Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boğaz'da Kaşıkla Avlanma-Sorular / (ve belki) Cevaplar

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında adbakt tarafından paylaşıldı.

1. adbakt

adbakt Aktif Üye

Şu sıralar en çok kaşık iş görüyor. İnsanların 50-60 Tl'lik rapalalar yerine 1 ya da 2 TL'lik bu parlak teneke parçalarıyla onlarca balık aldıklarını her gün görüyorum. 50'den çok balık alanlar görüyorum.

Mesela sahilde çok iyi balık alan, çok tecrübeli birisi var, ona elimdeki çeşit çeşit kaşıkları gösteriyorum. Israrla en ucuz olanını gösteriyor: "İşte bu!" diyor, "diğerlerinin hepsinden daha iyi". (Yıldıray Kaşığı denen kaşık. Aşağıdaki resimde görülüyor, ama en çok kullanılan kaşık buradakilerin desensiz olanı.)

Nasıl yaptığını gözlüyorum.

Adım adım şöyle:
    1.Kaşığın bedenini uzun tutuyor. Kamıştan biraz daha uzun.
    2.Uzağa atıyor. Gerçekten çok uzağa atabiliyor.
    3.Misinanın boşluğunu alıyor
    4."Attıktan sonra 100-125 gramlık kurşunun batma süresi 4-5 saniyedir" diyor (yere göre değişebilir) Kurşunun batmasını bekliyor. (Gerektiğinde, mesela akıntı varsa kurşunun ağırlığını artırıyor, mesela 150 atıyor)
    5.Aslında 3 ve 4'ü aynı anda yapıyor. Attıktan sonra daha makine açıkken misinayı sol eliyle tutup sola doğru normal güzergahının dışına çıkartıp çekerek bolluğunu alıyor, sonra kurşun dibe indikçe elindeki misinayı salıyor.
    6.Sonra kamışın ucunu su yüzeyine indirip çaparide olduğu gibi kamışla misinayı çekiyor, çektiğini makineyle topluyor. Bunu bir kaç kez yapıyor ve "misina iyice batsın" diye yaptığını söylüyor.
    7.Sarmaya başlıyor. Önce yavaş sonra hızlı sarıyor.
    8.Dediğine göre balık varsa hemen atlıyor.
    9.Her seferinde balık alıyor. İnanılır gibi değil, ama 15'e yakın atışını izledim, en az 10 balık aldı.
    10.Bazen mesela "bu gün balık havalı" diyor... bu, balık en dipte değil, biraz daha yukarıda demek. Bu durumda kaşığı biraz daha yükseltmek için biraz daha hızlı sarıyor.
    ----------------------------------------------------------------------
    Peki ben bunları yaptığım halde neden balık alamıyorum? :)

a-Kaşık aynı kaşık. Kurşun aynı ağırlıkta. (Kaşığı kendisi eliyle biraz daha büküyor.)
    b-Onun kadar uzağa atamıyor olabilir miyim?
    Kesinlikle o kadar atamıyorum, ama yine de artık 100 metreyi kesin geçiyorum. Farklı renkte 135 metre ip taktığım için bunu iyi biliyorum. O mesafeden benim de alabilmem lazım. Kendisinin önerisiyle daha küçük kaşık attım, bu da mesafeyi artırdı.
    c-Kurşunu dibe indirmiyor olabilir miyim? İndiğinden eminim, çünkü iki defa dipten deniz kabuğu çektim.
    d-İkide bir kaşığım bedene dolanıyor. Bunun çözümünü de söyledi, kurşun suya inmeden önce misinayı tut dedi. Bunu çok başaramadım, çünkü gözlerim o kadar görmüyor. Yine de karışmadığı zamanlarda da balık alamadım. Ayrıca başka nasıl bir yöntemle bu dolanmayı önleyebilirim. Hardware'de değişiklik yaparak dolanmayı önlemek/azaltmak mümkün mü?

Genel olarak sorun nerededir?
    Kaşığa bir aksiyon mu veriliyor? Kaşığın zaten kendi aksiyonu var.
    Bir kaç balık alsam hissetmeye başlayacağım, ama maalesef henüz olmadı.
    Tam olarak bundan farklı bir şeyler bilenler paylaşabilir mi? Ne zaman hızlanılıyor, ne kadar sürüyor, ne zaman yavaşlanıyor...
    Misina kalınlığıyla ilgili mi bir sorun var?

