Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bot ve Motor tercihime yardımlarınızı bekliyorum..

Konu, 'Botlar ve Bot Motorları' kısmında Bahadır Y. tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Y.

Bahadır Y. Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba,
    Ben normalde Ankara'da yaşıyorum ancak son 3 yıldır yazları İzmir Dikili'de ailemin yazlığında geçiriyorum..
    Denizi oldum olası sevmişimdir ancak ilk defa bu yıl Dikili'ye taşınma ihtimalim doğunca, artık denize ufaktan açılmanın vakti geldi diye düşündüm :)
    Önce fiber teknelere baktım ama henüz hiç deniz tecrübem olmaması nedeniyle hem bakımı, hem saklaması sorun olabilir diye bota yöneldim..
    Ailemin yazlığı denize sıfır konumda, 5 metre kumsaldan sonra yazlığa parke taşlı (arnavut kaldırımı) yol var.. Bu nedenle bot alırsam, aksesuar olarak da internette gördüğüm tekerlerden alarak evin bahçesine kadar çekebilirim botu diye düşünüyorum.. Bu hem güvenlik açısından hem saklama ve kullanım sonrası botun bakımı açısından çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
    Şimdi bu durumda tamamen cahilce ( :) ) yaptığım araştırmalar sonucunda marinport 3.90 alüminyum taban botları beğendim.. Hem 1300 denye olması hem de aksesuarlarının bol olması beni cezbetti ancak yaptığım, belki de eksik olan araştırma sonucunda bu ürünü hiçbiyerde bulamadım, hatta yetkili satıcılardan biri boşuna aramayın bulamazsınız belki 2017'de gelir dedi.. Sadece 3.30 var bir yerde, o da küçük mü gelir bilemedim..
    Bunun üzerine ona en yakın olarak seapro 3.60'ı beğendim..
    Öncelikle bot konusunda sormak istediğim konu şu;
    Ben bu botu büyük ihtimalle eşimle denize açılarak kullanıcam, yani kullanımın büyük çoğunluğu iki kişi olacak.. Ama arada sırada 4 kişi olma ihtimalimiz (eş, dost) yüksek.. Hatta eğer teknik olarak imkan varsa bakarsınız 6 kişi bile olabilir.. Bu durumda kaçlık bir bot önerirsiniz? Benim ilk hedefim 3.90 gibiydi ama yukarıda anlattığım nedenlerle giderek boyut küçüldü :) Tavsiyeleriniz varsa başka markaların da botlarına açığım.. Yine yukarıda söylediğim gibi ev müsait olduğundan ha bire söndür şişir yapmıycam, bahçeye tekerlerin de yardımıyla çekerek gölge bi yerde şişik halde bırakabilirim..
    Motor konusuna gelince bu konu benim için biraz daha zorlayıcı oldu..
    Ancak kalabalık kullanma ihtimalime binaen ne olursa olsun 9.9 bg lik bir motor almayı düşünüyorum.. Yine buradaki forumlardan okuduğum kadarıyla, havanın bozması vs. gibi bi tehlike anında elinizde olabildiğince güç olması iyidir şeklinde bir kanaat var, bu nedenle de 9.9 almalıyım diye düşünüyorum..
    Motor konusunda aklımda 1-2 marka var tabi, bunlar Mercury ve Fuji.. Ancak Hidea da makul fiyatıyla bana göz kırpıyor.. Sadece bu işten hiç anlamadığım için, tamamen buradaki yorumlara göre hareket etmeyi düşünüyorum..
    Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler..
    Bütçemi soracak olursanız; 3-4 bin bot, 5-6 bin motor, bin tl aksesuar gibi düşünerek 10.000 TL'yi geçmeme hedefindeyim..

Son düzenleme: 25 Mayıs 2016
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. yamahamusti

yamahamusti Üye

merhaba bahadır bey
    eski bir bot kullanıcısı olarak 05336339660 nolu telefonumdan beni ararsanız tüm sorularınıza cevap verebilirim.

4. oguzhand

oguzhand Aktif Üye

330 aldım üç kişi rahat çıkıyoruz 6 bg motor aldım keşke 9,9 alsaymışım diyorum

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yakamoz bunu beğendi.
  5. Bahadır Y.

Bahadır Y. Yeni Üye

Telefonunuzu kaydettim Mustafa bey, uygun zamanda sizi rahatsız edeceğim..

Demek ki 3.30 4 kişi için de uygun olabilir, o zaman 3.60 veya 3.90 6 kişi için mantıklı görünüyor.. Motor konusunda da 9.9 ile doğru yoldayım demektir.. Peki bot ve motor konusunda önerileriniz var mıdır?

6. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Suzuki alın

7. oguzhand

oguzhand Aktif Üye

Suzuki aldım bende botlar genelde Çin Tiger bot aldım ben ahşap taban

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Bahadır Y.

Bahadır Y. Yeni Üye

Sn. Ogiveogi, teknik konuları çok bilmediğim için biraz daha açıklar mısınız? Suzuki'nin avantajları nedir Mercury veya bir diğerine göre? Teşekkürler..

9. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

En az yakan motor arasında şu an aynı zamanda fiyat performans ürünü

Bahadır Y. bunu beğendi.
  10. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Hidea ve uzak dogu tum ucuz motorlardan uzak durun. Deniz sakaya gelmez.

390 lik bir bot kullanimi son derece zor agir ve hantaldir. Botun gerektiginde kurekle kullanilabilir olmasi gerekirki 390 bu konuda az dalga varsa imkansiz gibidir.
    Bota avlanmak icin 3 kisiden fazla binmeyin derim. Gezi icin 4 olabilir o da 360 olmali. Ama onermem.
    Ideali 330 6-9.9 hp arasi olanidir bu iste. Kullandikca ne demek istedigimi anlarsiniz.

Adonis ve Bahadır Y. bunu beğendi.
  11. aybasan

aybasan Üye

2 senelik bot kullanıcısı olarak görüşlerimi yazayım..2 senedir 3.90 alaminyum taban Marinport bot ve sıfır aldıgım 9.8 Tohatsu motor kullanıyorum.Bot gayet güzel ve kaliteli ben 2 sene önce İzmirden 2.250 tl ye almıştım şimdi fiyatları baya artmış dolarda yükseldiği için..Motoruda fuardan 4.500 tlye almıştım..Bu ikiliyi öneririm açıkcası..
    ...Biz 4 kişi çok rahat av yapıyoruz botu kurmak 10-15 dakika indirmekte öyle..Sizin indirmek şişirmek derdiniz olmayacagı için çok rahat edersiniz..Arkaya tekerlekleri takarsanız tek başınıza bile götürüp getirebilirsiniz..9.9 motor gayet yeterli zaten daha büyük motor alırsanız bu defa ehliyet gerekecek 10 beygiri geçtiği için Hidea Parsun vs motorlarda fena değil ama sorun yaşayan çok Çin motorları Tohatsu ise birçok markaya üretim yapan bir firmanın ve orijinal Japon markası ben çok memnunum..Elbette Yamaha Suziki gibi markalarda çok iyi ama aradaki fiyat farkına değmez bende zamanında çok araştırmıştım ..
    ...Genelde 2-3 kişi olacagınız için 3.60 da yeterli ama daha küçüğünü düşünmeyin benim aldığım yerde stokta 3.60 Marinport var görünüyor arayıp sorun varsa bence hemen alın bitmeden..Linkini aşağıya yazıyorum...

MARİNPORT 3.60 MT. ALİMİNYUM KATLANIR TABANLI ŞİŞME BOT (MP360 AL)

Bahadır Y. bunu beğendi.