Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Boğaz için şunu önerir misiniz: Daiwa Cast IZM 25 QDA

adbakt

Aktif Üye
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Arkadaşlar merhaba,

Kullandığım Daiwa Emblem Pro 5500 makine 680 gram ağırlığıyla beni çok yoruyor ve aşırı hızlı... yavaş çekebilirim, ama devri yüksek olduğu için çekerken yoruyor.
Ben de alternatif bakmaya başladım. Shimano'nun Fliegen'i ve bir iki modeli daha çok tavsiye ediliyor biliyorum, ama Daiwa'nın bu makinesi hem uygun göründü hem de fiyatı diğerlerine göre daha makul.
Ne dersiniz? Boğaz'da surf için, rapala-kaşık için uygun mudur?
Devir oranı yine biraz yüksek ama, Emblem'den çok daha hafif.

Surf makinesi olarak geçmiyor (Sazan makinesi olarak görünüyor), ama sanırım uzak atışta da iddialı bir makine. (Surf makinelerinin çoğu aynı zamanda sazan grubunda yer alıyor; tersi de olur herhalde diye tahmin ediyorum)

---------------------------------------------------------------------------------
Makine için şöyle açıklamalar var:
---------------------------------------------------------------------------------

Aluminyum makara 6 bilyalı, 4.7:1 devir oranlı, 450 gr ağırlığında, 0,35-270/ 0.32mm-320m/ 0.40mm-200m misina sarım kapasiteli olta makinesi.

Cast’izm 25 QDA | daiwasports.co.uk

Son düzenleme:

lufermania

Daimi Üye
Adı
Uğur
Fena bir makine gibi durmuyor. Ama ağırlığı dışında pek bir artısı yok gibi. 4.7 devir sizi yine yorabilir, bende 4.8 vardı ordan biliyorum. 4 civarı bir devri olsa daha iyi olurdu. Özelliklerine baktim CRBB yazmıyor, yani kapalı rulman değil. Sazan makinesi diye geciyorsa tuzlu su için dayanıklı olmayabilir. Fiyat ne kadara buldun.

anton

Aktif Üye
Adı
Adnan Yıldırım
Merhaba,

Aynı sorun bende de vardı. Emblem hızlı olduğu için akıntıda yoruyordu. Fliegen aldım. Şimdi ise akıntıda zorlanmak ve yorulmak nedir unuttum. Bogazın en sert akıntılı yerinde avlanıyorum. 220gr kursun kullanıyorum. Üstünde sarı kanat açıktan ve çok sert basan suda zorlanmadan sarabiliyor.

adbakt

Aktif Üye
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Emblem'i palamuta ayırmışsın :) Ben de yemlide kullanırım belki...
Fliegen de 580 gramla hafif sayılmaz aslında, ama Emblem'den 100 gram daha hafif olduğu için kuş gibi gelecektir. Gerçi sana sormak lazım, Emblem'den sonra ağırlık farkı çok fark etti mi?
Ben 500 gramın altına düşmek istiyorum, ama o zaman fiyatlar fırlıyor; bununki makul geldi.

Merhaba,

Aynı sorun bende de vardı. Emblem hızlı olduğu için akıntıda yoruyordu. Fliegen aldım. Şimdi ise akıntıda zorlanmak ve yorulmak nedir unuttum. Bogazın en sert akıntılı yerinde avlanıyorum. 220gr kursun kullanıyorum. Üstünde sarı kanat açıktan ve çok sert basan suda zorlanmadan sarabiliyor.
Magsealed diye yazıyor, acaba bu tuzlu suya karşı korunduğu anlamına gelmiyor mu?
Türkiye'den 870'e alınabiliyor.

Fena bir makine gibi durmuyor. Ama ağırlığı dışında pek bir artısı yok gibi. 4.7 devir sizi yine yorabilir, bende 4.8 vardı ordan biliyorum. 4 civarı bir devri olsa daha iyi olurdu. Özelliklerine baktim CRBB yazmıyor, yani kapalı rulman değil. Sazan makinesi diye geciyorsa tuzlu su için dayanıklı olmayabilir. Fiyat ne kadara buldun.