------------------------------------------------------------------------------------------------------
    -Başlığa sonradan yapılan ek'tir-

Gelen Cevaplardan Seçmeler:

1-Kaşık bedeni için misina tavsiyeleri:

-Misina tavsiye mesajları: 64 (72), 65, 67

-Tavsiye edilen misinalar:
    • Nippon Super Though 0.28 (Focaino, Lufermania)
    • Take (Lufermania)
    • Oscar Invisiline (Lufermania)
    • Berkley Trilene 100% Fluoracarbon (Gurcansap)

2-Çekme-sarma/aksiyon tavsiyeleri:
    • Sıyırtma usülü çekme 13, 15, 16 (Mafrox)
    • İkinci indirme 38 (Lufermania)
    • Ritimle sarma 12 (Hızlı/yavaş) (Gurcansap)
    • Çok hızlı sarma, 62 (Karaelmaslı)
    3-Kaşıkla ilgili tavsiyeler
    • Kaşığın orijinalinden daha fazla, hatta ay gibi bükülmesi tavsiye edildi;
    4-Genel/Çoklu tavsiyeler:
    • Musti.barut 3, 4
    • Massarti, 5
    • semsipasa28, 47
    Denemeler ve Sonuçlar
    İlk denemeler ( 1 çinekop alındı) 104 :)

Son düzenleme: 6 Aralık 2014
    Fecri ve Oktay34 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Oktay34

Oktay34 Üye

Cevapları merakla bekliyorum bende.

4. Musti.barut

Musti.barut Daimi Üye

misina hem kalın hemde kısa kalıyo olabilir surf de PE olarak 0.20 yi geçmemek üzere en az 200 metre sarmalısın bütünlüğü önemli..

kaşığa aksiyon gerektirmez sarma stilleri vardır kaşıkla fazla hızlı sarmaya gerek yok eğer o an palamut yoksa
    hafif sarıp ara ara kamışın ucunu gene hafif vurdurabilirsin tabi stillerde var yazacaklardır..

kurşun akıntı yoksa eğer 125 gram ideal ondan aşağı düşme akıntı var ise yada balık açıkta ise tabiki yükselticeksin
    kaşık bedeni kamış boyu kadar olur ama kaşık attığın için bence 10 cm daha kamış boyundan fazla uzat ama bu seferde kurşun dibe oturduğu zaman sarmaya başlaman sararken gene boşluk yapma kaşık takılır.

kaşık rapala bedenini kaliteli esnemeyen gam yapmayan misinadan seçmelisin sonra kamış boyu kadar ayarlayıp kesip bir ucunu klipse bağlayıp kaşığa takıp kaşığıda kamışın altına sap kısmına patırıp diğer ucunu eline alıp kopmicak şekilde asılmalısın bu misinanın gamını alır yüzde 70 dolanmayı önler.. tabi kurşun tarafındaki takımın da boyu 25 cm geçmesin oynak klips 10 cm aralıkla hareket etsin..
    ve tabikide atış anında kurşun suya düşmeden alinle misinadan fren yaptırmalısın dolansa bile bu hareket misinayı açacaktır...

fazla canını sıkma zamanla sende hem balığını alıp hemde tecrübe sahibi olacaksın
    daima rastgelsin

Kubilay Yalçın, adbakt ve Oktay34 bunu beğendi.
  5. Musti.barut

Musti.barut Daimi Üye

bu arada balığı hangi suda bulabileceğini uzak atış yakın atış dip su üstü deneyerekte yoklayabilirsin
    vede kışığı ay şeklide bükersen daha iyi sonuç alırsın

