Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Boğaz'da Tekne ile baık tutan arkadaşlar dikkat

pride

Üye
Adı
Onur AYDOĞAN
Herkese selamlar,

Pazar sabah Çinekop için tekne ile Göksu deresinden çıktım. Önce Baltalimanı daha sonra Küçüksu'da etrafı gözetledeikten sonra balık olmadığına karar verip Bebek tarafına geçtim. Arnavutköy akıntı burnunun önünde tekne yoğunluğunu görünce o taraf doğru yol almaya başladımki karşımda devasa bir Rus Bandıralı tanker kıyılamış geliyordu. Resmen kıyıdan 30 mt açıktan devam etti. Bende yolundan çıkarak ilerlemeye başladımki sahil güvenlik tekneye atladı. Önce evraklarımı sordu ve yeşil kağıdın nerede diyecek kadar bilinçsizdi. Bu tekne Özel ve bende Amatör kaptanım dedim. Daha sonra suçım ne diye sorduğumda? Balık tutuyorsun tanker senin yüzünden kıyıladı dedi. Bende, seyir halindeyim rotamda ilerliyorum kanala çıkmadım tanker kıyılamış yol verdim bana ceza kesmeye hakkın yok diye itiraz ettim. Buradaki bütün tekeneler için tutanak tutacağız dedi ve tutanağı tutarak tekneden indi. Eşim avukat olduğu için bugün dilekçe ile itiraz edeceğiz. İnşallah ispat edebiliriz ama ilerleyen zaman içierisinde ne ceza gelecek göreceğim. Sahil güvenlik kaçak avlanan gırgır teknelerine en ufak müdahele yapmaz iken benim gibi amatçr avlanan teknelere müdahelede bulunması çok garip. Kaldıki balık için oltayı suya bile sokmamıştım. Boğazda avlanan arkadaşlar sahil güvenliğe çok dikkat....

pride

Üye
Adı
Onur AYDOĞAN
Valla Hamdi'cim dilekçe ile itiraz edeceğim. Tanker'in ismini aldım, bandırasını biliyorum hatta netten resimlerini dahi buldum. Dilekçemin ekine ekleyip şema üzerinde düzenleyeceğim:9

Bu arada Çarşamba'ya kadar hava sert esiyor...:(

Hamdi

Admin
Site Admin
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
Valla Hamdi'cim dilekçe ile itiraz edeceğim. Tanker'in ismini aldım, bandırasını biliyorum hatta netten resimlerini dahi buldum. Dilekçemin ekine ekleyip şema üzerinde düzenleyeceğim:9

Bu arada Çarşamba'ya kadar hava sert esiyor...:(
Umarım cezai bir işlem çıkmaz.

paspariko59

Aktif Üye
Adı
eşref sürek
Sahil güvenliğe hep haksız olduğunu söylüyoruz ama onlarında haklı olduğu taraflar vardır
bildiğim kadarıyla çanakkale ve istanbul boğazlarında geçiş üstünlüğü gemilerdedir
özellikle istanbul boğazında amatör ve profosyonel balıkçı teknesi oldukça fazla bulunmaktadır
avlanma ve gemi geçişlerinde belirli kurallar vardır her iki boğaz içinde aynıdır
istanbul boğazı sert dönüşlerin yaplıdığı bir boğazdır
her türlü boğazda yolcu taşıyan ve balık avlayan teknelerin transit geçiş yapan gemilere yol vermesi gerekir
bu denizcilik kuralıdır
bunu ihmal eden tekneler olduğundan sahil güvenlikde böyle bir uyarıda bulunmuş olabilir
yani boğazda transit geçiş yapan bir gemi yolcu taşıyan veya balıkçılık yapan bir tekneye ile çatışırsa transit geçiş yapan haklı çıkar
koca geminin boğaz gibi bir yerde manevra yapmanın ne kadar zor olduğunu herkes bilir
transit geçiş yapan gemilere yol vermeyi boğazda yolcu gemileri ile karşıya geçenler iyi bilirler

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Türk bogazlar tüzüğüne göre Balıkçı tekneleri,yelkenliler,botlar,feribotlar ve yolcu taşıyan gemiler transit geçiş yapan gemilere yol vermek zorundadır.Türk boğazları tüzüğü uygulama talimatı Md .10 yerel deniz trafiğine ait tekneler boğaz geçişi yapan gemilerin pruvalarından geçmeleri durumunda en az 5 gomina ( 185x5 = 925 m ) mesafeden geçecek pupalarına ve bordalarına ise 0.5 gomina ( 90 m ) fazla yaklaşmayacaklardır .Gemiler arasında 8 gomina mesafe olmalıdır.Güvenlik mesafesi.
Boğaz trafiği belirli noktalardan kayıt edilmektedir.
Kesilen cezada ceza nedeni önem taşımaktatdır.Madde 10'daki mesafeler ihlal edildiğinde kaptanın uyarısı ile haklı durumunda yada Sahil Güvenliğin tespiti ile tutanak tutulabilir.
Kısacası yapılacak itirazın lehte yada aleyhte sonucu cezanın gerekçesine bağlı.

