Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boğaziçi'nin Sultanları - 06.10.2012

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında balıkoltası tarafından paylaşıldı.

1. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Merhaba arkadaşlar,
    Bugünkü avımız gerçekten ilginç, yorucu, sürprizlerle ve ilklerle doluydu.
    Arkadaşım ile dün gece buluşup boğazın yolunu tuttuk. Amacımız spin kamışlarımızla at-çek yaparak çeşitli meraları deneye deneye yürümek ve keşif yapmaktı. 22.00 gibi kamışları birleştirdik ve at-çeke başladık. Yürüye yürüye hem güzel havanın tadını çıkarıyorduk hemde meraları denemiş oluyorduk.

İlk atışta gelen takipleri görünce sevindik. Lakin o takiplerden sadece 1 balık çıkarabildik. 4 km yürüdük ve bir balık daha çıktı. Geceyarısından sonra ise ne takip kaldı nede suda bir canlı belirtisi. Çinekopa yemli atanlar bile toparlanıp dönmeye başladılar. Biz de ilk geldiğimiz meraya döndük. Orada sabahlayıp sabah balığını deneyecektik.

Gece 3'e kadar at-çeklerden sonuç çıkmayınca zorla 2 istavrit tuttum. Devamı gelmedi. Kuyrukaltına yapraklar geliyordu sadece, onlarda suya iade edildi. Zaten onca dişlinin arasında istavrit olması düşük bir ihtimaldi.

İstavritin birinden güzel bir yaprak yem çıkardım. Oltayı yemleyip spin kamış ile atabildiğim kadar ileri gönderdim. Ve orada bekliyormuş gibi anında bir çinekop... 2. atışta yine oltamda tıkırtılar ve tasmaladığımda kamış elimden gidecek gibiydi , ve gelen güzel bir lüferdi :) Spin takımla yemli lüfer ilk kez tutuyordum.

Hava aydınlanmaya başladı ve bizde az ilerdeki buruna gittik. 50 gr kurşun ve 7 cm sahte balığımı takıp yine atabildiğim kadar ileri gönderdim. Hedef balık lüfer familyasıydı.
    3 veya 4. atışta orta suda olta kütük gibi oldu ve çok sağlam kafa atışları başladı. Bu lüfer değildi. 0.28 beden ve kırılmasıyla ünlü seaspin kamış ile bu palamut sudan nasıl çıkacaktı şimdi :D Balığı önüme kadar getirdim ama bir türlü sakinleşmiyordu. Kalamayı ayarladım. 5-6 kere fişeklemeler, makinenin cırlaması, müthiş zevk derken balık bir türlü sakinleşmedi. Ve korktuğum şey başıma geldi. Yaklaşık 800 gr civarında palamut iğneden kurtuldu ve gitti...Demekki fazla oynamamak gerekiyormuş :D

At-çeke devam ettim. Ve tekrar o güzel ağırlık..Bu sefer ne olursa olsun kalamayı sıkıp kamışa yüklenip balığı kaldıracaktım ve öylede yaptım. Kamış kırılmadan yukarı alabildim balığı. Daha sonra bir palamut daha aldım ve dönüşe geçtik.
    Palamutlar 650-500 gr, lüfer 370 gr geldi.

Takımlar:

Okuma Salina Seaspin 3.00 m. 20-60 spin kamış
    Mitchell Blade Alu 4000 spin makine
    0,20 Power Pro örgü misina

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Ekim 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Allah şu yasağı çıkartanlardan razı olsun vallahi palamuta lüfere doyduk milletçe:) Tebrikler Birol abi çok güzel avlara devam ediyorsun, sizin orada da yem seçiyor mu lüfer? Sanırım balıkçıdan alınan istavrit iş yapmıyor..

4. Hasan79

Hasan79 Aktif Üye

ellerinize sağlık çok keyifli ve bereketli av olmuş..

5. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Teşekkürler Selahattin. Seçmez mi lüferi bırak çinekop bile yem seçiyor. Ve suda istavritten eser yok merayı dişliler basmış :p

Rastgele

6. shimano

shimano Daimi Üye

balık avında idolümsün ;) tebrikler birol çok guzel bı av olmus bu sene nedense palamut tutmak ve yemek bı turlu nasıp olmadı .

7. öncü

öncü Aktif Üye

tebrikler cok bereketli geçmiş avınız afıyet olsun şahane balıklar:)

8. yükseltaktak

yükseltaktak Aktif Üye

Çeşitli yöntemller denenmiş, güzel sonuç alınmış, emeğinize sağlık. Her daim rast gelsin.

9. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Teşekkürler Hasan.
    Teşekkürler Vural. Palamut bu sene bol. Bolken denemeni tavsiye ederim.
    Teşekkürler Ömer.
    Teşekkürler Yüksel Bey. Sizede rastgelsin.

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Birol
    Olmaz olmaz demeyip denemek herşeyin ilacı galiba.
    Üstelik bu raporunda dün benim olmaz dediğim şeyi de çürüttün.
    Ben demiştim ki
    Daha üzerinden 24 saat geçmeden
    dedin ve iş bitti. :D
    Her zaman rastgelsin

11. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Teşekkürler Şeref Bey.
    Teorik olarak yemli olmaz tabii ama balık spin kamış ile tutulacak mesafede olunca yemlide oluyor :D Yanlızca yemlide lüfere tasma atmak biraz zor oluyor spin kamışla.:rolleyes:

Rastgele.