Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bizim İnsanımız ne zaman bilinç kazanacak

Konu, 'Genel Konular' kısmında Cenk Bayraktar tarafından paylaşıldı.

 1. Cenk Bayraktar

  Cenk Bayraktar Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  75
  Beğeniler:
  0
  http://www.saltwatersportsman.com/videos.jsp?bclid=71459623001&bctid=71455904001  Videolar arasında dolaşırken , her amatör ve denizi seven insanın seyretmesi gereken bir video buldum.

  Lütfen sonuna kadar izlemenizi öneririm ;

  Yurtdışıdaki kişiler , balıkların ( Orfoz , Lahoz , Mercan ) yaşaması için ellerinde ne kadar materyal var ise ( kullanımayan eskimiş paslanmış , kimi zaman bir beton , kimi zaman demirden iskeletler , kimi zaman depolar , kimi zamanda betondan kalıp şeklinde döktükleri özel yapım yuvalar ) bunları deniz diplerine yolluyorlar.

  sonuçlarını görmek için videoyu izleyiniz.

  Bizim memleketimizde neden bu yapılmasın yada neden yapılmıyor.

  yıllarca sorgulanan şeyler bunlar ; hoş yapılsa da DİNAMİTLE hepsini yıkarlar.

  yurtışı balık için yaşıyor çabalıyorlar , Türkiye ise balıkları katletmek çıkar sağlamak için.

  3. dünya ülkesinin , Kültür farkı sanırım ...
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. hunter

  hunter Daimi Üye

  Yaş:
  47
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.970
  Beğeniler:
  650
  Şehir:
  İstanbul-Pendik
  Sevgili cenk,
  çok haklısın tesbitlerinde,ancak son cümlende çok güzel özetlemişsin.
   
 4. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.555
  Beğeniler:
  9.494
  Şehir:
  İstanbul
  Denizlerimize Tarım bakanlığı bakarsa, Amatör balıkçı belgesini Tarım müdürlüğü veriyorsa.

  Başka ne gibi gelişme bekleyebiliriz ki...
   
 5. AkÇ@Y

  AkÇ@Y Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  69
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul____Bandırma
  Videoyu izlerken daldım gittim.Bir an oradaymışım gibi düşündüm sonra moralim bozuldu.Neden biz bunları yaşayamıyoruz, neden biz de oradaki tekne de o güzel balıkları çekip, sevmenin keyfini yaşayamıyoruz? Nedenleri herkesin bildiği gibi çok belli.Sıralamaya kalksak belki de sayfayı doldurabiliriz. Ama sonuç olarak hep durduğumuz yerdeyiz. Belki bizbize birşeyler yapmaya çalışıyoruz ama galiba yeterli olmuyor. Bana göre sürekli tartışıp konuştuğumuzdan da kötü bir durumdayız ve daha da kötüye gidiyoruz. Bakıyorum bazen kendi içimizde bile limit üstü(!) balıkları tebrik ediyoruz. Ben değerli adminlerimize birşey sormak istiyorum. Belki bu mesajın yeri burası değil ama.Acaba site içinde kendi limitlerimizi belirleme gibi birşey yapamaz mıyız? Yani hep vicdani sirküler diye sözettiğimiz şeyi belli bir kalıba sokup kendi içimizde yürürlüğe soksak kötü mü olur? En azından bir yeni adım atmış olabiliriz diye düşünüyorum. Tabi bu sadece bir fikir
   
 6. AkÇ@Y

  AkÇ@Y Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  69
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul____Bandırma
  Bu arada Cenk abi paylaşım için çok teşekkür ederim.
   
