Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bot liman kaydı?

Konu, 'Botlar ve Bot Motorları' kısmında spinnci tarafından paylaşıldı.

 1. spinnci

  spinnci Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2011
  Mesajlar:
  105
  Beğeniler:
  3
  botlar liman kaydı gerektiriyormu? veya hangi ebatlarda botlar liman kaydı gerektirmiyor? ben bu konuda bir bilgiye rastlayamadım..lütfen yardım..
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Selamlar Murat bey,

  Aslında bu konu gerek uygulama gerekse kontrollerde bölgeye göre farklılık arz ediyor.Özellikle İnsan kaçakçılığının yoğun olduğu bölgelerde Liman kaydı aranılan bir belgedir.

  Bu konuda mevzuat şöyle demekte..

  Görüldüğü üzre;Birinci madedeki "Özel kullanıma mahsus gemi ve deniz araçlarını" ibaresiyle biz amatörlerin kulandığı her türlü deniz aracına Liman kaydı istenmekte.Ancak,9.Maddenin 1.bendinde "Bağlama kütüğüne, boyu 2,5 metre ve yukarı olan" ibaresiyle 2.5m ve büyük deniz araçlarına liman kaydı yapılması zorunlu hale getirilmiştir.

  Özetle;Kullandığımız tekne,bot,vs 2,5m'den büyükse liman kaydı yapılmalıdır.Çok emin olmamakla birlikte,liman kaydı olmayan deniz araçlarına 400tl civarında ceza uygulandığını hatırlıyorum.
   
 4. spinnci

  spinnci Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2011
  Mesajlar:
  105
  Beğeniler:
  3
  Teşekkür ederim erdal,ve yine görüyoruzki dünyanın en zor amatör denizciliği bizde..üzülmemek elde değil..bu kural ve kanunlar ile denizcilik nasıl gelişecek anlamış değilim,250 cm bir tekne veya botu kim kullanmak isterki denizde? çok saçma kurallar..verdiğin bilgiler için teşekkür ederim erdal kardeşim ..
   
 5. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Tekrar merhabalar,

  Aslında uygulama bence yerinde.Gün geçmiyor ki bot,motor çalınma vakalarını duymayalım.Bu hızrsızlık adeta sektöre dönüşmüştü.Kaydı olmayan bot ve özellikle motorlar" hırsızlık turnesi" diye anılan ve bazı yörelerde yılda birkaç kez tekrarlanan vurgunlarla çalınıp kolayca satılıyordu.
  Bazı yörelerde 1 gecede 15-20 motorun çalındığını defalarca duydum,okudum.Liman kaydı ile bu çalınan motorların kolayca satışıda engellenmiş oldu.Hali hazırda çeşitli isimlerle 2.el malzeme satışı yapılan sitelerde, liman kaydının yapılması için Fatura'nın istenmesi nedeniyle faturasız motorlar satılamamakta.Satılanlar ise çok düşük fiyatlarla ve yakalanıncaya kadar kullanım süresiyle sınırlı olduğunu bilenlerce alınıyor.Motorun çalıntı olması durumunda düşecekleri sıkıntı 5 sıfır motora bedel olduğunu pek az kişi biliyor.Kontrollerin sıklaşması ve yaptırımların uygulanmasıyla önümüzdeki günlerde hem liman kayıtsız tekne,hemde faturasız motor satışı imkansız hale gelecek..:)
  Liman kaydı maliyetli birşey değil..10 litre benzin parası..;)
   
 6. spinnci

  spinnci Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2011
  Mesajlar:
  105
  Beğeniler:
  3
  biliyorum erdal,hatta hemen hemen hiç bir maddi masaraf olmadan liman kaydı yaptırabiliyoruz(fatura+ce belgeli olursa) öncede bir teknem vardı sattım,ancak şimdi jigging merakı sardı,o sebebten tekar bir tekne veya bot almak istiyorum,hatta planlarını bulabilirsem tekneyi kendim yapmak istiyorum..bu jigging e merak saldım,ancak tekne kiralamak ile yada birilerinden tekne istemek ie olcak değil bu işler,tekrar denize dönmek için kendi teknem olması şart..
  bilgilerin için teşekkür ederim.
   
 7. ozbetil

  ozbetil Yeni Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  27 Kasım 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  Selam arkadaşlar.Bende de 3.40 bot var. Altı ay önce aldığımda direk gidip liman başkanlığından bilgi aldım.Erdal Bey'in de belirttiği üzere 2.5 metrenin üzerindeki ebatlar için bağlama kütüğü belgesinin şart olduğunu belirttiler.Faturalar ve CE belgeleri ile başvurdum ve hiç bir maliyeti olmadan belgemi aldım. Sonrasında iki kez sahil güvenlik kontrolüne girdim denizde iken. Her ikisinde de sahil güvenlik ekipleri donanımımın tam olmasına şaşırdı :) Yani bu evrakları yaptırarak hem botunuzu güvenliğe almış oluyorsunuz hem de huzurlu bir şekilde av yapıyorsunuz arkadaşlar.
   
 8. ozangur

  ozangur Yeni Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  24 Şubat 2011
  Mesajlar:
  20
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Moskova
  Merhabalar, öncelikle konuyu açanlara teşekkür ederim. Benim de şöyle bir sorum olucaktı. Ben botu alırken aldığım yer limana bağlatırsam her yıl vergi vermem gerektiğini söyledi bu bilgi doğru mudur? Sanıyorum motorlu taşıtlar vergisini kastetti.

  Saygılar.
   
 9. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Selamlar Ozan.
  Şişme botlar motorlu taşıtlar vergisinden muaftır.
  Liman kaydı için ise benim bildiğim;MADDE 19 – (2) Vizenin geçerlik süresi bir yıldır. Özel kullanıma tahsisli gemi, deniz ve iç su araçlarının vizeleri beş yıla kadar (5 yıl dâhil) yapılabilir. Yeni vize süresi, bir önceki vize süresinin bittiği tarihi takip eden günden itibaren başlar.
   
 10. altaycan

  altaycan Üye

  Yaş:
  54
  Kayıt:
  7 Haziran 2010
  Mesajlar:
  43
  Beğeniler:
  4
  Merhaba arkadaşlar..

  Ben altı fiber olan 5 mt.lik zodiak konsollü almak için görüşüyorum. fakat bunun faturası falan yok ne yapmalıyım çalıntı falan değil uzun zaman önce kaybedilmiş, kafama çok takıldı, almak istiyorum. yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkür ederim..
  Altay CAN
  B rh +
  1963 ist.
   
 11. ozangur

  ozangur Yeni Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  24 Şubat 2011
  Mesajlar:
  20
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Moskova
  Erdal abi bilgiler için teşekkür ederim. Yanlış anlamadıysam limana kayıt yaptırırsam 5 yıl geçerli olucak. Gidip yaptırayım içim rahat olsun