Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bot Alacağım Yardımlarınıza Ihtiyacım Var

Yakamoz

Daimi Üye
Adı
Kenan Ahıska
Arkadaşlar ben de sadece gölde, yatık havada ve %90 tek kişi kullanmak amacıyla bir bot almayı düşünüyorum kısa süre içinde (Hele bir sudak av yasağı bitsin :)). İkinci el güçlü modeller var fakat ihtiyaç duymuyorum çünkü dediğim koşullarda kullanacağım bu yüzden sıfır ve kaliteli olsun istedim ve almayı düşündüğüm bot ve motor şunlar:
Bot: X-Cape 250 Alüminyum Taban / X-Cape 270 Alüminyum Taban
Motor: Tohatsu 3.5 Hp 4 Zamanlı / Mercury 3.5 Hp 4 Zamanlı
Ek olarak Lowrance Hook 2 4x balık bulucu, kamış tutucu, taşıma tekeri, tente vs. aksesuarlar da alacağım.
Sizce bir hata eksik var mı ? Her tür önerinize açığım :)
X cape nin cok guzel sisme tabanli botlari var. Tasimada kurma ve kaldirmada buyuk rahatlik. Boy olarak 270 in altina inme derim. 250 ile 270 arasinda kullanimda dengede ciddi farklar var . Tek kisi bile olsan cok fazla aksesuarin olacak. O soyledigim 20 cm faydasini gorursun.

Motor tercihin iyi ama tatlisuda benzinli motor yasak olabilir. Once bunu bi arastir. Belediyelerden bilgi alabilirsin konuyla ilgili.

Herr-Zander

Daimi Üye
Adı
Kuzey
Kan Grubu
O Rh Pozitif
X cape nin cok guzel sisme tabanli botlari var. Tasimada kurma ve kaldirmada buyuk rahatlik. Boy olarak 270 in altina inme derim. 250 ile 270 arasinda kullanimda dengede ciddi farklar var . Tek kisi bile olsan cok fazla aksesuarin olacak. O soyledigim 20 cm faydasini gorursun.

Motor tercihin iyi ama tatlisuda benzinli motor yasak olabilir. Once bunu bi arastir. Belediyelerden bilgi alabilirsin konuyla ilgili.
Çok tesekkur ederim. Ben konyada yasiyorum o yuzden sadece beysehir golunde acilacagim. Daha onceden beysehir golu ozel hukumlerinin hepsini okudum avciligin yasak oldugu yerler disinda benzinli motor serbest. 270 x cape bota 3.5 hp mercury tercih edecegim sanirim. Tekrardan tesekkur ediyorum

Herr-Zander

Daimi Üye
Adı
Kuzey
Kan Grubu
O Rh Pozitif
@Yakamoz Abi bir sorum daha olacak izninle. Sence air deck şişme taban mı yoksa alüminyum taban mı almalıyım ? Aralarında çok az bir fiyat farkı var karar veremedim.

Yakamoz

Daimi Üye
Adı
Kenan Ahıska
@Yakamoz Abi bir sorum daha olacak izninle. Sence air deck şişme taban mı yoksa alüminyum taban mı almalıyım ? Aralarında çok az bir fiyat farkı var karar veremedim.
Bu sorunun cevabini zaten vermistim dikkat edersen. Tabiki hava tabanli almalisin. Aluminyum taban botlari kurup kaldirmak daha zahmetlidir. Araba bagajinda tasimaknkurup kaldirmak agirliklari vs zahmetlidir. Ama hava tabanlilar bes dakkada siser akulu bir motorla. Kesinlikle hava tabanli.

Bu botlari magazada inceledim fiyatina gore cok iyi. Normalde hava tabanlilar iki uc kati pahalidir ama bu markada ayni. Bu buyuk avantaj.

Mektupla

Daimi Üye
Herkese merhaba. Bir ay icinde bir bot almayı dusunuyorum. Yaklasik bir haftadir gerek forumda gerekse internetteki baska sitelerden botlara dair bircok sey arastirdim. Uzun saft, kisa saft, motor gucu, botun boyu, gerekli evraklar vs. Fakat bir suru arastirma yapmama ragmen hala tam olarak kafanda netlesmemis sorular var.

