Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boğazda kullanmak için makine seçimi!!!

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında ayvalikli34 tarafından paylaşıldı.

1. ayvalikli34

ayvalikli34 Yeni Üye

Herkese selamlar;

Bu makineleri kullananların ya da bilgisi olanların yardımına ihtiyacım var. Bogazda 175 - 200 gr civarı kurşunla rapala, çapari vs. avlarda ve beklemeli yemli avlarda kullanıcam. Alacağım makinedeki en büyük özellik beni hiç yormayacak olması Özellikle 200 gr kurşun kullandığım avlarda akıntıyla beraber oltayı 8-10 kere atıp topladıktan sonra bilekte derman kalmıyor gerçekten !

Teknik özellik olarak;

Okuma Cedros 5:7:1 devirli, 10 kg draglı.

Salina II 16000 4:8:1 devirli, 15 kg draglı.

Deviri yüksek olan mı, dragı yüksek olan mı karar veremedim. Deviri düşük olanın elbetteki daha güçlü olabileceğini biliyorum. Ama devri yüksek olan hızlı sarımından dolayı daha cazip geliyor.

Özellikle kullanıcı yorumlarını merak ediyorum.

Yorumda bulunacak arkadaşlara ve ustalara teşekkürler...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Erdem Koral

Erdem Koral Aktif Üye

Merhabalar,

İsminizi bilemediğim için yazamadım ama imzanıza bir isim eklerseniz hitap konusunda problem yaşamayalım.

Cedrosu önermiyorum kullanan arkadaşlar var ve memnun değiller ve devri gerçekten hızlı rapala yüzdürmede sıkıntı olur.Salinadan ise memnun olan olmayan var.İlla şu makine olsun demiyorum bütçenizide bilemiyorum ama eğer boğazda yoğun olarak rapala kullanacaksanız kesinlikle düşük devir bir makine almanız bilek açısından yararınıza olacaktır.

4. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Boğazda yakalayacağınız balık Lüfer ise hızlı sarıma gerek yok.
    İstavrit ise yine aynı şekilde...
    Palamut ise zaten kısa bir süre yapıyor, evet devri yüksek makine olmalı.
    "Aslında bir turda sardığı mesafe demek daha doru olacak."

Bu durumda her iki makinede uygun değil.
    Devir hızı düşük (mümkünse 4,1:1 ve altı) ve en az 80 cm. üstü saracak mir makine olmalı "bence"...

5. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

Boğazda rahat etmek isterseniz devri düşük makine bakın bence de..

6. Berkayy

Berkayy Aktif Üye

bütçenize göre değişir ben okuma makinası avsiye etmiyorum.
    Ryobi ap power 8000
    shimano spheros 8000pg
    shimano biomastersw8000pg
    ryobi applause 8000 olabilir
    aklıma bunlar geliyor.

7. ayvalikli34

ayvalikli34 Yeni Üye

Yardimlariniz için teşekkür ederim. Sayenizde kafamda baya birseyler netleşti. Bu durumda makine almayi birkaç ay erteleyip bütçeyi arttırıp sanirim Shimano Ultegra CI4 10000 XSA Olta Makinesi alicam. Bana en uygunu bu gibi gözüküyor.

Shimano Ultegra CI4 10000 XSA Olta Makinesi hakkında gorusu olan varsa ve yardimci olursa sevinirim.

8. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

Daiwa Windcast 5000 Surf Casting Fishing Spinning Reel Tackle 7 8 Spare Spools | eBay

internet üzerinden yurtdışı alış veriş yapıyormusun bilmiyorum ama linkini verdiğim makina senin işini hali ile görür diyorum :)
    arkadaşımda var ve gayet memnun ve en kısa sürede bende edinmeye çalışacağım.
    düşük devir yüksek drag orta ağırlık ve makul fiyat değerlendirmene al derim son karar sana ait :)
    bereketli avlar dilerim herdaim rastgele

9. barisgirgin

barisgirgin Aktif Üye

Boğazda düşük devirli makinaları tercih etmenizi tavsiye ederim Cedrosu kafadan eliyorum salina 16000 yerinede salina 10000 almanızı önerrim aynı kasa olmasına karşın ağırlık olarak 50 gr daha hafif tek farkı kafanın fazla misina sarıyor olması bizzat boğazda kullanıyorum bugune kadar hiç üzmedi salina 2 onbin candır :)