6. γavuz

γavuz Daimi Üye

slmlar... kısaca az biraz birşeyler anlatim ben
    birincisi 100/125 gram kursun hemen batmaz.. boğazda avlanıyorsan eğer durgun suda en aşşa 150 gr kursun at hele akıntı filen varsa direk 200 grm veya daha üstü..gel gelelim kaşıga.Ucuz kaşık dediğin ekipman yaklaşık 10 cm boyundadr içine yaldız kesip japonla yapıştır vede kuyruk kısmından kaşıgı biraz bük.. sonra atış yağtıgın zaman dibi bul kesinlikle çünki avladıgımız balılar dibde genellikle..atış yaptıkdan sonra misinayı saldın dibi buldun ve kamışı suya yaklaştırıp ileri geri çok hızlı olmıcak şekilde yapıp makinayı sar.. atıyom 20/30 mtre sardın baktın vurmadı balık misinayı tekrar sal dibe insin devamında aynı bu sekilde 2/3 kere dibe salıp aynı hareketi yap.. bu arada avlandıgın yeri iyi bilmen lazım yoksa çok takarsın dibe salıcakla

adbakt bunu beğendi.
  7. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Bence ya balık suyunu söylememiş adam, ya da yeterince uzağa atamıyorsunuz.. Diğer detayları, yazdıklarınızdan , çözmüş olduğunuzu varsayıyorum.. 4-5 saniye dibe inse de inmese de çekmeyi deneyin, aynen adamın yaptığı gibi :)

8. adbakt

adbakt Aktif Üye

Adam önümde avlanıyor ve sordukça elinden gelen her açıklamayı yapıyor, gizlediği bir şey yok.
    Zaten üstüme de alınmıyorum, çünkü çok tecrübeli balıkçılar beşer tane yakalarken o hep onların 3 katı falan yakalıyor.... herkes bunu kabul etmiş durumda.
    Kendisinden daha uzağa atabilen sadece bir kişi var; ama o daha uzağa atan da dahil olmak üzere hepsi gururu bir tarafa bırakmışlar, "o alır, o hepimizden çok alır" diyorlar :)
    Tuhaf bir şey gerçekten. Bir değil, iki değil, sürekli olan bir şey bu!
    (Kullandığı ekipman Okuma Raw 55, Okuma Salina 3 parça, YGK İp (kalınlığına bakmadım) ve adi kaşık :) )

9. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Keşke balıkçılık o kadar kolay olsaydı :) Ufak detaylar bazen inanılmaz etkiler skoru.. Farklı yaptığı mutlaka bir şey vardır, sarım tekniği, vs..

10. adbakt

adbakt Aktif Üye

Çok teşekkürler Musti.

-Ben daha ince bir misina kullanıyordum, ama dolanmayı azaltmak için bedendeki misinayı kalınlaştırdım ve üzerinde "Low Memory" yazan Nippon 0.35 Super Tough misina aldım. Başka bir misina önerisi var mı? Hangi misina daha iyidir?

-Kurşun için makinede kullanıp beğenmediğim beyaz ip'ten 40 santimlik bir beden hazırladım ve bu beden üzerine gezer vaziyette bir fırdöndü koydum. Kaşık bedenini bu fırdöndüye bağladım. Biraz daha kısaltabilirim, ama bu gerekli mi, emin değilim.

-Suya değmeden önce misinayı el ile tutma işini şimdilik yapamıyorum, çünkü kurşunu iyi göremiyorum. Başka bir yol arıyorum. En azından bir gözlük alana kadar :)

Son düzenleme: 30 Kasım 2014
  11. adbakt

adbakt Aktif Üye

Sezgileri çok kuvvetli. Sadece zevk için yapmıyor, buradan geçiniyor; genelde tuttuğu balıkları restoranlara satıyor.
    Onun kadar tutmamız da şart değil ya, üçte biri kadar tutsak yeter :)
    İki üç kez atıp balık alamadıysa "balık yok" diyor; bu sefer Üsküdar'a geçiyor, oradan da çok uzağa atış yapıyor.
    Bu kıyıdan uzak atış, karşı kıyıdan uzak atış... arada ancak yassı bir balığın değmeden geçebileceği ufak bir geçit kalıyor zaten :)
    Yakalanmak istemeyen balıklar Boğaz'dan tek sıra halinde geçiyorlar :)
    İkili kortej yaptılar mı, bizim adam hemen sıranın birini alıyor, ikili kortejin kendi tarafındaki sırasını kovaya indiriyor.

Son düzenleme: 30 Kasım 2014
    Önder Kanığ bunu beğendi.