Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bot için Balık Bulucu ayna (transducer) montaj aparatı.

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında Surffishing tarafından paylaşıldı.

1. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Selamlar arkadaşlar.

Ülkemizde Jigging yani Dikey Seğirtme ile avlananların sayısı hızla artmakta.Bu avın yapılabilmesi için gerekenlerin başında tekne yada bizler için kullanımı daha kolay olan şişme bot kullanılması gerekmekte.

4-5 aydır hızlı bir hazırlık döneminden sonra yaklaşan sezonu eksiksiz karşılamak amacıyla malzeme ve ekipmanları nihayet tamamladım.Jig ile av için en önemli malzemelerden biri olan Fish Finder,Türkçesi "balık bulucu" olan ve dip yapısı hakkında bizlere bilgi veren cihazın kullanımı gerekmekte.

Hali hazırda kullandığım Garmin FF250 balık bulucu ile yaptığım denemelerde botun süratlenmesi ile plaining'e (kayar haldeki seyir hali) geçtiğimizde dibin sağlıklı okunamadığını ve aşırı parazitlenme olduğunu gördüm.Bunun nedeni, Ayna'nın (tansducer) yeterince suya batmaması yada botun altında oluşan köpüklenmenin bu sorunlara neden olmasıydı.Çünkü botlar ahşap yada fiber tekneler gibi suya batmamaktadırlar.

Bu nedenle bu sorunu aşmak için aynanın istenildiğinde derine,istenildiğinde daha sığ da kullanılabilmesi için bir ayna aparatı yaptım.

Bu aparat sayesinde ayna 30cm'ye kadar derinlikte yada kullanım klavuzunda yazdığı gibi yüzeyin hemen altındaki bir derinliğe ayarlanabilmektedir.Akşam suyundan sonra eve dönüş esnasında olası ağ yada benzeri bir ilişkene aynamızın takılmasını önlemek amacıyla bot'un tabanıyla aynı seviyede askıda kullanımınıda sağlayacak şekilde yapılmıştır.

Kullanılan malzemeler;
    * 2 Adet 5,5cm çapında ve 9cm boyunda kestamid.(castermid). (Özelliği çok sağlam olması,tornada kolay işlenebilir olması,deniz suyuna çok dirençli olması)
    * Biri 20mm ve diğeri 17mm çaplı krom boru. (borulardan kalın olanı botun kıç tahtasından 7cm kısa olması gerekiyor.Böylece ayna askıya alınabilir)
    * 4 adet alyan başlı salma vida.
    * 2 adet krom ağaç vidası.
    * 1 adet paslanmaz bilya başlı pim.
    * Ayna derinde iken drag yapmaması için krom sac.(resimde görüldüğü krom kaynakla drag dan az etkilecek şekilde kaynatılacak)

Sarı olan mazeme aşağıdaki resimde görüldüğü gibi işlenecek.Üstteki malzemenin yandan ve alttaki malzemenin üstten görünüşü.Yandan görünümdeki büyük delik kalın olan krom boru çapında (ben 20mm deldim) delinecek.Bu delikten geçen borumuzun kaymaması ve dönmemesi için üstten görünümdeki gibi 2 adet delik açılarak alyan salma için diş çekilecek.Yine üstten görünümde ve merkezde olan delik bu malzemenin botun kıç tahtasına tutturulması için kullanılacak krom ağaç vidası için açıldı.Delik vidanın havşa başı kadar çapında fakat 1cm kalana kadar devem edecek.Sonrasında krom vidanın çapı kadar bir matkapla devam edilecek.

Sonrasında,kalın olan krom borunun ayna tarafında kalacak yerin yaklaşık 10.cm'sinden bir delik açıyoruz.Eğer benim gibi bilya başlı pim kullanacaksanız bu deliğin çapının pim çapında olması gerekmekte.Büyük olursa pim bilyaları tutmayacağından bir işe yaramaz.
    Küçük çaplı olan krom boruya ise 20mm çaplı olan borudaki delikle birebir örtüşecek kendi belirleyeceğiniz aralıklarla (Ben 4cm yaptım) deliyoruz.Bu deliklerin 1mm büyük olmasının sakıncası olmaz.
    (resim sanırım ışıktan net değil,ilerleyen zamanda değiştiririm.)

Arkadaşlar burada önemli olan hususlardan biride deliklerin aynı düzlemde olması ve ayna yönüne göre 90 derece olmasının gerektiği.
    Resimde görüldüğü gibi 17mm çaplı çok delikli boru 20mm çaplı tek delikli boruya girmekte.Aradaki 3mm seçeceğiniz borunun et kalınlığı ile ilgili.Benim seçtiğim krom boruları et kalınlı 2,5mm idi.Dolayısıyla kalın borudaki tek delik açılırken içeride talaş pürüzü olmamalı.Varsa mutlak eğelenmelidir.

Bu resimde bota monte edilecek vida da net olarak görünmekte.

Eğer başta yazdığım gibi gece seyir esnasında aynayı bot tabanıyla aynı sevide askıda taşımak isterseniz ayna tabanından itibaren kalın borunun dahil olduğu ölçü botun kıç tahtası kadar olmalıdır.

Herşeyi bitirdikten sonra elimizde aşağıdaki gibi bir malzeme hazır hale gelmiş demektir.Bu resimde ayna bot tabanıyla aynı seviyede yani meraya yada eve intikal durumundadır.

Aşağıdaki resimdede ayna jig yapacağımız taşları ararken kullanacağımız haliyle uzatılmış olarak resmedilmiştir.Bu mesafe 17mm çaplı boruya açtığımız delikler oranında uzatılıp kısaltılabilir..

