Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boğaz'da at-çek için örgü (dyneema) misina kullananlar buraya.....

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında Güneyli_ tarafından paylaşıldı.

1. Güneyli_

Güneyli_ Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba...

Malum lüfer mevsimi yaklaşırken hepimiz elindeki takımı mümkün olduğunca yenilemeye ve optimum verimi (fiyat-performans) elde etmeye çalışıyoruz.Her ne kadar genelde enerjimizi makina ve kamış seçimine versek de herkesin malumu, doğru misina seçimi de çok önemli..

Bildiğimiz gibi Boğaz'da yaptığımız at-çek usulü avlanma şeklinde,150-200 gr kurşunlar ile peşisıra atışlar,bütün takıma çok fazla yük bindiriyor..Mesela bu yükü azaltmak için kimi zaman surf kamışlar ile jig makinalarını buluşturuyoruz...Dolayısı ile seçtiğimiz örgü misinanın da hem uzağa erimi hem de sağlamlığı avımızı çok etkiliyor..reeling

Bu konuyu,kullandığımız örgü misinaları,renklerini ve bunlara bağladığımız şok misinaları,düğümleri vs. ve herşeyden önemlisi tecrübelerimizi paylaşalım diye açtım...Tabiiki örgü misina ile şok kullanmayan arkadaşlar da var.Onlar da burda tecrübelerini bizimle paylaşırlar ise güzel olur...

Ben power Pro super 8 slick 10 Lb. 1500 yard Sarı renk olarak siparişimi verdim.(amerika 149$) bu hafta elimde olucak inşallah..Şok olarak da okuma bluefish 0.37 düşünüyorum. Bilahare tecrübelerimi de buradan sizler ile paylaşıcam...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Ben Power line var o nu kullanıyorum. Boğaz için daha pahalı bir örgüye de gerek yok diye düşünüyorum. Yok tekne alıyor yok dibe takıyor ilişkene değiyor ortadan patlıyor iki günde mefta.

4. Güneyli_

Güneyli_ Yeni Üye

Power line nın kalınlığını (yada çekeri kaç kg) şok kullanıyor iseniz onu da alabilirmiyim...

5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

0.16 kalınlık 16 lb de çeker, 150 gr sonrası için berkley whiplash 0.12 kullanıyorum.

6. Güneyli_

Güneyli_ Yeni Üye

Uluç bey,pahalı misinaya gerek yok demiştiniz ama berkley yazmışınız..:)

7. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

E o şok bence en önemli parça. 8 m kullanılsa her avda iki kez değiştirilse yok sorun olmuyor :D

8. Güneyli_

Güneyli_ Yeni Üye

Uluç bey size özelden mesaj atıyım dedim ama sanırım ayarlardan kapatmışınız..
    Mecburen burdan sorucam sorumu...
    Kullandığınız şok misinayı yazmamışınız sanırım..yanılıyormuyum..?
    Kalınlığı ve kullandığınız düğümü yazarmısınız...
    Berkley şok için değil heralde...:)
    Powerline ı internet fiyatından mı yoksa daha ucuza mı mal ediyorsunuz...?
    Birde bunun 0.12 sini kullansak (12 lb çeker)..sorun olur mu acaba...?
    Daha iyi atarız diye düşünüyorum...zira 0.10 un altında örgü kullanan arkadaşları biliyorum...

9. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Yok yeni trend bu örgü ucuna şok olarakta gene daha kalın bir örgü kullanıyoruz artık. Şemsi paşa ile bağlıyorum lakin normal iki misinada 5 - 6 tur çeviriyorsak örgüde bunu 2 katı kadar yapıyorum.
    Yok oradaki 0.16 "mm" ölçüsü nedense kendisinin kalınlığı mm çekeri ise lb olarak verilmiş ilginç tabii. Yoksa boğazda 0.06 berkley fireline öneririm.
    Berkley direk şok için.
    Bu arada örgüye örgü şok yapıp atmak kaza riskinide ikiye katlar, bir hata durumunda fincanları bile yerinde sökebilir. O yüzden tavsiye etmem, ben o riski alarak kullanıyorum o benim tercihim.

10. Güneyli_

Güneyli_ Yeni Üye

Sizce berkley 0.06 fireline nı,shimano biomaster 8000pg ye sarabilir miyiz..? Boğaz'da at çek için...uygun olur mu..?bu kadar ince misinayı sararken Neye dikkat etmeliyiz...?
    Birde buna uygun mono şok misinası tavsiyesi lütfen.
    (özel mesaj atamıyorum kusura bakmayın:) )
    Teşekkür ederim..

11. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

0.06 Fireline aşırı incedir. 0.06 Whiplash öneririm.
    Şok olarak da 0.35-0.40 arası Powerline Ultra Premium alın gitsin.