Son düzenleme:

Balıkoltası

Daimi Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
4.7 devir ile boğaz akıntılarında zorlanırsınız. 4.1 devirli daiwa surfleri öneririm shimanoya alternatif.

adbakt

Aktif Üye
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
4.7 devir ile boğaz akıntılarında zorlanırsınız. 4.1 devirli daiwa surfleri öneririm shimanoya alternatif.
Evet, demek ki ya daha düşük devirli olacak ama ağır olacak
Ya da hem düşük devirli hem de hafif olacak, ama fiyatı bunu katlayacak :)
Galiba Emblem Pro bir süre daha çalışacak.

adbakt

Aktif Üye
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Birol Bey merhaba,
Baktım, ama şu an 4.1 devirli Daiwa'lardan alamıyorum; fiyatları çok yüksek, ancak yurtdışına gittiğimde alabilirim, onun da zamanı belli değil.
Bu yüzden alternatif bakmaya devam.
4.1 devirli, 450 gram cıvarında DAM'ın çok ekonomik bir makinesini gördüm. Sazan makinesi diye geçiyor ama, tuzlu suya karşı dayanıklı bir makine.
Misina kapasitesi de mesela Basia 45QDX'ten daha iyi görünüyor. Ama kafa büyükten çok, derine benziyor.

Ne dersiniz bu tür makineler mesela uzak atışta ya da başka bir konuda bir dezavantaj getirir mi?
Ucuzluğu sanırım gövde ve rotor'un ABS'den yapılmış olmasından kaynaklanıyor.

(Tabi bir de 3+1 oluşu var :) 5-6 bilyalılara bakarken karşıma çıkınca ona dikkat etmemişim)

Quick® GTX FD | DAMtackle

Not: Bu arada her gördüğümüz modeli sormayalım. Genel olarak Jig ya da sazan makinesi diye yazdığında diğer özellikleri uygun gibi görünse de elemek mi gerekir?

Son düzenleme:

senihcan

Daimi Üye
Adı
Senih Can Kardeş
Birol Bey merhaba,
Baktım, ama şu an 4.1 devirli Daiwa'lardan alamıyorum; fiyatları çok yüksek, ancak yurtdışına gittiğimde alabilirim, onun da zamanı belli değil.
Bu yüzden alternatif bakmaya devam.
4.1 devirli, 450 gram cıvarında DAM'ın çok ekonomik bir makinesini gördüm. Sazan makinesi diye geçiyor ama, tuzlu suya karşı dayanıklı bir makine.
Misina kapasitesi de mesela Basia 45QDX'ten daha iyi görünüyor. Ama kafa büyükten çok, derine benziyor.

Ne dersiniz bu tür makineler mesela uzak atışta ya da başka bir konuda bir dezavantaj getirir mi?
Ucuzluğu sanırım gövde ve rotor'un ABS'den yapılmış olmasından kaynaklanıyor.

(Tabi bir de 3+1 oluşu var :) 5-6 bilyalılara bakarken karşıma çıkınca ona dikkat etmemişim)

Quick® GTX FD | DAMtackle

Not: Bu arada her gördüğümüz modeli sormayalım. Genel olarak Jig ya da sazan makinesi diye yazdığında diğer özellikleri uygun gibi görünse de elemek mi gerekir?
Hocam plattan isterseniz 4 ,5 günde geliyor. Ptt getirdiği için %20 vergiyide kapıda ödüyorsunuz aklınızda olsun.

adbakt

Aktif Üye
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Hocam plattan isterseniz 4 ,5 günde geliyor. Ptt getirdiği için %20 vergiyide kapıda ödüyorsunuz aklınızda olsun.
Vergisini öderim, ben sadece gümrüğe git gel meselesinden kaçtım.
Eğer kapıda ödeniyorsa olabilir.
Değeri olduğu gibi mi yazılıyor?

lufermania

Daimi Üye
Adı
Uğur
Kapıya gelmeyebilir, garantisi yok.
Ben gidip almak zorunda kalmıştım mesela.