Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

BOĞAZDA RAPALA VE CAPARI İÇİN SURF KAMIŞ ÖNERİSİ

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında ilhanburak tarafından paylaşıldı.

1. ilhanburak

ilhanburak Aktif Üye

Merhaba Arkadaşlar,

400 lira bütcem var

bir arkadaşta sıfır ex 430 / 200gr shimano beastmaster buldum 400 e

birde okumanın 500 Lira civarı olan bi kaç modeli var kararsız kaldım

daha çok rapala yüzdürmek amaclı fakat çapari içinde kullanmak istiyorum

önerilerinizi bekliyorum ?

cemiltonguç bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ÖZGÜR34_

ÖZGÜR34_ Aktif Üye

Merhaba. Okuma trio3 parça kamış tavsiye ederim. Boğaz balıkçılarının genellikle kullandığı bir kamıştır. Taşıma biraz sıkıntı ama parçalı olması ve 100-200gr atarının olması bence size uyar. Sevgiler,

ilhanburak bunu beğendi.
  4. cemiltonguç

cemiltonguç Aktif Üye

Okumanın 500 tl olan bir kaç modeli hangileri?

ilhanburak bunu beğendi.
  5. ilhanburak

ilhanburak Aktif Üye

Okuma raw telesurf 425 /100-250 gr
    Okuma trio rex 425 /100-250gr
    Okuma avenger 420 /100_250gr
    Okuma carbonite 420 / 100-200 gr
    Okuma savant telesurf 420 / 200-250 gr
    Okuma salina 3 parca 420/100-200gr

Bunlar 550 TL den asagi dogru siralaniyor

Shimano beastmaster 430 uda. Sifir 400 e buldum

m2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cemiltonguç bunu beğendi.
  6. onur_55

onur_55 Aktif Üye

okuma salina 3 parça

ilhanburak ve ÖZGÜR34_ bunu beğendi.
  7. yawruaslan

yawruaslan Aktif Üye

Ucuz ve saglam salina 3 parca

Daha ustu trio rex 3 parca

Ben trio kullandim bi kac defa kamisi sattim salina aldim butce olusturmak icin salinada on numara

ilhanburak ve ÖZGÜR34_ bunu beğendi.
  8. Ersin1903

Ersin1903 Aktif Üye

Öncelikle kolay gelsin :) çok seçenek arasında seçim yapmak oldukça zor oluyor... Son yıllarda İstanbul boğazında rapala avcılığında kullanılan kurşun ağırlıkları oldukça arttı, tabi bu durum avlandığınız meraya da bağlı.. Ben genellikle anadolu yakasında avlanıyorum, ve boğazın anadolu yakasındaki meraları akıntı kuvveti bakımından avrupa yakasına göre biraz daha zorlu.. Mesela geçtiğimiz kış boğazda rapala ile sarıkanat, lüfer avlarında akıntının çok kuvvetli olmasından dolayı 200 - 230gr arası kurşun salladık genelde... Bu ağırlıkları atamayacak olan kamışların avları balık dipte akıntıda olmasına rağmen kısıtlı kaldı :tskler: Hatta boğazda bazı meralarda sahteyi balığın suyundan yüzdürebilemek için 300gr sallayan balıkçı abiler bile bulunuyor :rolleyes:

Bu nedenle rapala yüzdüreceğiniz kamışı tercih ederken atarı 250gr a kadar olan surf kamışlardan tercih etmenizi öneririm. tabi bu atar değeri sadece yazıda kalmayacak bir kamış almanız gerekiyor bütçenize göre...

Yukarıda yazmış olduğunuz kamışlara gelirsek; Okuma carbonite kamışı elemeniz gerekli bence, ürün kaliteli ancak rapala yüzdürmeye elverişli değil, yemli ve çapari avlarında kullanmak için daha ideal bir kamış kendisi..

Ben 2 senedir Okuma savant 4.20mt kullanıyorum kendisinden memnunum 230-240gr attığımda oldu, 200 gr gibi ağır kurşunlarda daha iyi aksiyon alıyor.. Daha öncesinde 2 sene kadar da Okuma salina 3 parça kamışta kullandım, üzerinde 100-200gr atar yazar ama 250gr atanıda biliyorum oldukça sağlam bir kamıştır sadece halkaları handikap çabuk hasar alabiliyor iyi bakmanız lazım, onun haricinde atış tekniğinizde problem yoksa 200 - 230 gr fln atıyorken korkmayın ;)

Okuma trio rex telesurf 4,20mt yakın arkadaşımda var, bende kullandım.. Savant ve Salina 3 parçaya göre bu kamışla daha rahat atışlar yapabilirsiniz, yani savanta ve salinaya göre daha az güç harcayarak uzak atışlar yapabilirsiniz, arkadaşımın 200grı abanarak atışlar yaptığını biliyorum ama daha üstü gramajlar akıbeti ne olur bilmiyorum, çünkü görmedim 200 üstü atış yapılırken ama sağlam bir kamış.. Aynı modelin 3 parçalı olanı da teleskopik olanından daha sağlam olacağını düşünüyorum..

Okuma raw telesurf 4,25mt kamışıda Avrupa yakasından tanıdığım tecrübeli balıkçı abilerin tavsiye ettiği ürünlerden olduğunu ve kamışta kullanılan karbonun kaliteli olduğunu biliyorum ancak 200-250 gr arası kurşunları atarken nasıl olduğu hakkında bir bilgim yok maalesef :(

Bu seçeneklerin haricinde bütçeniz doğrultusunda Lineaffe Gladstone Hybrid 420cm 3 parça surf kamışı da önerebilirim.. Üzerinde yazan aksiyon aralığı 100-300gr ve 300gram kurşunu gözümün önünde uçurduklarını biliyorum :)

Satın alacağınız kamış şimdiden hayırlı olsun, güzel avlar dilerim...

ilhanburak bunu beğendi.
  9. ilhanburak

ilhanburak Aktif Üye

Shimano beastmaster ex 430 200 gram telesurf kamisi neden kimse onermiyor 400 TL icin iyi degil mi karakoyde bogazda cok kullanan gordum

m2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. ottoman

ottoman Aktif Üye

işin ucunda rapala ile avlanmak varsa parçalı kamış tavsiye ederim...boğaz için en uygunu

ilhanburak ve lufermania bunu beğendi.
  11. bkirgic

bkirgic Aktif Üye

parçalı kamış bence işkence ..

delikurt1907 ve ilhanburak bunu beğendi.