Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bölgelerinizde kullanılan Akya, uzun olta ve diğer sırtı takımları

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında cetin tarafından paylaşıldı.

1. cetin

cetin Yeni Üye

Merhaba,

Uzun zamandır balık avcılığı konsunda bir çok forumu takip etmekteyim.
    Bütün forumlarda sırtı takımları ile ilgili %80 klasik aynı takımlardan bahsedilmekte fakat yaşadığım bölgenin bile 50 km çevresinde akya - uzun olta için avcılar farklı takımlar kullanmata,

Konuyu açmamdaki amaç, hangi bölgede hangi sırtı takımının kullanıldığını öğrenmektir.

Katılım sağlayacak arkadaşların hangi bölgede;

1- Akya - Sarıkuyruk,
    2- Lagos - Sinarit,
    3- Uzun olta ile Lüfer, Palamut ve Orkinos

takımları kullanıldığını paylaşması halinde değişik takımlar ile tecrübe edinme fırsatı bulabileceğimizi düşünüyorum.

İlk katılımı konuyla birlikte ben ekliyorum,

Mersin - Anamur arasındaki bölgelerde ağırlıklı olarak,

1. Akya - Sarıkuyruk için 1.00 mm misina üzerine her 10 kulaçta bir 700 gr kurşun ile 2 parça halinde toplamda 1.400 gr ağırlıkta, son ağırlık arkasına takım sonuna yine 5 kulaç boşluk vererek 5/0 - 7/0 numara iğneler ile rolanti ve rölantinin çok az daha üzerinde hızlar ile sırtı çekmekteyiz.

2- Lagos için yine yukarıda yer alan takımla biraz daha yavaş, toplamda 25 kulaç boşluk vererek kıyıya yakın kalamar çeksek te uzantıların kıyıya paralel olması nedeniyle takılmadan dolayı fazla verim alamamaktayız, ki zaten sinarit balığını görmeyeli uzun zaman oluyor.

3- Uzun oltada çeşitli takımlar kullanılsa da yaklaşık 400 gr ağırlık ile kurşundan sonra 7 kulaç misina arkasına rapala bağlayarak yada çapari ile palamutta verim alıyoruz.

Mesajımdan bahsettiğim üzere 50 km lik çevremizde 1 numarada bahsettiğim takımı 2 parça kurşun ile değil de fırdöndü sayısını arttırarak 3 parça toplamda en az 1.500 gr kurşun kullanarak ve biraz daha fazla misina salarak çektiklerini, başarılı olduğunu duyuyoruz.

Katılım yapacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler. :harika:

2. Sponsorlu Bağlantılar