pride

Üye
Adı
Onur AYDOĞAN
Boğazlar kanununa göre transit geçiş yapan gemiler "Gemi yolundan "geçmelidirler. Kıyıdan 30 metre açıktan geçmemeleri gerekir. Kaldı ki seyir halinde rotasını takip eden ufak bir tekne kendinden büyük bir tekneye her koşulda yol verir. Kanun bu şekilde belirtir. Ben çoğu zaman harita kullanıyorum. Her ne kadar Boğaz trafiğini biliyor olsamda tedbir amaçlı derinlik göstergesi ile birlikte kullanıyorum. Ben diyorumki, kanunu biliyorum, kanunlara uyuyorum ayrıca kıyılamış giderken önüme koca bir tanker çıkıyor ve yol veriyorum. 100 tane balıkçı teknesine ceza yazılmıyorda piyango bana vuruyor.

Evraklarım tam, teçhizatım eksiksiz, suçumda yok ben diğerleri gibi kaçmıyorum çünkü kendime güveniyorum ama ne oluyor? suçlu duruma düşüyorum. Bunu yazmamdaki amaç çok açık. Kimi zaman eleştiriyoruz 5 kg limiti geçtin neden 6 kg balık tuttun diye... Asıl etrafımızda kurallara uymayan bir çok insan var ama onlar kaçıyorlar.

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Boğazlar kanununa göre transit geçiş yapan gemiler "Gemi yolundan "geçmelidirler. Kıyıdan 30 metre açıktan geçmemeleri gerekir. Kaldı ki seyir halinde rotasını takip eden ufak bir tekne kendinden büyük bir tekneye her koşulda yol verir. Kanun bu şekilde belirtir. Ben çoğu zaman harita kullanıyorum. Her ne kadar Boğaz trafiğini biliyor olsamda tedbir amaçlı derinlik göstergesi ile birlikte kullanıyorum. Ben diyorumki, kanunu biliyorum, kanunlara uyuyorum ayrıca kıyılamış giderken önüme koca bir tanker çıkıyor ve yol veriyorum. 100 tane balıkçı teknesine ceza yazılmıyorda piyango bana vuruyor.

Evraklarım tam, teçhizatım eksiksiz, suçumda yok ben diğerleri gibi kaçmıyorum çünkü kendime güveniyorum ama ne oluyor? suçlu duruma düşüyorum. Bunu yazmamdaki amaç çok açık. Kimi zaman eleştiriyoruz 5 kg limiti geçtin neden 6 kg balık tuttun diye... Asıl etrafımızda kurallara uymayan bir çok insan var ama onlar kaçıyorlar.
Gemi yolu gidiş geliş istikametinin ayrılması ile tarif edilmiş.Bu ayrım boğazdaki koordinatlarla kuzey yada güney olarak gdiş-geliş yönü olarak ayrılmış.Eğer kaptan isterse ihtiyaten klavuz alır.

Aşağıda İstanbul boğazı seyir güzergahı mevcut.Bu haritanın oluşturulmasını sağlayan tüzük ise "Şu" linkte mevcut.

Uploaded with ImageShack.us

İlk mesajımdada dediğim gibi burada belirleyici nokta tutanakta yazılan ceza gerekçesi.Cezanın nerede yazıldığı önemsizdir.(Tarfik polisi radar cezasını olay yerinde değil 5km sonrada kesebilir) Yine ilk mesajımdada dediğim gibi Tutanağa yazılan ceza meddeleri yada işlenen fiilin nevi belirleyicidir.
Kulelerden birinin ikazı ile Sahil Güvenlikçe,Kaptanın istemi ve haklı durumunda Sahil Güvenlikçe,Sahil Güvenliğin tespitiyle Tutanak düzenlenilebilir.

Yazdıklarımı haksız olduğunuz görüşüyle değil,işleyiş usulünü açıklamak için yazdım.Hızdan dolayı yiyeceğiniz Trafik cezasına itiraz ederseniz Radar video kaydı istenir.Ancak alkolmetrede 100 promille yazılan cezaya itiraz ederseniz Ceza makbuzuna imza atıp atmadığınız önemlidir.İmzalayıp,3 gün sonra Alkolsüzdüm demenin lehte sonuç vermeyeceği malumdür.Alkolsüz iseniz yapmanız gereken Kan tahlili istemektir.Sizin yaşadığınız durumda istenmesi gereken GPS koordinatlarının tutanağa geçirilmesidır..
Özetle;Tarafların ortak kabulü ile hatanın varlığının tespitinin yapıldığı tutanaklarda (alkol örneği), sonradan yapılan itirazların kabulü oldukça zordur.
Bu durumun aksini tutanağı tanzim eden tarafın değil,sizin ispatınız Önem taşır.

