Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bolognese kamış ile at çek yapır mı

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında gökala tarafından paylaşıldı.

1. gökala

gökala Üye

arkadşlar gölde gökkuşağı alabalık avı için daha ağır kaşıklar kullnamaya niyetliyim hatta biraz aldım. geçen gün malzeme alırken şu kamışa niyetlendim:(Remixon Dragon 5-25 gr Aksiyonlu 270 cm Olta Kamışı) bolognese kamış diye geçiyor, sepete atmıştım fakat makina bağlantı noktasındaki farklılık 40 lık makinama uyarmı, ucunun çok ince görünmesi, rahat kulanıp imkanı sunmayabilir düşüncesi ile vazgeçtim.sonra aksiyonda ne kadar iyi olduğu ve sağlamlığını bildiğim için parçalı spro 2 parça 5-25 240cm kamış istedim stokta yok diye gelmedi.
    şimdi yine remixon dragon kamışa yöneldim teleskopik olduğu için fazla yer kaplamaması(71 cmm), 4 parçalı olduğu ve uzak atış sağlayacağı düşüncesi ekonomik olması olumlu geliyor.
    bolognese kamışlar hakkında bir şeylar okudum normalde daha uzun ve kapalı boyları 1m üzerinde 4metre ve uzeri boylarda uzun oluyormuş bunun dışında diğer özellikleri remixon dragon ile uyuşuyor. bolognese kamışların uç kısmı ince diğer parçalar sert oluyormuş, kepçe kullanılması tavsiye ediliyor.
    bununla atçek yapan okudum, hatta 40-45 cm balığı kamışla kaldırıp almış(dragon 240cm ile).

sorum bu kamışla at çek yapılabilir mi? 5-18 gr kaşıklar atma niyetindeyim. bu tür kamışları türkiyede pek tercih edilmezmiş avrupada kullanılan bir kamışmış şamandıralı takımı uzağa atmakta kullanır diye okumuştum. sahte atışındada kullanır diye biryerde okudum. ne dersiniz.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

yaw ne uğraşıyon bolognese dir ricotta dır, sen at çek yapmayacak mısın? at çek yapacaksın... demek ki at-çek için üretilmiş kamışlara yönelmen gerekiyor. Marka model tavsiye etmiyecem ama gölde derede avlanacağına göre sert aksiyonlu 2.40 boyunda 10 - 40 atarlı bir kamış almalısın.

4. gökala

gökala Üye

bolognese kamışı uzak atış sağlaycağını ve teleskopik olduğu için düşünmüştüm fakat ucu çok fazla ince gözüküyor tasmalamda yetersiz kalabilir ve spin kamış rahtlığı da vermeyebilir diye de düşündüm.
    boy olarak 240 veya 270 cm spin düşünüyorum. parçalı kamışların avantajlarını biliyorum ama taşıma sorunu var parçalı yada teleskopik birini seçmem lağzım.
    ben en fazla 20 gr sahteler atarım diye tahmin ediyorum 10-40 aksiyon kamış biraz fazla kaçmazmı ben 5-25 aksiyon düşünüyordum, nadiren denizde de kullanabilirim.

5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

tamam işte en fazla 20 gr lık sahte atacaksan 10 - 40, 45, 50 tam olur, * - 25 atarlı kamışlar ile 20 gr lık sahte atmaya çalıştığında kamış bayılır, dengesini sağlayamazsın, bu yüzden de yeterli erime ulaşamazsın. Denizde de kullanacaksan eğer 2.70 almalısın zaten o zaman.

6. gökala

gökala Üye

anladım arkadaş verdiğin bilgiler için teşekürler sağol.

7. GanGBoi

GanGBoi Üye

O okuduğun rapor benim raporum sanırım eylülün başında 45 cmlik kofanayı kepçesiz aldım hatta su yüzeyinden de 1-1,5 m yüksekteydim.. Fiyatına göre güzel kamış atışları da güzel ama daha önce spin kamış kullandıysan buna geçiş biraz zor oluyor.. esneme noktası spin kamışlara göre uca daha yakın ve fincanlar çok küçük.. bir de ucuna dikkat etmek gerekiyor çok çabuk kırılıyor..

Şuan procatch carbospin ultra 240 15-40gr atarlı spin kamış kullanıyorum dragon yedeklere kaldı.. malum daha uzun atışlar için 20 gr üzeri sahteler kullanıyorum onun için..

Kısacası ben arada bir şamandralı takılıcam arada da 5-10 gr sahte atıp çekicem diyosan iş görür..