan spin le levrek denemelerine başlayacam, lakin tutarsam paylaşır mıyım... sanmıyorum.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Denizlerimiz kirleniyor, yüksek teknolojili av araçları ile balığa kaçacak, saklanacak yer bırakılmıyor.
    Aynı araçlar denetimsizlik, boşvermişlik ve ben yakalamazsam başkası yakalar mantığıyla bulduğunu silip süopürüyor. Ne boyuna bakıyor, ne de zamanına. :(
    Bu etkenlere bir de kaçak avcılığı, trolü, dinamiti, tüpü, manyatı ve aklıma gelmeyen diğer zararlı av yöntemlerini ekleyin. Sonuç tabii ki daha verimsiz avlar.
    Bu kadar baskıya çok bile balık var denizlerimizde.

5. löngöz

löngöz Daimi Üye

arkadaşlar bende yıllardır bu işi kıyıdan ,tekneden amatörce yapmayı severim,balık tutmak nasıl bir tutkuysa olta hazırlamak hemde her türlü oltayı kullanayım kullanmayayım balığa giderken hazırlarım ,bağlarım,,iğnelerini yenilerim,,kurşunu parlatırım falan ve bunları yaparken zamanı unuturum ve büyük bir keyifle yaparım...
    bir kaç gün önce bir yerde okuduğum bir şey aslında beni üzdü ,,"balık toplayıcı" diye bir alet :yaydığı frekanslarla balıları topluyor ve sizde yakalıyorsunuz...
    bu aletin işlevi nedir ne kadardır bilmiyorum.ama büyük av gezileri yapan teknelerin kullanmaya başladığını duyuyorum...
    bakalım bu hırsın sonu nereye varacak...
    bende zaman zaman Murat arkadaşım gibi hayalimde balık yavruları üretirim ve onları avlaklara salmak isterim..bunuda yapacak tek kurum kıyı kentlerimizdeki üniversitelerdir..bu konuda keşke üniversitelere ödenek ayrılsa ve bu üretimler başlasa.....
    ne demeli belki bir gün olur....:):)

6. ryetik

ryetik Aktif Üye

Elbette bitiriyoruz.
    Küresel ısınma , kirlilik , aşırı avlanma , denetimsizlik v.s... Sonuçta elbirliği ile sadece balıkları değil tüm doğayı katlediyoruz.
    İnsanoğlunun bencilliğinden tüm doğa etkileniyor.
    Atamızdan , dedemizden miras kaldığını düşündüğümüz bu doğaya sahip çıkamamakla kalmıyoruz , aslında çocuklarımızdan emanet aldığımız bu doğayı katlediyoruz maalesef.
    Ormanları kesenler , akarsuları ve gölleri fabrika atıkları ve lağımla kirletenler , utanmadan termik santraller kurmaya çalışanlar , şehrin göbeğinde çok lazımmış gibi dört çeker 5000 cc lik araçlarla gezenler , elindeki bira kutusunu denize fırlatanlar v.s.... yani en küçüğünden en büyüğüne kadar biz bitiriyoruz.
    Halbuki en büyük yoklukları görmüş bir milletin torunlarıyız.
    Ziyan olmasın diye tek şekerli içtiği çayın kalan şekerini garsona geri veren , ziyan olmasın ve aç kalmasınlar diye camlarının önüne kuşlar için ekmek kırıntısı koyan , açlığı bilen , ''yaş kesen baş keser'' diyerek doğaya saygısının büyüklüğünü , ''hayvanları sevmeyen insanları hiç sevemez'' diyerek hayvan sevgisinin büyüklüğünü gösteren bir ecdadın torunları olmayı beceremediğimiz için biz bitiriyoruz.

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Yada balıklar Şımardı :)

8. İrfan

İrfan Moderatör

Burda ders alınacak çook şey var.:harika:

9. MERCURY90

MERCURY90 Aktif Üye

abi esnaflık eskidendi. artık emperyalizmin esiri olduk. büyük mağazalar ve firmalar götürüyor. çoğuda yabancı kaynaklı.
    Balık konusuna gelince; her nedense teknoloji çok iyi gelişti fakat balık tutmak zorlaştı. zaman makinesi olsaydıda bugünün teknolojisini ve malzemelerini 1970-80 senelerine götürseydik ne olurdu acaba! yok çekemezidk gibime geliyor.
    bu arada Diğer mesajlarada bayıldım doğrusu

10. oktay16

oktay16 Moderatör

Murat abi, inan, yıllardır bu sorunla ilgili bir çok konu açıldı, neler yapabiliriz, nasıl davranmalıyız, nelere engel olabiliriz gibi, Taksim meydanında protesto edelim diyenlerden tutunda, Başbakanlığa çeşitli nedenlerle doğayı koruma amaçlı yazı yazanları bile burda hep beraber okuduk.

Ne yazık ki bu işe gönül vermiş her birey kendinden sorumlu, vicdanınla baş başa kalarak kendince, ne yapabilirse diye kanaat getirdim şahsım adına. Bizim elimizden bu kadarı geliyor ve başkada hiç birşey yapamıyoruz. Dediğin gibi ileride çocuklarımız bizim şuan yapmış olduğumuz avları, bu güzelim doğal hayatı doyasıya yaşayabileceklermi, bunu bile bilmiyorum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Mart 2012
  11. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Merhaba Murat Bey:)
    Balığın bitmesi sohbetleri nerde o eski bayramlar sohbetleri gibidir.
    Bir örnekle açıklayayım:
    Bir balıkçılık dergisini okuyorum.O esnada eşim de yazıyla ilgilendi.Konu,zıpkıncı bir arkadaşın konusu idi ve yazı sahibi arkadaş nerde o eski levrekler muhabbetinden dem vuruyordu.Eşim ne yani,bu balıklar bitmiş,tükenmiş hali mi,dedi.Yazıda resimlenen levrekler toplamda 20 kiloya yakındı.
    İçlerinde üç kilo üstü en az beş levrek vardı.
    Anlatmaya çalıştığım mesele balık hala çok bol,heryer balık dolu meselesi değil.
    Azalma elbette söz konusu.Fakat bu avın peşindeki avcının artışından kaynaklanan bir durum.
    Kısaca kazan aynı kazan,ne büyüdü ne de küçüldü;fakat kazana giren kepçe çoğalınca bereket de azalıyor haliyle.:)