Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boğazda spin kamış tavsiyesi

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında biyologokhan tarafından paylaşıldı.

1. biyologokhan

biyologokhan Yeni Üye

Arkadaşlar Merhaba

Ben Boğazda Anadolu yakasında rapala için atçek yapıcam ve spin kamış önerilerinize ihtiyacım var bu forumda gerçekten çok bilgili arkadaşlar var danışmak iştiyorum.

Rapalalar genellikle 5-20 gr arası...

İlgilenen Arkadaşlara şimdiden Teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Gökhan merhaba.

5-20 gr arası rapala demişsin. Bu aralık oldukça yüksek bir aralıktır. Tek kamışla iş yapman zor.

Çünkü kamışlarda 5-25 10-30 10-40 20-50 gr gibi atar aralıkları vardır ama bu bu aralıktaki her sahteyi çok iyi atar anlamına gelmiyor ne yazık ki.

Örneğin aynı marka ve modelin 240cm ile 270cm olanının her ikisinde de 10-40
    atarını alıp atış yaptığın zaman aynı sahtede farklı randman aldığını göreceksin.

İşin aslı her kamışın, her modelinin, her boyunun iyi randman verdiği bir ağırlık, iyi randman verdiği bir avlak, iyi randman verdiği aksiyon türü vardır.

Bir de kamışların yumuşak aksiyonlu orta aksi yonlu sert aksiyonlu hatta orta sert aksiyonlu gibi ara aksiyon türleri vardır. Aksiyon denince birde WTD LRF vs aksiyon türleri de işin içine girer. Her biri ayrı kamış gerektirir.

Ve tabi bir de bütçe meselesi var. Ortalama olarak 50TL den 300TL ye kadar çeşitli kalitelerde de kamış modelleri mevcut. Benim bu şekilde çeşitli boy ve modelde 4-5 spin kamışım bulunmakta. Hepsini yerine göre kullanıyorum.

Bu bağlamda 5-20 gr aralık ve Anadolu yakası bilgileriyle istediğin cevaplara ulaşman zor görünüyor.

Düşündüğün fiyat aralığını ve kullanmayı planladığın sahteleri net olarak yazarsan daha faydalı bilgiler verilecektir kanaatindeyim.

KalamA bunu beğendi.
  4. serinci

serinci Üye

Boğazda balık varsa spin ile çalışmak harika, ben sahtelerime uygun olarak Okuma Octana 2, 55 10-40gr kamış kullanıyorum. Daha yüksekler iş yapmadı. 7-28 gr. Atarlı bir kamış daha çok iş yapar diye düşünüyorum. "Kendimde bir tane alacağım" . Gerisi belirtifldiği gibi bütçe meselesi. Rast gele.

5. biyologokhan

biyologokhan Yeni Üye

Açıklamarın için çok teşekkür ederim gerçekten çok yararlı bilgiler ben gnellikle 9-12 cm arası rapala atmak istiyorum ve genellikle de en fazla 12 gr oluyorlar diye biliyorum.

Bütçem ise 150 tl arası.

6. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Okuma alumina 240 5-25 atarlısına bir bak istersen.

7. HastaRuH

HastaRuH Daimi Üye

Tek kamışla zor iş neden dersen 5-20 veya 5-25 bir kamış alırsan sanki olacakmış gibi duruyor ama özellikle 20 grlık sahtlerin atışında kamışla sahteyi atarken tam anlamı ile kamışa hükmedemediğini anlayacaksın diyelim ki 7-28 veya 7-35 atar aralıklı kamış aldın bu seferde 5 gramlıklar genelde 20-25 den fazla gönderemezsin ama 10 gr civarı olanlardan 20 gr kadar olanları başarılı bir şekilde atabilirsin. Benim düşüncem bu.

8. ekremy1983

ekremy1983 Aktif Üye

Boğaz'da at çek sahtelerinin ağırlığı kaç gr.dır... yani yeri gelir 5 gr yeri gelir 55 gr mı atıyorsunuz...

çinekop-sarıkanat-lüfer olayındaki sahtelerin bir gramajı yok mu ?

9. HastaRuH

HastaRuH Daimi Üye

arkadaş rapala için Spin kamış önerisi istemiş ti onun için kendi deneyimimi paylaştım.
    Ama boğazda kurşun takılarak surf atış yapılacaksa spin kamış önerisine gerek yok bunun içinde kimse spin kamış kullanmıyordur. Ayrıca boğaz da lüfergil avı için benim bilgim yok bilenler sorunuza cevap verir sanırım.

10. biyologokhan

biyologokhan Yeni Üye

11. HastaRuH

HastaRuH Daimi Üye

Eğer spin yapacaksan sahte ağırlıkların için tabiki uygundur.
    Kamış nasıl dersen kullanmadığından bilmiyorum. Bu nedenle al demem.

Tapatalk aracılığı ile gönderildi