Emre

Aktif Üye
Adı
Emre Sofuoğlu
Arkadaş bahsettiği hususta haklıdır.
Bende boğazda tekne kullandım ve zamanzaman kullanıyorum.
Tabiki balık açk suda olduğu zaman tekneler kanal suyuda yani neredeyse denizin ortasında avlanıyorlar ve tabniki gemilerin geçiş üstünlü olduğundan dolayı yol vermek zorundalar buna kimsenin itirazı yok.

Bazı gemiler anlam veremediğim şekilde kıyıya çok çok yakın geçiyorlar neredeyse kıyıdan olta atanaların kurşunlarının vuracağı yakınlığa gelip ordan geçmeyi tercih ediyorular. Bu durumda esas tehlikeyi kendileri yaratıyor malesef ama sahl güvenlik hiçbir zaman o thlike yaratan gemilere uyarıda bulunmuyor önune geçip veya yanına geçip açığa çık demiyor. Bu durumda kıyıdan geçen gemi zaten normal zamanda kıyı kesimde olan balıkçı teknelerine tacizde bulunmuş oluyor. Ayrıca hiç bir gemi bir tekne için yönünü değiştirmez yönünü değiştirip yol veenler hep balııçı tekneleridir. Hatta yeşilköyde yani marmara denizinde yani boüğaz bile olmayan geniş bir alanda, bir tanıdığın üzerine gemi geldiğinde demireydi kaçamadı ve gemi tekneyi biçti geçti gitti. Adam canını zor kurtardı.

Bir anımı daha anlatayım boğazdaki bir dostumuzdan teknesini ödünç alıp balığa çıkmıştır yeniöy çakarına yakın biraz açığında çapari ile çok güzel çinekop yakalıyorduk. Tabi bizimle birlikte 50-60 civarında tekne vardı. Sahil güvenlik zaman zamangelip ikazlarda bulunuyordu açığa kaçan tekelere. Bir seferindegemi yolunda olmamamıza rağmen üzerimize hışımla geldi ve tekneye girdi. Ne dese beğenirsiniz ben seni tanıyorum sen bunu her zaman yapıyorsun dünde yapıyordun.. Ben dedim bu tekneyle ilk defa denize çıkıyorum dün ben de teknde denizde değildi. Yani resmen zarf attı bana yersem diye. Sonra itiraz edince de aldı başını gitti.

Yani bunlara dikkat etmek lazım çoğu zaman haklı haksız ayrımıyorlar.

pride

Üye
Adı
Onur AYDOĞAN
Arkadaşlar,

Ben çocukluğumdan beri deniz ile iç içeyim. Çok uzun zaman fiber sandal kullanarak başladığım bu serüvene şimdi kullandığım 9 mt tekneye geçerek devam ettim. Asla ben çok ustayım, süper bir denizciyim diyemem ama kesin olarak kurallara riayet ettiğimi iddia ederim. Deniz kuralları havacılık kuralları gibi katidir. Kurallara uyduğunuz sürece kaza riskiniz azalır. Kara'dan çok daha güvenlidir çünkü çok dikkat, bilgi ve tecrübe gerektirir denizcilik. Hatayı asla affetmez!!!

İstanbul boğaz'ında ki en büyük sorun, yolcu motorlarından başlıyor. Kılavuz alma zorunluluğu olmayan büyük gemiler de ciddi şekilde tehlike arz ediyorlar. Bununla beraber deniz trafiğini bilmeyen ya da görmezden gelen karadaki minibüsler gibi hareket eden gemiler cabası....Burada birde güvenlik açıklarını ekler isek dünyanın en tehlikeli deniz trafiğine hoş geldiniz demekten başka bir şey bulamıyorum.

Geçiş üstünlüğü, gece seyri vs gibi konuları bilmeyen o kadar çok kuralsız tekne kulanan varki inanın balık tutan balıkçı tekneleri hepsinden daha çok kurallara uyuyorlar. Uymayanalar kimler mi? Büyük gemi ve tekneler. Yani yolcu motorları, Gırgır tekneleri ve bazı tankerler...

Ben polemik olsun diye yazmıyorum sadece İstanbul Boğazı'nda neler oluyor neler bitiyor yaşadıklarımı ve tecrübelerimi anlatmak istedim. Tartışma konusu yaratmak değil amacım.