Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bodrum'un ikoncan'ları...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında ishak BALLICA tarafından paylaşıldı.

 1. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  [​IMG]

  Sevgili Amatör Balıkçı - Oltacı dostlarım, bu anı paylaşım yazımda sizler ile en son yaptığım il dışı bir av güncemi paylaşmak istiyorum.

  Eminim ki, sizlerde Bodrum / Güllük körfezi mevkiinde yapılan balık avı turlarını duymuşsunuzdur.Nihayetinde bende epeyden beri internet ortamındaki gerek Amatör Balık Avı forumlarında gerek ise Facebook gibi sosyal paylaşım ortamlarında bu tür av günceleri ile alakalı bir çok paylaşım görmüş ve az çok fikir sahibiydim.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Bahse konu bölge Kültür balıkçılığı açısından yoğun bir yerleşim /üretim bölgesi olduğundan dolayı, bol miktarda çupra populasyonunu barındırmakta idi.Yine internet ortamından ve oraya giden arkadaşlardan edindiğim bilgilere göre genelde doğal-deniz çuprası açısından fakir olsa bile kafesler etrafında gezinen ve o ortamda beslenen çupraların yoğun olduğu bilgisine sahiptim.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Bu hafta içinde sevgili dostum Erdal bey den bana bir teklif geldi.Sen sıcak bakmıyorsun ama, ben yine de teklif edeyim.Biz Bodrum tarafına yine gideceğiz, kadroda bir kişilik boş yer var.İstersen gel senin için bir değişiklik olur demişti.Şartlarımı Ölçtüm,biçtim ve bir manim olmadığı içinde bu defa bende onun ekip arkadaşları ile birlikte merak ettiğim halde yolun uzak olduğu ve doğal çupra pek denk gelmediği için gidip-gitmemek arasında hep tereddütde kaldığım bu bölgeye gitmeye karar vererek tamam dedim.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Nihayetinde, olgun hava şartları oluştu ve organize olarak düştük yollara.Bahse konu bölgede yem olarak kullanmak üzere ben yengeç ve sübye temin ettim.Erdal bey in ekip arkadaşları da yem olarak tuzlanmış çim çim temin edeceklerdi.

  Gecenin geç saatlerinde toplanarak düştük yollara.İlk güzergahımız İzmir-Aydın otobanına iştirak ederek İzmir/Söke mevkiine ulaşmak oldu.Daha sonra buradan otobandan çıkarak gayet güzel olan bir duple yol vasıtası ile Bodrum -Milas'a doğru yolculuk devam etti.Sabaha karşı varılan Milas beldesinde içilen sabah çorbaları bizi uyku mahmurluğundan uyandırdı diyebilirim.Ve oradan da az bir süre sonra da Bodrum -Güvercinlik denilen mevkiiye vardık.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Bizi Güllük körfezine ulaştıracak tekne buradaymış çünkü.Limana sabaha karşı 06:00 civarı vardığımızda haliyle Kaptanı arayarak teknenin adını ve tam nerede bağlı olduğu yeri öğrenerek başladık eşyalarımız tekne taşımaya.Taşı Allah taşı.Oltalar,yem ve yiyecekler.Kişi başı birer buzluk vs.Sanki balığa değil de bir yerden başka bir yere ev taşıyoruz gibi.

  Kaptanımızın adı Cemil ŞENGEZER.Teknenin adı Deniz kurdu - 2 adlı tekne.Bahse konu kaptana ulaşmak isteyenler Cemil Bey in facebook ortamındaki profilinden ulaşabilir ve irtibata geçebilirler diye düşünüyorum.Facebook adresi tam olarak şöyle:

  https://www.facebook.com/cemil.sengezer.9?ref=ts&fref=ts

  Her türlü hazırlıklar bitince Bodrum - Güvercinlik denilen mevkiiden yola çıktık.İstikamet yaklaşık 1 satlik yolculuktan sonra Bodrum - Güllük körfezine ulaşmaktı.İlk av yapacağımız mera ara sıra mercan yapan bir bölge olduğunu söylemişti kaptanımız.
  [​IMG]
  [​IMG]
  İlk meraya varınca hemen oltalar su ile buluşturuldu.Hava oldukça sakin.Ve deniz,sabahın ilk ışıkları ile yavaş yavaş aydınlanmaya başlıyor.Sabahın bu ilk ışıklarındaki sakin deniz ortamını çok severim.Sanki masum bir çocuğun deliksiz geçen bir gece uykusundan sonra uyanıyormuş gibi oldukça mahmur bir eda halinde olur.Ki, aynı deniz geceyi fırtına ile geçirmiş ise, sabahın ilk ışıklarında sanki öfkesini burnundan soluyan arena boğası gibidir.

  Ortam, şartlar on numara olmasına rağmen ilk saatlerde arzu edilen sağlam vuruşları bir türlü alamadık.Gelen vuruşlar tasmalandığında oltaya genelde kırıntı diye tabir ettiğimiz cinsten balıklar denk geldi.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Saat 08,00 civarı herkesin ortak kararı ile Mercan verdiği söylenen meradan ayrılarak ,çupra verdiği söylenen başka bir yakın bölgeye ulaştık.Ve başladık oltalamaya.İlk balık Sevgili dostum Erdal bey e denk geldi.Gelen yaklaşım 20 cm boylarında bir adet Lidaki idi.Sirkülere göre kabul edilebilir bile olsa dahi biz onu zarar vermeden aynen suya iade ettik.Ve daha sonra av boyunca denk gelen hep ufak balıklar suya iade edildi.

  Sanırım ilk düzgün balık bu av güncesine katılan Arif bey'e denk geldi ve sonra sıra ile hepimiz başladık balık almaya.Av güncesinin ilk saatlerinde bende olta atmaya başlasam bile, tüm dikkatim ve enerjimi ağırlıklı olarak ortamı az çok siz dostlara da yansıtabilmek amacıyla video ve fotoğraf çekimlerine harcadım.Amacım elimden geldiği ve becerebildiğim kadarı ile siz dostlarıma görsel bir şölen sunmaya çalışmaktı.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Balık denk geldikçe herkesin doğal olarak yüzünde güller açmaya başladı.Ortam on numara ve herkes pür neşe içine çupralarını alıyor.Uykusuz ve yolculukta geçen tüm gecenin henüz yorgunluğu kimsede yok.

  Av esnasında her birimiz çekeri yüksek misinalara kullandık.Zamn zaman el oltası da kullansak bile ağırlıklı olarak hepimiz tekne kamışı kullandık.Takımlar farklı farklı idi.Kimimiz klasik 3 lü takım tercşh ederken, kimimiz üstte bir adet iğne ve sonra da seyyar bir kurşun ve daha sonra da 2 saçacağın yer aldığı sistemlerde kullandı.
  Bu av güncemde dikkatimi çeken bir tespitimi siz dostlarım ile paylaşmam lazım.Bahse konu bölge de balığın yeme vuruşu çok ilginç.Belki havanın etkisimidir,nedir bilmiyorum.Balı gerek çimçimi gerek ise yengeçleri oltay titretmeden belli belirisiz kibarca yiyor.Hey mubarekler sanki sosyetik Bodrum İkoncan ları gibiler dedim kendi kendime.  Ortamı az çok yansıtacak görüntü elde ettikten sonra ben de hakkım olan ve esas oraya gitme amacım olan oltalamaya nihayetinde başlıyabildim.Günün en kallavi çuprası bana denk geldi diyebilirim.Hatta bir ara ikilide çekebildim.Ama bunlar o kadar da kallavi değillerdi.Yalnız deniz tabanında balığı tasmayı basıp da iğneye taktırınca hissedilen o ağırlık hissini her arkadaşımın tekrar tekrar yaşamasını tavsiye ederim.Adrenalin seviyesinin tavan yaptığı o anlar sanırım tam olarak anlatılamaz.Ve yaşanır diye düşünüyorum.Mubarek balık insana sanki deniz tabanından bir takoz ya da taş parçası çekiyormuş hissi yaşatıyor insana.

  Sözün özü dost meclisinde yaşanan, anısı ve tazeliği yıllar geçse bile aynı tat da ve güzellikte kalacak olan harika bir av güncesi yaşadım diyebilirim.Her arkadaşım gönlüne göre bir av yaptı.Ortalama kişi, başına 15 - 20 balık denk geldi diyebilirim.Ve nihayetinde saat 17,00 gibi ava son vererek dönüş yolculuğuna geçtik.Zira daha limana varacak ve oradan da İzmir e geri ulaşacaktık.

  Tüm dostlarıma tavsiye edebileceğim böyle bir av güncesinin her arkadaşımın yaşaması dileği ile tüm dostlara rastgele diyorum.


  [​IMG]

  [​IMG]
  [DM]x14fndk_balik-avi-videosu-0057-ishak-ballica_sport[/DM]
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. duzensiz

  duzensiz Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.066
  Beğeniler:
  26
  tebrikler ishak abi. ne bereketli sularımız var. oralarda balıkçı olsam hiç sıkılmazdım heralde :D
   
 4. Melih

  Melih Aktif Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Nisan 2013
  Mesajlar:
  592
  Beğeniler:
  16
  Güzel Av Olmuş Tebrikler...
   
 5. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.436
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Tebrikler İshak abi, çiftlik kaçkınlarını yakalayıp tekrar livara hapsetmişsiniz :) Kalabalık bir av partisi için olabilecek en iyi avlardan biri diyebilirim, deniz çuprası olmaması hiç önemli değil, eller balık kokabilmişse o av başarıya ulaşmış demektir, daha nicelerine rastgele :)
   
 6. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.594
  Beğeniler:
  9.534
  Şehir:
  İstanbul
  Bir İshak abi klasiği olmuş :)

  Tüm ekibi tebrik ederim, sırf senin ile beraber al yanak avı için yanına elbet bir gün geleceğim :)
   
 7. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104

  Sevgili Hüseyin bizim buralar kurudu sayılır kardeşim.Eskisi gibi balık çıkmıyor desem abartı olur.Sırf bu yüzden İzmir den kalkıp Bodrum a gittim.:rolleyes:
  Uzun bir süreden sonra ilk defa böyle arka arkaya çupra çektim.Daha güzeli szilere denk gelsin arkadaşlar...:)
   
 8. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  Sevgili selahattin bunlar o hepimizin aşık olduğu benim Al yanaklı/kalkın dudaklı dilber im diye sevdiğim doğal deniz çuprası değil.

  Bunlar bizim Sargoz35 in yani Mehmet kardelşim taktığı isim ile ZUPRA lar yani..:pAv güncenizde ik mera doğal çupra ve antenli yapıyor demişti.Ama 1,5 saat filan av yaptık orada.Ama iyi bir şeyler denk gelmeyince de bu çupraların olduğu yere yöneldik.Orada bir sürü boş kafes vardı.Bu boş kafeslerin etrafına bağlanılmasına sanırım o firmalar bir şey demiyor ki, onların sınırına yakın dubalara bu tür tur tekneleri bağlanabiliyor.

  Ha İzmir de asla bu tür tesisler boş bile olsa asla yanaşıp da bağlanamıyorsun.Anında uzaktan son gaz gelip buna yeltenen tekneyi sepetliyorlar.;)Ama burada bir şey demiyorlar demek.

  Balıklar gerek boylama esnasında gerek ise hasat zamanında veya fırtına da denize kaçan ve burada da yavaş yavaş dönmeye başlayan çupra gurubundan.Renkleri bayağı bir açılmış.Zira hep doğal ortamdan hem de hala çiftlik etrafında yemlendikleri için.

  Yalnız hepsi de çok uyanık.Bizim alışık olduğumuz doğal çupra vuruşunu yapmıyorlar.Dipte yengeçi adeta sosyetik Bodrum İkoncanları ile çatal-kaşık ile yiyorlar sanki.

  Tasmayı bastığın anda eğer taktırdıysan aman ne direnç....Aman ne mücadele gelmiyeceğim diye...Üfff. Bu his var ya..Bu his adamı öldürüyor zaten...:)

  Bence hayat boyunca hiç değil ise bir defa yaşanması gereken bir deneyim olur diye düşünüyor ve bahse konu bölgeyi tavsiye ediyorum.
   
 9. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  Sevgili Hamdi o senin bahsettiğin canım güzellere emin ol hepimiz hasretiz.sırf ben değil..;)Raporları takip et bak.Verimli rapor pek yok buralardan.

  Balık sadece kirlilik açısından yasak olan izmir iç körfezde var.ve buradan tutup,tutup ya yiyiyor insanlar.Ya da satıyorlar ne yazık ki....:eek:
   
 10. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.436
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Abi tadları hakkında ve yağlılıkları hakkında da bilgi verirsen çok sevinirim, bu arada tasma atmalı avların tadı bir başkadır, eminim cok eglenceli gecmiştir, mutlaka bir kere de olsa böyle bi ava katılınmalı bence de :)
   
 11. mahmutignak

  mahmutignak Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  606
  Beğeniler:
  92
  Şehir:
  İSTANBUL
  Arkadaşlarınızla imrenilecek bir ava iştirak etmişiniz.Tüm ekibin ellerine sağlık.Afiyet olsun.