Bota montaj;

* Arkadaşlar elimizde hazır olan bu malzemeyi botumuza monte ederken önce 5,5mm çaplı kestamid'leri kalın borumuzun uzunluğuna göre krom ahşap vidalarla kıç tahtasına sabitliyoruz.
    * Sonrasında 20mm çaplı kalın krom borumuzu deliklerden geçirip ayar deliğinin (Pimin) yönünü ayarladıktan sonra alyan salmalarımızla sabitliyoruz.Bu sabitlediğimiz parça sürekli bot üzerinde kalacak.
    Daha sonra 17mm'lik krom borumuzu 20mm lik borunun içinden geçiriyor ve bilya başlıklı pimimizle sabitliyoruz.

Sormak istediğiniz nokta olursa severek yardımcı olurum.Umarım faydalı olur..

Montaj resimleri detaylı çekilip eklenecektir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Nisan 2011
    hamit bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Erdal eline sağlık, bu tarz kendimizin hazırlayıp açılan konulara bayılıyorum :)

4. levrekci

levrekci Üye

gerçekten detay açıklamalı ve çok faydalı bir paylaşım,
    çok teşekkürler paylaştığınız için,

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Eline sağlık Erdal.
    Benzer sorunlar diğer teknelerde de başgösterebilmekte.
    Özellikle biraz hızlı gidildiğinde balık bulucu ekranı parazitlenip işe yaramaz hale gelebiliyor.
    Biraz daha suya batırmak buna da çözüm olur mu sence?

6. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Teşekkürler Hamdi.Umarım faydalı olur..:)

Beğenmenize sevindim.Elimden geldiğince anlaşılır olmasını istedim..:)

Sağolasın Şeref abi.:)

Süratle beraber ekranda oluşan sorunların birkaç nedeni olabilir.Aynanın motora yakın olması,süratle birlikte artan köpüklenmenin aynayı etkilemesi
    ve motorun teknede salınım yapması.
    Kullandığım Balık bulucunun 65 mile kadar süratlerde okuma yapabileceği yazıyor.Ben aynayı ilk taktığımda rölantinin biraz üzerine kadar herşey mükemmel oluyor.Bu noktadan sonra sürat arttığında parazitlenme başlıyordu.Baktığımda aynanın botun altından gelen köpüklerin arasında kaldığını gördüm.Hatta sabitken motor geri vitese alınıp aynanın pervane suyunda kalmasını sağladığımda da aynı sorunu yaşadım.Aynayı söküp elle 25cm'lere aldığımda ve sürati yarım gaza yakın ayarladığımda parazitlenme olmuyordu.Bu esnada tahminimden çok fazla bir drag oluştuğunu görmem nedeniyle de krom sac ile sürtünmeyi azaltmaya çalıştım.
    Bu yaptığım aparatı henüz denemedim ancak çözüm olacağına inanıyorum.İzlediğim bazı videolarda 30 mile yakın süratte gayet temiz görüntü elde edilmişti.Havaların düzeldiği ilk fırsatta deneyip,hem bota montaj resimlerini hemde sonucu ekleyeceğim.:)

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Acaba bu teknelere yapılan montaj kıç değil de burun veya benzeri yerlere yapılmış olabilir mi?

8. ismail18

ismail18 Aktif Üye

bilgileriniz için cok tşk ederim erdal bey benim bir sorum var bu konuda biz bu balık bulucuları tatlı su avlagında bot olmadan kıyıdan kullanma sansımız varmı ?birde bizim burda kızılırmak var bu tip yerlere ne gibi bot tavsiye edersiniz aynı botu senede bir didimde de kullanmak istiyorum ama neye nasıl karar verecegimizi iyi bir ustadan yardım rica ediyorum şimdiden yardımlarınız için tşk ederim

9. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

İzlediğim videoda teknenin arkasına monte edilmişti.Buruna monte belki olabilir ancak farklı sorunlara sebep olabilir diye düşündüm..
    Dün bazı farklı kaynaklardan süratle artan parazitlenmeyi araştırdım.Hemen hemen hepsi kavitasyon yani baloncukların buna sebep olabileceğini söylüyor.Baloncuklar giden ve gelen sinyalleri etkilediği için (suda ses havaya göre daha iyi iletilir) parazitlenmeye sebepmiş..
    Bu aparatı deneyince net sonucu elde etmiş olacağız.:)

10. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Selamlar İsmail bey,

Bot olmadan kıyıdan kullanım için yapılmış balık bulucular var.Ancak, bu balık bulucuların verimli olduğuna dair çok az yorum okudum.
    Nehirlerde kullanılacak botun akıntı nedeniyle uygun yapıda olması önem taşır.Kaliteli bir kumaştan ve güvenilir bir markadan alınmalıdır.
    Teorik olarak tatlısularda balık bulucu denize oranla daha iyi sonuç verir.Deniz suyundaki başta tuz olmak üzre diğer katışık maddeler transducer sinyalinin gönderimini ve yansımasını negatf yönde etkilerler.Tatlı sularda ise durum suyun berraklığı ile alakalıdır.Eğer su aşırı miktarda bulanık,çamur içeriyorsa denizde olduğu gibi verim azalacak ve hatta belirli derinlikten sonra tatminkar olmayacaktır.Bu nedenle, balık bulucu kullanmayı düşündüğünüz yerin durumunu bilmek ve buna göre karar vermek gerekir.Bölgenizdeki yada balık bulucuyu alacağınız yerdeki bayii sizi hem model hemde sonuç olarak daha detaylı bilgilendirebilir diye düşünüyorum.

11. mustafaonur

mustafaonur Aktif Üye

emeğinize sağlık