Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boğazda malzemeleri dibe takma sorunu

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında renzokuken tarafından paylaşıldı.

1. renzokuken

renzokuken Aktif Üye

Herkese selam,

ağustos ayında aldığımız tekne ile istanbul suadiye - adalar arasında balık tutma maceramıza başladım, bu bölümde derinlik 12 - 25 metre arasında olduğundan bu hususa riayet ederek av yapmaya çalıştım, zaten genelde el oltası kullandığımdan kurşun dibe değdiğinde o bölüme attığım ufak bir düğümle sıkıntı olmadan malzemeyi dibe takmadan avlanabildim.

son 1-2 haftadır boğazda kıyıdan avlanmaya çalışıyorum, ama malum burada suadiye tarafında olmayan derinlik rüzgar ve akıntı var... bu üçü bir araya geldiğinde ayarlamayı hiçbir şekilde yapamıyorum...

at çek yaptığımda, misina atış sırasında rüzgar nedeniyle bol miktarda savrulduğundan kurşun dibe değdiğinde hızlıca sarmaya başlasam da o ayarlamayı yapamıyorum, bu nedenle bol miktarda çapariyi dibe bıraktım... henüz sahte atmaya başlamadım zira çapari gidince üzülmüyorum da sahteleri kesin bol bol bırakırım dipte...

tabi bu zamanla oturacak bir şey ancak sizin tecrübelerinizden de faydalanabilirim diye düşündüm.

boğazda, rüzgar + akıntı ve derinlik göz önünde bulundurulduğunda, malzemeleri dibe takmamak için nasıl bir taktik izlenebilir?

(genelde 125 gr - 150 gr kurşun kullanıyorum, 80 - 100 metre arasına atıyorumdur herhalde)

teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. frenist

frenist Aktif Üye

Bu iş kişiye göre değişir. Sürekli aynı yerde avlanıyorsanız, zamanla oranın dip yapısını anlıyor ve ona göre hareket ediyorsunuz. Misinayı sarma hızınız, kurşunun olması gerektiği ağırlığı, nasıl bir aksiyonla sarmanız gibi konuları birkaç takıştan sonra anlıyorsunuz. Benim taktiğim atıştan sonra dibi bulana kadar kontrollü olarak misinayı salarım. Dibe oturduğunu anladığım zaman boşluğunu alıp, kurşunun oturduğu zeminden kaldırmak için ani bir çekiş yapar, ondan sonra normal sarıma geçerim.

renzokuken bunu beğendi.
  4. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Her yeni mekanda yapılacak ilk iş gözlemdir. Yanınızdakiler kaç gram atıyor, attıkları mesafe nedir, nereye kadar balık taktırmaya çalışıyorlar, nereden sonra hızlı sarıp takımı topluyorlar bunlara bakın. Tabii taktırmayanları örnek alın :)

renzokuken bunu beğendi.
  5. ToprağınSesi

ToprağınSesi Aktif Üye

Pek tecrübeli olmamakla birlikte öncelikle boğazda balık tutmak için ona göre ürün gerekli diyorum. mesela iyi bir kamış şart. kendisi hafif ama atarı yüksek ve tavsiyem iyi bir marka olmalı. benim eski bir DAM 390 cm tele surf ( sözümona) var ben gibi cüsseli birini bile üç dört atış sonra tuş ediyor:) çünkü 600-700 gr arası kendisi geliyor bir de makinesi oldu 1 kg dan fazla:))) fakat yanımdai iyi kamışı olanlar hem daha uzağa atabiliyorlar hem de at-çek sayıları haliyle daha fazla oluyor. Ayrıca dişlilerin olduğu takribi 80- 90 metre arası bir çukur var "kanal" denilen. sahteyi oraya düşürebilmek de bence birinci esas! kamış ve iyi bir makine olduktan sonra gerisini deniz öğretiyor:))
    ve bir öneri daha önce mümkünse avrupa tarafından ve sakin bir yerden başlamalı. son bir şey daha bir sürü pahalı rapalam olmasına rağmen kalender ve civarında orada sergiyle balık malzemesi satan sarı renkli ustadan 3-5 tllik
    5-7 cmlik sahtelerle balık alabildim. "en iyi balıkçı en çok gözlem yapandır" derdi bir ustam. buna inanırım çokça kendini hep acemi ve amatör sayan biri olarak...

