Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bodrum balık avı

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında alexizorba tarafından paylaşıldı.

1. alexizorba

alexizorba Yeni Üye

Herkese merhaba,

Birkaç haftadır forumu takip ediyorum. Bayram haftası Bodrum'da bir tanıdığımın yelkenlisi ile bir günlük gezi yapacağız. Bende bu geziyi bir balık tutma fırsatına çevirmek istiyorum. Yolda giderken tekne üzerinde bir yerlere sabitleyip sırtı yapabileceğim, hatta koylarda dururken kullanabileceğim bir kamış ve makina arıyorum. Sıklıkla böyle bir şey yapmadığım için kamış+çıkrık makina düşünmüyorum. Pek tecrübeli olmadığım için hangi kamışı ve makinayı almalıyım. Uygun fiyatlı bir şeyler önerirseniz memnum olurum. Şimdiden teşekkürler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. umooth

umooth Aktif Üye

O is icin uygun birsey olmaz sanirim, ucuz takim sizin isinizi gormez ozellikle soylediginiz stilde avlanmak icin saglam takimlara ihtiyaciniz var.. Ama koylarda avlanmak icin uygun bir takim secilebvilir, sirtiya hic girmeyin derim

4. BİROL

BİROL Daimi Üye

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ben birkaç yıl önce dediğiniz yöntemi denedim.
    Birkaç tane de yazılı orkinos yakalamayı da başardım.
    Ben elimde ne varsa onu kullanmıştım ama elimdeki makina kaliteliydi.
    Kamış olarak 1,20-180 arası basit bir bot kamışı kullanabilirsin.
    Yelkenli 5-7 mil süratle giderken bu işi yapmak için en azından kaloması sağlam bir makina gerekiyor.
    O sürat ve artı olarak ta takıma bağlı kurşunlar makinayı zorlar. Oyle hassas ayarlanmalı ki balık vurduğunda misina sağılmalı ama tekne giderken de uslu uslu durmalı.
    Bu makinaya 0.40 kalınlığında bir misina sarmak yeterli olabilir. Ancak tur bitince misinanız büyük ihtimalle bukle bukle olacaktır. Direk söküp atacağınız bir misina seçebilirsiniz.

Tam ortasına bilyalı fırdöndü bağlanmış 8-10 kulaçlık bir beden yeterli olacaktır.
    Hemen bitimine de suyun durumuna göre 100-200grlık telli kurşun, 4-5 kulaç sonra bir telli kurşun daha ve onun da arkasına 10-15 kulaçlık boşluk bırakarak takımı sabitleyebilirsin.
    Eğer balık gelirse yelkenle manevra kolay olmadığı için balığı tekne giderken çekmek zorundasın. Bunu da başarırsan o bedeni kaldır at ve yeni balık için yeni beden tak.
    Balık gelmiyorsa ağırlıkları artırıp azaltabilirsin.

Ben benzer bir takımla yukarıdaki gibi birkaç balık almıştım.
    Balık Marmaris yakınlarında eylül başında yakalanmıştı.

6. alexizorba

alexizorba Yeni Üye

Merhabalar;
    Yazdığınız önerileriniz için teşekkür ederim. Aşağıda linkini verdiğim Korhan Sökmen'in bir yazısı var. İlk deneme açısından burada tarif ettiği sırtı için el oltası için ne dersiniz (yüzeye yakın gidecek olan)

Korhan Skmen - Yelkenle Balk Tutmak

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

El oltası en masrafsız şekilde size deneme olanağı sağlar.
    Sadece biraz daha fazla kas yaparsınız o kadar.
    Kullanacağınız köpük ya da kasnak ne kadar büyük olursa sarımda size kolaylık sağlar.

8. alexizorba

alexizorba Yeni Üye

Merhaba'
    Bayramin 2. gunu baliga cikma imkanimiz oldu. Acikcasi konuyu actigim sekilde yelkenli ile cikamadik. Onun yerine turgutreis`ten tekne kiralayarak ciktik. Yanimda sirti icin bir el oltasi vardi. Sizin buradaki tavsiyenizle aldigim kamis ve oltayi goturmedim cunku turu duzenleyen kaptan teknede sirti, dip, jig vs her sey icin olta oldugunu soylemisti. Marinadan ciktiktan sonra sirti yaparak basladik; palamut torik beklerken 1 adet zargana yakalidik.Mercan avlamak uzere gittigimiz bolge cok dalgali oldugu icin fazla kalamadik daha sonra kardak kayaliklari civarinda bir avlaga gittik. Yaklasik 1.5 saatlik bir sure avlanma imkanimiz oldu. Fotografta goruldugu sekilde 2 adet mercan 13 tanede Hernos (kaptan yoreye ozgu bir balik oldugunu soyledi-bence tadi fena degil daha cok mezgite benziyor) yakaladim. Benim icin uzun bir aradan sonra guzel bir baslangic oldu. Herkese iyi bayramlar.

(Bu arada organize eden kaptanin soyledigi takimlarin hicbiri teknede yoktu. Sadece dip icin el oltalari vardi. Jig kamisi dedigi kamisin ucunda 100grlik balik varken makina sarma kolu kirildi. Diger arkadaslarda sirti icin bir sey getirmemislerdi. Tabi sirti oltasi falan da yoktu. Internetten turgutreis balik avi dediginizde kaptanin organizasyonuna ulasabiliyorsunuz. Bu bolgeden tekne kiralaycak olursaniz en azindan ben bu konuda uyarayim.)

Ekli Dosyalar: