Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boğaz için kamış ve makine önerisi / Amatör

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Hedo tarafından paylaşıldı.

1. Hedo

Hedo Aktif Üye

Merhabalar,

Yeni başlayanlar, amatörler ve benim gibi bu iş için doğru seçim yapmak için işi öğrenmeye çalışanlar için çok güzel öneriler var forum içerisinde kamış ve makine ile ilgili.

Fakat ne kadar araştırırsa insan kafası o kadar karışıyor.

Çokta uzatmadan söylemek istediğim şudur;

Tutmak istediğim balıklar; %80 istavrit(çapari), çinekop(çapari,rapala) / %20 uygun kamış, olta ve yem ile yakalanabilecek diğer balıklar.

Balığı tutacağım yerler; % 80 boğaz ve civarı, %20 tatil için gittiğim liman vb. kayalık akıntısız avlaklar.

Bütçe ; 250 TL civarı

Forumda dolaşırken benimle aynı şeyleri yapmak isteyen arkadaş aşağıdaki gibi bir kombinasyon yapmış ve hoşuma da gitti.(Misina kullanımı hakkında herhangi bir bilgim yok henüz)

Okuma Avenger FD AV-55 6+1bb Makine Okuma olta makineleri OKUMA AVmarketi.com

Lineaeffe Sea Master 360 cm Olta Kamışı | Lineaeffe Teleskopik Olta Kamışları

Değerli tavsiyelerinizi rica ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. yawruaslan

yawruaslan Aktif Üye

Bence makina is gorur ama kamis hakkinda bilgim yok kamis olarak tavsiye edebilecegim lineaeffe spider surfer

4. ensaraydin

ensaraydin Aktif Üye

bütçen boğaz için sınır olmuş, iyi araştırman lazım..sana tavsiyem bütçeni biraz arttırman bu süre zarfindada araştirmanı tamamlarsın. o kadar parayı kenara atacağın balık tutmaktan soğuyacağın ürünlere verme...

coner bunu beğendi.
  5. Hedo

Hedo Aktif Üye

Ensar Bey Selamlar,

Her gün balığa gidemiyorum işim nedeniyle. Hafta sonları ve çok nadir de olsa iş çıkışları 1-2 saatlik kıyıdan at-çek yaparak avlanıyorum.

Kıyıdan at-çek için 100m kadar atabileceğim, buna karşın 200gr kadar taktığım kurşunlarda kenardan atım sırasında kırılmayacak bir kamış işimi görecektir.

Boyum 190cm ve güçsüz sayılmam. Özellikle rapala ile çinekop avlamak istediğimde beni yarı yolda bırakmayacak bir kamışa ihtiyacım var.

Makine için ise 5-6 kg balık tutmak için istemiyorum, balığı çekmeye başladığımda beni zorlamayacak(1-2kg için) ve atışlarım sırasında maksimum düzeyde ileri atmamı sağlayacak bir makine yeterli olacaktır.

Şu an için bütçem maalesef ki bu kadar.

65 TL lik hazır olta takımım var. Üzerimden amatörlüğü atmak için onu kullanıyorum ve sanırım kamışı kırılana kadar kullanacağım.(yakında kırılacaktır:) )

Bu olay başıma geldiğinde biraz daha işi biliyor olarak (yem, avlak, olta kullanımı vs.) balık tutmaya devam etmek istiyorum.

Şu an için kamış 1. önceliğim. 100-150TL civarlarında önerebileceğiniz kamış tavsiyelerinize ihtiyacım vardır.

Şimdiden teşekkür ederim.

6. Önder Kanığ

Önder Kanığ Moderatör Yönetici

KİNYAS ve Hedo bunu beğendi.
  7. Hedo

Hedo Aktif Üye

Önder abi selam,

Onları bende gördüm ve açıkçası gözüm kaldı :)

Umarım bir hafta 10 güne kadar satılmaz.

8. Önder Kanığ

Önder Kanığ Moderatör Yönetici

Bahadır merhaba;
    Senin ayırdığın bütçeye sıfır alacağın takımlardan çok daha fazla iş göreceğine emin olabilirsin.
    Bence eğer aklına yattıysa konuşup rezerve ettirebilirsin. ;)

KİNYAS ve Hedo bunu beğendi.
  9. Lüferman

Lüferman Aktif Üye

Av-55 bende de var. Akıntılı yerde 150gr ve üstü olunca makina yetersiz kalıyor. Hatta akıntı sağlamsa 125gr da da alet zorlanıyor. 55 yerine 65 al derim. Sea master kamışın ucu esnek diye biliyorum. Dolayısı ile uzağa atamazsın. Zaten boy seçimi de yanlış. 360 yemli için ideal olabilir ama rapala ve çapari için yetersiz. Okuma Revenger ya da Carbonite düşünebilirsin. Forumda sıcak 2. elleri de düşünebilirsin.

Hedo bunu beğendi.
  10. lufermania

lufermania Daimi Üye

Hele 1.90 boya 360 kamış hiç olmaz.
    420 - 430 asagisini sakın alma.
    Hatta 450 bile alabilirsin, ama avlandigin yerlerin arkası çok geniş değilse onermem, zorluk çıkarır. Bu durumda 420 ideal olur ama 360 sakın ha.
    Salina 3 parca tam bir fiyat performans kamışı lakin serdar sanırım kamışı sattı, yine de bir sor. Lakin Salina çapari de sağır kalır, istavritleri tek tek sayamazsın. Ama 200 grama kadar at hiç korkma. Hatta 150 gramın altını daha kötü atıyor, sert bir kamış çünkü. Hem çapari hem rapala atabilecek uygun fiyatlı kamış galiba yok. Yani var da uygun fiyatlı yok. Daiwa, Vega Potenza gibi her iki işi yapacak kamışlar var lakin onlar da 1000 TL civarı ve üstü fiyatlara sahip.
    Bir tek Kudos 250 atarli teleskobik var benim gördüğüm o da caparide hissiyatı nasıl bilmiyorum, hiç kullanmak nasip olmadı ama her iki işte de kullananlar var biliyorum.
    Lineaeffe Spider çapari de çok methediyorlar ama 170-180 gramın üstünü pek atmayın diyorlar. 200 gramın yetmediği akıntıda zorlanırsın.
    Boğazda olay ağır balık tutmak değil zaten, ağır akıntıya karşı gelmektir. Makinelerin boğazda zorlanmasinin sebebi bu, bu yüzden düşük devirli makineler kullanmalısın.(3.5-4.2 arası) . Boğazda seni uzmeyecek bir makine almak istiyorsan ya bütçeni biraz daha artirmalisin, ya da 150 lira civarı alacağın makinelerle biraz zorlansanda balığını tutacaksın. Bu fiyatlara da Ryobi Ecusima, AP Power gibi makineler var, Avenger da olabilir. Ama dediğim gibi akıntı çoksa seni zorlarlar bilesin.

GRAFTT, cemiltonguç ve Hedo bunu beğendi.
  11. Hedo

Hedo Aktif Üye

Uğur, Öner Selam,

Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Şöyle bir şey var ki 500-600 TL limitim olsa alacağım takım zaten hazır :)

Benim sorunum elimdeki bütçe ile isteklerimi karşılayabilecek en ideal kamış ve makineye sahip olmak.

Çok iddialı değilim.şunu yakalarım, şu balık peşinde koşarım, illaki bu balık olsun diye.

3-4 sene dayanabilecek ve beni yukarıda belirttiğim avlarda mağdur etmeyecek bir takım edinme niyetindeyim.

Her yorumdaki her kamış ve makineyi tek tek inceliyorum. Her yorumunuz yardımcı oluyor çok teşekkürler. Devamını da beklemekteyim :)