Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Botla amator balikcilik

Konu, '3/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 2012/66' kısmında cemxmox2 tarafından paylaşıldı.

1. cemxmox2

cemxmox2 Yeni Üye

Selamlar arkadaslar.Dedigim gibi 9.8 tohatsu ile 3.20 ahsap tabanli botum bulunmakda.benim merak ettigim acaba bu botla aclanmak icin herhangi bir belgeye gerek var midir? Kimisi ahsao tabanli oldugu icin limana kayitli olmasina gerek yok dedi.Kimisi sari belgeden falan sozetti.Kimisi de sadece amator balikci belgesinden sozetti.Acikcasi kafam cok karisik.Acaba bilen birisi beni bu konuda aydinlatabilir mi? Simdiden cok tesekkurler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Botla, tekneyle yada kıyıdan amatör olarak balık avlamak için herhangi bir belge yada izine gerek yoktur. Ancak bu amatör olarak avlanmak için geçerlidir. Sahil güvenlik tarafından yapılan kontrollerde sirkülerin üstünde balık görürlerse botta o zaman güzel bir ceza keserler. Günlük balık avlama limitlerine dikkat etmelisiniz.

Bunun dışında aynı araba ruhsatı gibi 2.5m den büyük her deniz taşıtına (amatör gezi veya amatör balık avı amaçlı) eski adıyla özel tekne belgesi, yeni adıyla bağlama kütüğü kaydı yapılması zorunludur. Tabanın ahşap, hava tabanlı, alüminyum, fiber vs olmasının aracın bot sandal jetsky vs. olmasının bir farkı yoktur. Önemli olan 2.5m ve üstünde bir deniz taşıtı olmasıdır. 2.5m den büyük bir deniz taşıtında liman bağlama kütüğü kaydı olmaması durumunda sahil güvenlik ekipleri ruhsatsız oto muamelesi yapıp botunuza el koyabilir.

Ama uygulamada botlara şimdilik bu belgeleri pek sormuyorlar. Tabi bölgeye göre de değişiyor. Bulunduğun yörenin balıkçı barınaklarına gidip sorarsan bölgedeki uygulamayı öğrenebilirsin. Bazı yerlerde çok sıkı tutulduğunu sadece bu belge değil can yeleklerinden yangın söndürme tüpüne kadar herşeyi sorduklarını duyuyoruz. Özellikle Yunan adalarına kaçak mülteci geçişinin yapılabildiği bölgelerde yada askeriyenin yoğun olduğu limanlara yakın sahillerde bu belgeleri sıklıkla soruyorlar.

Ehliyet olarak Amatör Denizci Belgesi dediğimiz bir belge var. Bu belge için 10 beygir ve üstü motorlu tekneleri kullanmak için gerekli. Seninki 9.8 olduğu için bu ehliyeti almana gerek yok.

Sarı belge dediğin ticari balıkçı teknelerinde miçolar için zorunlu bir belgedir. Yani sarı belgesi olmayan kişi ticari tekneye binemez ve bu ticari teknede balık avlayamaz. Senin için böyle birşey yok.

Amatör balıkçı belgesi ise şimdilik biz amatör balıkçılar için gerekli ve zorunlu bir belge değil. İleriki yıllarda zorunlu hale gelecektir. Ama bu yıllardır ara ara gündeme gelip gidiyor. Ben 10 seneden önce bu belgenin zorunlu olacağını sanmıyorum. Ama bazı bölgelerde bazı bilgisiz veya işgüzar jandarma ve sahil güvenlik ekipleri "nerede bakalım gençler amatör balıkçı belgeleriniz heeee" şeklinde sorular sorabiliyorlar. Bu tür bir yaklaşımla karşılaşırsanız konu hakkında bilgili gibi görünürseniz "iyi bakalım biz buralardayız yaramazlık yok heee" deyip gideceklerdir:D

4. cemxmox2

cemxmox2 Yeni Üye

Teşekkürler ayrıntılı cevap için.İleride bu konuyla herhangi bir sorum olursa sizinle irtibata geçebilir miyim acaba?Memnun oldum Kemal abi ben de Mete AHISHALI sizde de var sanırım Ahıska türklüğü :)

5. Babali07

Babali07 Aktif Üye

Deniz veya iç sularda insan gücü dişinda herhangi bir güçle hareket eden her turlu araç bağlama kütüğü almalidir
    Yani ahşap bi kütüğe yelken tak yada evdeki masaya motor tak boy agirlik cins farketmiyor
    2.5 metre olayi değil artik sadece neyle hareket ettiğine bakiyorlar

6. cemxmox2

cemxmox2 Yeni Üye

Hocam bu baglama kutugu icin nasil bir yol izlerim sanirim Antalyada ikamet ediyormussunuz siz de.Bir de bu baglama kutugu dedigimiz sey teknelerin ustune isim yaziyorlar liman kaydi diye onla ayni sey mi? Botun uzerinde ben hic gormedim acaba cok nadir mi soruyor sahil guvenlik