Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boğazda istavrit avı için kamış makine tavsiye

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında alpaydinalp tarafından paylaşıldı.

1. alpaydinalp

alpaydinalp Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar
    aranıza yeni katıldım. öncelikle biraz kendimi tanıtayım. istanbulda oturuyorum ve kendimi bildim bileli balık işiyle uğraşıyorum.ama 1 2 senede kendi kendini imha eden takımlarla makinalar ile uğraşmaktan sıkıldım işi biraz daha gerçek hobiye dönüştürmek istiyorum. forumda benzer başlıklara göz attım ama herkes 200 250 tl civarında bütçe ayırmış. ben bütçe olarak hakkını vericek ise alacağım takım yüksek paralar verebilirim. iskele balıkçılığı dışında nadir de olsa tekne ile çapariye de çıkıyorum.
    YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

Son düzenleme: 11 Temmuz 2016
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. avsen

avsen Aktif Üye

makine olarak okuma avanger 55 lik yeterli olacaktır kamış olarak öneriler gelir inşallah

4. Trachurus

Trachurus Aktif Üye

Lineaffe im casting 420 kamış ve okuma safina pro spa 55 makine işini görür.

5. alpaydinalp

alpaydinalp Yeni Üye

mrb bu ürünler ömürlük olur 2 3 sene sonra pas şu bu dert olmaz dimi?

6. Trachurus

Trachurus Aktif Üye

bahsettiğimiz makine ve kamışlar, orta sınıf tabir edilen ürünlerdir. boğazda en yaygın kullanılan kamışlardan biri im casting kamıştır. atarı 100-250 gr arasıdır ve çok sağlamdır. boğazda en çok rağbet gören makineler ise okumanın orta sınıf 40-50-60 kafa makineleridir.

ömürlük olması bakımından ise, hiç bir makine ve ya kamış ömürlük kullanım garantisi veremez. bir kamış ve ya makineyi ömürlük yapan ( çok düşük fiyatlı 3. sınıf makine ve kamışlar dışında mesela 20 tl ye makine 30 tl ye kamış ) düzenli olarak yapılacak bakımdır. özellikle tuzlu su avlarından sonra kamışın özellikle halkalarının ve uç kısmının yıkanması ve ya ıslatılmış bir bez ile silinmesi, sonrasında kurulanıp bir daha ki ava kadar saklanması, uzun süre kullanılmayacaksa halkaların yağlanması, makinenin ise avdan sonra mümkünse kafasının tamamen suda bekletilmesi ve makine dış parçalarının tamamının ıslak bezle silinmesi, 3-4 ayda bir av sıklığına göre makinenin dış kısmında belirli noktalarının makine yağı ile yağlanması, yılda bir seferde makinenin içinin temizlenip gres yağı ile yağlanması, alınacak makine ve kamışın ömürlük olmasını sağlayacaktır.

avsen, mstfylcn ve hayalet avcısı bunu beğendi.
  7. exxper

exxper Daimi Üye

bütçe max ne kadar takımın hafif olması önemlimi, istavrit dişinda kullanılacak mı rapala at çek yapılacak mı

avsen ve lufermania bunu beğendi.
  8. ernaltnts

ernaltnts Yeni Üye

Arkadasın kinusuna dahil olmak istiyorum çünkü ayni dertten muzdaribim. Maksimum 300-400 tl arasinda istavrit çinekop gibi baliklar avlayabileceğim at çek yapabileceğim bir takim olusturmak istiyorum. Im casting 420 ve avenger 65 lik dusunuyorum. Simdiden cevap veren hobidaslara tesekkur ederim.

9. alpaydinalp

alpaydinalp Yeni Üye

bütçe 1500 tl gibi çok fark yaratacak birşey olursa daha da verebilirim. hafif ve ne kdr kullanımı rahat olursa o kdr iyi. anladığım kadarıyla bu kamışlarda universal bir şey yok genelde kıyıdan istavrit ve yemli balık için kullanmayı düşünüyorum.

10. exxper

exxper Daimi Üye

150 gr geçmiyecekseniz @shimano nickli arkadaşda 2016 model 30-450 daiwa land surf var 430 gr ağırlığında hem çaparı için uzun kamış daha verimli oluyor ve kapalı boyu çok güzel her bagaja siğiyor ve paslanma vs. olmaz bu kamışta makina olarakta shimano surf leader ci4 35, daiwa surf basia 25 qd, daiwa castizm 25 qd ,shimano sa fliegen,daiwa surf basia 45 bunlar istavrit için yeterde artar ve hafif makinalardır

11. exxper

exxper Daimi Üye