iyi bereketli avlar dilerim ...

renzokuken bunu beğendi.
  6. roy

roy Aktif Üye

dibi bulunca kursunu sararak havalandirmak yerine kamisi sertce dikerek havalandirin akabinde aksiyon hamlelerine geçip toplayin.

renzokuken bunu beğendi.
  7. renzokuken

renzokuken Aktif Üye

dediğiniz gibi dip yapısını anlayabilmek çok önemli, açıkcası boğazda avlanmaya yeni başladım ve dip yapısını bir türlü çözemedim tabi bu zamanla olacak bir şey olduğundan çok da üzerinde durmuyorum ama bu konuda faydalı olabilecek her türlü ipucuna da açığım... sanırım benim öncelikli problemim aşırı rüzgar ve dalga nedeniyle kurşunun dibe değdiği anı tam olarak kestirememem... yoksa ben de aynı şekilde kurşun denize değdiği anda misinayı tutup fazla pay ortadan kalkana kadar kontrollü bırakıyorum...

dediğiniz gibi gözlem çok önemli, ancak gözlemde de racon var sanırım, bir - iki balıkçının hareketlerine bakayım dedim sanki devlet sırrı gibi pis pis baktılar ağzımdan bir laf çıksa dalacaklardı kesin :)

makine ve kamışın iyi olması gerçekten de performansı olumlu yönde etkiliyor, özellikle 125 - 150 gr arası kurşunu dalgalı denizde çektiğimizi düşününce günde 50-60 atış yapsak kol ve omuz kalmıyor cidden... ilk zamanlarda vücut ne kadar hamlamışsa artık sağ tarafıma giren kramplardan uykumdan kalkardım...

zaten bu dönemlerde dibe taktığım kurşunlara bile acıdığımdan, maket balıklarda sinirden ağlarım herhalde, bu yüzden dediğiniz gibi alışana kadar ucuz maket balık tüketsem daha iyi olacak :)

genelde bunu uygulamaya çalışıyorum ama dediğim gibi henüz çok yeni olduğumdan daha bunu yapamadan taktığım oluyor :)

8. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Misinayı kontrollü salım ve makinede ince misina veya örgü gerekir. Kurşunun dibe değdiği geç hissedilirse kurşun dipte sürünerek akar ve takar. Meraya göre doğru ağırlıkta kurşun kullanımıda önemlidir.
    Tabii başka sebepleride var ama en önemli sebep budur.

renzokuken bunu beğendi.
  9. renzokuken

renzokuken Aktif Üye

bilgilendirme için teşekkürler,

misinam 0,28 mm

peki rüzgar ve dalga durumuna göre hangi ağırlıkta kurşun kullanılması gerektiğini nasıl saptayacağız? teknede sakin suda her şey basit ancak karadan av, olayı karmaşıklaştırıyor...

misal rüzgar hiç yokken ancak akıntı çok kuvvetliyken 125 gr,
    rüzgar yavaştan esmeye başlayıp akıntı aynı oranda arttığında 150 gr kullandım...

bu rakamlar hakkında görüşünüz nedir?

10. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Akıntı yokken 125 gr., akıntı varsa 130-140-150 gr.a kadar çıkılır. Merayı tanımakta önemlidir. Nerde takar, nerde topuk veya ilişkenler vardır vs.

renzokuken bunu beğendi.
  11. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Bu konuda çok tecrübeli arkadaşlarımız var , bu kişilerin pekçok taktiği vardır elbette, benim kendi tecrübelerimle sabit olan taktik şöyle, özellikle yemli avlarda, heleki rüzgarlı havada, misinanın havada oluşturduğu şemsiye şeklindeki yayı engellemek için ben kurşunu izlerim ve suya değmeye, yarım metre kadar kalınca elimle misineyi yavaşça firenlerim ve havadaki yayı en düz hale getirmeye çalışırım bu şekilde rüzgarda akıntıda misineyi alıp savuramaz sonrasında misineyi kontrollü olarak dibe indiririm. Bu bahsettiğiniz havada misinenin sürüklenmesi için bir çare. Takmamaya gelince avlandığınız meranın dip yapısını taka taka öğreneceksiniz.:D:D

renzokuken bunu beğendi.