Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boğazın iskorpitleri

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Emir Şengezer tarafından paylaşıldı.

1. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Herkese selam.

Geçen hafta maalesef sudan kesemediğim kiloluk iskorpiti bu sefer almak için arkadaşımla boğaz yolunu tuttuk. Vardığımızda meranın bomboş olması iftarın yaklaşmasından değil balık olmamasından kaynaklıydı. Yaptığım çapari denemelerine gelen talihsiz 1 hamsi ve 1 istavriti ne olur ne olmaz diye kovaya attım. Havanın kararmasıyla birlikte zokaları yemleyip suya gönderdik. iskorpitler de bizi boş çevirmedi bir bir gelmeye başladılar. Kovaya attığım ilk iskorpit istavritimi yedi sonra geri tükürdü :) Gelen balıkların ufak olmasından dolayı ben diyeyim 10 siz deyin 15 tanesini sulara geri gönderdik. Bu arada yan yüzgecindeki kesikten tanıdığım balığı 3 kere sudan çıkarıp iade ettim :) Bu balık milleti enteresan gerçekten.

Derken istediğim boyda bir iskorpiti nihayet alabildim. Daha sonra önümüzdeki balıklar bitti tekrar tekrar aynı ufak bireyleri almaya başladık. Her ne kadar geri göndermek istesem de arkadaşlara ve aileme çorba sözüm olduğundan ufak bireylerden birazını alıkoymaya karar verdim.

Yem olarak geçen hafta sardalya ve istavrit kullanmıştık. Fakat dün laf arasında Kemal (Dede) ağabey tavuk derisi kullanmamı tavsiye etti. Ben de herkese tavsiye ediyorum iskorpit için muhteşem bir yem. Takım olarak başta lüfer zokası kullandım. Sonra 35 gr. kurşunlu, tek köstekli 1/0 boy mustad 3282 iğneli klasik dip takımına geçtim. Yine klasik surf takımım yanımdaydı ama sizlere tavsiyem iskorpit yakalayacaksanız düşük atarlı kısa bir kamış ve ufak bir makineyle avlanın. Balığı çekmenin zevkini direkt 2'ye katlarsınız.

Şuncacık balık için çok uzun rapor oldu fakat bu yoklukta iskorpitle oyalanıyoruz işte n'apalım :) O da olmasa kamışımızı bükecek balık yok.

Uploaded with ImageShack.us

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Çorbası güzel olmuştur afiyet olsun:)
    Aslında önüne indirip av yapacaksın spin kamışla ozaman tam zevk olur.

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Emin yine keyf almışsın önemli olan odur ;)

Lezzeti ise tartışılmaz bir balık, tebrik ederim.

5. enis59

enis59 Daimi Üye

afiyet olsun çorbalık çıkmış

6. BİROL

BİROL Daimi Üye

Bende bir ara spin kamışla zargana tutmuşsum.Muhteşem keyif veriyordu

7. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Bu arada koltuklar süper bende de var getireceğim gelirken. Hiç o kücük tabureler ile uğraşamayacağım yemli avlarda:D

8. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Herkese teşekkürler.

Uluç koltuklar gerçekten büyük konfor. Özellikle lüfer yemlisinde elzem diyebilirim.

Spinle iskorpit gerçekten büyük balık keyfi yaşatır lakin hayvan sudan çıkmaya yakın güzel mücadele ediyor.

9. necmi fidan

necmi fidan Aktif Üye

Tebrikler Emir..Bizim buralarda eşkinaya atarken bir gecede en az 10 tane gelir ama salarız.Çorbası çok güzel olur ama pek ilgilenmeyiz.Daha iyilerine rastgele..:)

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Emir.
    Güzel bir av olmuş.
    Bu oyle bir balıktır ki kimileri yakaladığında lanet olsun der, kimileri de hastadır buna ve saatlerce beklerki birkaç tane yakalasın.
    Afiyet olsun

11. MUSA

MUSA Aktif Üye

Tebrikler güzel av olmuş.
    Şimdi bir iskorpit çorbası olsada içsek ne güzel olurdu.