 7. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Sevgili Murat seninde bildiğin gibi Ülkemiz sınırları dışındaki tüm avların bu şekilde yakala,sev,sal biçiminde sonlanmadığını biliyoruz.Netekim, yabancı forumlardada avların mangal üzerinde,livarda vs yerlerde resmedilmiş halleride mevcut.
  Bu ve benzeri pekçok video tanıtım yada reklam amaçlı olmakta.Eğer paralı gölet yada alan dışında avlanılıyorsa yurtdışındada balıkların akıbeti bizimkilerden çok farklı değil.
  Tabiki orada bizdeki kadar illegal avlar yapılmıyor.Çünkü caydırıcılığı olan cezaların ağırlığını heran ensende hissedersin.Uzak değil komşumuz Yunanistanda bile kurallar odenli sıkıki kimse bu kuralları çiğnemeyi aklından geçirmiyor.Liman dışında balık indirmek yasak,limanda ellerinde ölçülerle dolaşan resmi kişileri kah ağ gözlerini ölçerken,kah yakalanan balıkların boyunu ölçerken görülebilmekte.Orada 42 yıl balıkçılık yapıp sonrada Deniz ürünleri Restoranı işleten Türkleride seven bir Yunanlı sohbet sırasında şöyle demişti."10 yıl hiç yakalanmayacağın garanti ise kuralları çiğnersin,yakalanırsan 10 yıl sürünürsün"
  İşte olay burada bitiyor.Toplumu bilinçlendirmek ve caydırıcı cezalar aynı paralelde yürümeli.Biri eksik kalırsa bu iş olmaz.Hem toplum bilinçlendirilmeli hemde cezalar caydırıcı olmalı.Bilinçli toplum hiçbirzaman %100 ile sağlanamayacağına göre bilinçlenmeyenleri ağır cezalar önlemeli.
  Eğer kırmızıda geçtiğimizde ceza plakaya gelmese pekçok kişi kırmızıda durmaz.Sen bilinçlisindir ve kurala uymak adına kırmızının yeşile dönmesini beklersin,ben ceza ödememek için beklerim gibi bir örnekle noktayı koyayım..
  Diğer konu ise birazdaha karışık.Yani herkesin vicdani değer yargısı farklı olduğu için olayı santime,kiloya bağlamak çokdaha zor olur.Çünkü vicdanında bir sabitesi yok.Ancak hepimiz avlarda gösterdiğimiz olumlu ve örnek davranışları takdirle karşılıyoruz.
  Bu yazımdan "Erdal bu olaya karşı "anlamı çıkmasın.Olayı farlkı bir perspektiften göstermek istedim.
   
 8. AkÇ@Y

  AkÇ@Y Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  69
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul____Bandırma

  Evet abi dediklerinde haklısın ve yorumun için teşekkürler.gerçekten dediğin gibi bunun temel nedenlerinden biri de yaptırım eksiklikleri.Benim demek istediğim sadece bir fikir oluşturmak ve bunun için harekete geçmek idi. O yüzden bir fikir beyan ettim. Bundan 2 sene önce 3 ay süreyle amerikada bulunmuştum ve tatlısu da, bu işin ustalarıyla bol bol av yapma imkanına sahiptim. En azından benim tanıdığım insanlar bu işin yaptırımından çok gerçekten yürekleri el vermediği için limitlere dikkat ediyorlardı. Çünkü yaşadıkları şey balık tutma sevdası değil, öncelikle balık sevgisiydi. Belki de bizde eksik olan nokta bu sevgi.Tabi ki sadece balık değil. Bana öyle geliyor ki sevgiden biraz yoksun bir toplumuz ve bu herşeyle ilgili oluyor.Balıkta bunlardan biri.Bazen balik tutanları izlerken görüyorum.Kimisi baliği ayıklarken bağırsaklarını çıkarıyor, kimi şefkatle avucunun içinde tutup dikkatle balığı çıkarıyor.
  Kısacası artık bu kızgınlıklarımızı bir kenara bırakıp, birşeyler yapmalıyız. Bunun için birlik olmalıyız.Zaten bence bulunduğumuz bu ortamın yararlarından biri de bu birlikteliği sağlamak olmalıdır.
   
 9. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Aslında bunları burada konuşuyor olmak bile birşeydir.Herşeyin başlangıcı küçük,basit ve dikkat çekmeden başlar.Son yıllarda forumlarda bu konu eskisine kıyasla daha sık yazılıp çizilmeye başlandı.Zaman içerisinde bu yazılıp çizilenlerin gelişip,büyüdüğünü ve toplumun tamamına ulaştığınıda görebileceğiz belkide.Eskiye oranla mesafeler kat edildiğinide avlardan,raporlardan yada avlaklardaki insanlardan gözlemleyebiliyoruz.
  Yaşadığımız bilgi çağının imkanlarını kullanarak olumlu sonu hızlandırmak mümkün olacaktır.Tek ihtiyacımız sabır,anlayış ve bıkmadan anlatmak,aktarmak.;)
  Tek ihtiyacımız yazmışım ama ihtiyaçlar biraz fazlaymış..:D
   
 10. AkÇ@Y

  AkÇ@Y Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  69
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul____Bandırma
  Çalışmak lazım:)İhtiyaçlar gerçekten fazla abi:D
   
 11. YaşaR

  YaşaR Moderatör Yönetici

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.039
  Beğeniler:
  225
  Şehir:
  İstanbul
  Çok güzel bir videoydu paylaşım için teşekkür ederim. Darısı başımıza diyorum.