Genelde göllerde kullanacagim fakat bir ayagim mersin ve izmirde oldugu icin oralarda da kullanmayı dusunuyorum. Sorulara gelirsek :

Kaç hp bir motor almaliyim ? Almayi dusundugum bot 2.80 boyunda ve kisa aynali. O yuzden uzun saft motor kullanamayacağım sanırım. Aklimda 6 hp mercury vardi fakat uzun saft oldugu icin eledim. Mercury 3.5 hp kisa saft motoru inceledim
Fakat hp gucu yeterli olur mu bilemedim. Genelde tek basima bazen de iki kisi cikacagiz ve ozellikle de denizde yetersiz kalir gibi geldi. Bu konuda yorumlarinizi bekliyorum.

Bir diger soru da ben konyada yasiyorum liman kaydini nereye yapacağım ve bir liman baskanligina kayit var bir de belediye baskanligina kayit var farklari nelerdir ? Ve liman kaydindan sonra yıllık belli bir liman kirasi gibi bir ucret vergi vs. ödemem gerekecek mi ?

Bireysel olarak onerebileceginiz motor ve bot varsa yazabilirsiniz fakat bütçem max 9000 tl o yuzden ikinci el motor ve botlara bakiyorum, bu nedenle cok yuksek boy ve hp lere cikamam :)

Bir de fish finder almak istiyorum o konuda da lowrance hook 2 4x isimi gorur gibi geldi. Bu konuda da yorumlarinizi bekliyorum. Simdiden cok tesekkur ederim :) :)
BOTLAR HAKKINDA (A’DAN Z’YE)

Herr-Zander

Daimi Üye
Adı
Kuzey
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bu sorunun cevabini zaten vermistim dikkat edersen. Tabiki hava tabanli almalisin. Aluminyum taban botlari kurup kaldirmak daha zahmetlidir. Araba bagajinda tasimaknkurup kaldirmak agirliklari vs zahmetlidir. Ama hava tabanlilar bes dakkada siser akulu bir motorla. Kesinlikle hava tabanli.

Bu botlari magazada inceledim fiyatina gore cok iyi. Normalde hava tabanlilar iki uc kati pahalidir ama bu markada ayni. Bu buyuk avantaj.
Tamam cok tesekkur ederim rastgele abi

Badisönmez

Aktif Üye
Katlanır tabanlar da benim hoşuma gitmiyor ama depolama gerçekten sıkıntılı
Dolayısı ile hak vermemek elde değil
Mecburiyetten

Yoksa yeni aliminyum tabanlar çok güzel ve sağlam güven veriyor en azından
Umarım gönlünce olan bir tane bulursun ;)
Düşündüm taşındım bol bol da kaşındım ve boyu küçültüp CL310 almaya karar verdim tabi seneye, bu kış satan çıkar belki 2. eli zorlarım çıkmazsa da pazarlık masasına oturacağız artık millet para harcamazken peşin paraya bayağı iskonto alırım gibi geliyor

KaNKuRT

Moderatör
Yönetici
Adı
Erkan
Düşündüm taşındım bol bol da kaşındım ve boyu küçültüp CL310 almaya karar verdim tabi seneye, bu kış satan çıkar belki 2. eli zorlarım çıkmazsa da pazarlık masasına oturacağız artık millet para harcamazken peşin paraya bayağı iskonto alırım gibi geliyor
Hangi marka cl3.10

KaNKuRT

Moderatör
Yönetici
Adı
Erkan
Highfield classic 3.10 ve 9.9 motor
Balıkta tek olacağım büyük ihtimal yada yancı olursa maximum. 2 kişi. Yakın koylara yüzmeye giderken de hanımla beraber yada misafir olursa 3 kişi olur rahatlıkla götürür getirir.
Ziyadesiyle güzel bir seçim
Şimdiden hayırlı olsun