Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boru Kurdu Üretimi

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Canlı Yemler' kısmında zgrmdn tarafından paylaşıldı.

1. zgrmdn

zgrmdn Yeni Üye

**** ALINTIDIR****
    boru kurdu hakkında biraz araştırma yaparken bir sitede boru kurdu üretimi hakkında birşeyler buldum ve sizinle paylaşmak istedim inşallah yararlı olur. RASGELE....

merhaba arkadaşlar
    siz boru kurdunun nasıl üretildiğini anlatmaya çalışıcam
    ben veteriner olduğum için bu tip kurtların yapay üretimlerini okulda görmüştük piyasada boru kurtları oldukça pahalı olduğu için amacımız balık tutmayı seven arkadaşlarımıza daha ucuza ve sağlıklı yem maliyeti çıkartmaktır.

işlem çok basit

- 1 adet plastik veya cam akvaryum yada bu plastik 5 lt lik kova da olabikir
    - hava taşı ve motoru
    - deniz suyu (Tatlı suda da üretilir fakat çok uğraştırır sürekli kimyasal madde ile suyu güçlendirmek gerekir bu hem pahalı hemde kimyasal maddelerin canlıları olumsuz etkileme riskini çoktur)
    - denizden çıkartılmış yosunlu kaya parçaları

- kuru maya (1 lt deniz suyuna 0.5 gr kuru maya ölçüsünde - 1 sene boyunca bu maya idare eder)

akaryuma yapay deniz ortamı hazırlandıktan sonra 3-4 gün deniz suyu rengi koyulaşıncaya kadar dinlendirilir
    bu süre sonunda aynı normal akvaryumlarda olduğu gibi yapay alan havandırılmaya başlanır piyasada satılan 1tl lik hava taşları bu işi rahatlıkla görür

eldeki canlı boru kurtları üretim alanına atılır akvaryumun bütün kenarları içeri ışık gelmeyecek şekilde kaplanır

karanlık ortam kurtların üremesinde daha çok fayda sağlayacağı için yaklaşık 3-4 hafta sonra akvaryumun diplerinde, kayaların altlarında yüzlerce yeni kurdun oluştuğunu görürsünüz

boru kurtları aslen tıpta ilaç yapımında kullanılır

piyasada bulunmaz hint kumaşı gibi gösterilip çok yüksek fiyata satılması gereksiz geldi bana

not: ben balık tutmayla çok fazla ilgilenmiyorum sadece bu canlıyı internette araştırırken, yoğun talebin balık tutan arkadaşlar tarafından olduğunu ve piyasada çok fazla fiyata satıldığını gördüğüm için naçizane veterinerlik bilgilerimle byardımcı olmaya çalıştım yoksa bunun ticaretini yapana engel olmak ta değil amacımız

herkese bol şans iyi seyirler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. avsen

avsen Aktif Üye

Teşekkür ederiz güzel baylaşım olmuş bu hava taşıyan dediğiniz ne oluyor ve kurulu maya hakkında bilgilendirirseniz mesut olurum teşekkürler

4. zgrmdn

zgrmdn Yeni Üye

hava taşı balık akvaryum hobicilerinin suya oksijen kazandıurmak için kullandığı bir materyaldir. hava moturuda iş görür kanımca. kuru maya ise bakkallarda, marketlerde satılan kamur kabartma tozu yada şekerli vanilin gibi küçük paketlerde satılan, hamur mayalama için kullanılan bir maya çeşididir.

5. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Bu bana biraz kum kurdu üretimiyle alakalı gibi geldi. Boru kurdu bu kadar kolay yetişmiyordur.

6. avsen

avsen Aktif Üye

Teşekkürler bilgiler güzel elinize sağlık

7. zgrmdn

zgrmdn Yeni Üye

bende açıkçası çok aydınlamış değilim. öğrendiğim kadarıyla boru kurdu çamurumsu ortamları seviyormuş nekadar doğrudur bilemiyorum...

8. coner

coner Daimi Üye

Güzel konu.

sedatsabotic bunu beğendi.
  9. cogito74

cogito74 Aktif Üye

Bu konu daha önce farklı platformlarda paylaşılmıştı .. Hatta sizin alıntı yaptıgınız bu mesaj altına paylaşılmıştı ve profesyonel akvaryumcular ve su ürğnleri uzmanları bunun burada anlatılan kovada boru kurdu yetiştirmenin imkansızlığında bahsetmişlerdi

sedatsabotic bunu beğendi.
  10. gürbüz

gürbüz Aktif Üye

Denemekte fayda var...
    Kore kurdu,Çin kurdu ismiyle sattıkları şeyde bence merdiven altı üretilen bir canlı...Hiç işleri yok taaa Çin den kurt getireceklerini sanmıyorum...

Goksell ve sedatsabotic bunu beğendi.
  11. sedatsabotic

sedatsabotic Aktif Üye

çinden geliyor kurtlar