Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

BOTUMA YENİ MOTOR TAVSİYESİ

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında kaygisiz tarafından paylaşıldı.

1. kaygisiz

kaygisiz Üye

Benim 1 adet 3 Metre ahşap taban Kolibri (Kolibri KM 300-D) Botum var. Botun ağırlığı tabanıyla birlikte 55 KG.

Şu anda 5 HP bir Parsun 4 zmanlı motorum var. Bu motorun hızı 55 kg tek kişi bile az geliyor. 5 HP Motorla 8-10 km arası hızla gidiyorum buda bana az geliyor.

8 HP, 9,8 HP, yada 9,9 HP bir motor almayı düşünüyorum. Parsun , Tohatsu, Mercury markalarından birini tercih ediceğim.

• Mercury 9,9: 5000 TL Civarı

• Tohatsu 9,9: 4000 TL Civarı

• Parsun 9,9: 3000 TL Civarı
    Elimdeki Parsun motoru 2. el olarak satıcağımı göz önüne alırsak.

Almayı düşündüğüm kırıterler içinde:
    Kaç Beygir ve hangi marka motor almamı tavsiye edersiniz? Tavsiyelerinizi nedenleri ile belirtmenizi istiyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. shimano

shimano Daimi Üye

Ben olsam 20 hp 4 zamanlı honda alırdım ...

4. kaygisiz

kaygisiz Üye

Cevaba teşekkür ederim ama Kusura bakmayın ama sırf başlığı okuyup mesaj yazıyorsunuz.

5000TL civarı bütçem var onu geçtim. 3 metre bota 20 beygir motor bot hiç uygun olmaz motoru ceyrek gazda bile çalıştırsam motor uçar. Son gazda ise bot ters biel dönebilir çok güvensiz. Üreticinin bile tavsiye ettiği motor beygiri 5 ile 10 arası iken 20 beygir tavsiye etmeniz tuaf

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 31 Ekim 2013
  5. nuri deniz

nuri deniz Aktif Üye

Kaygısız;
    Senin için en ideali 9.9 Mercuri'dir...
    Sandalın boyu kısa olduğundan sakın 15 -20 beygirlik makina alma, çünkü tekneyi devirirsin...
    Kısa şaft olanını tercih edersen daha kullanılışlı olur...Hayırlısı olsun...
    Sezon bitiminde de mutlaka makinayı tatlı su ile iyice temizle....

6. pride

pride Üye

bende 3.20 bot var. 6HP Suzuki aldım 1 hafta sonra satıp Mercury 9.9 aldım. Yaklaşık olarak 15 nm yaptığını tahmin ediyorum (tam yolda biraz daha fazla olabilir). 2 kişi ilede performansı gayet tatmin edici. Sessiz ve yeni modeli koldan vitesli kullanım kolaylığı sağlıyor tavsiye ederim. Ben yazın 4650 Tl'ye aldım. Karan deniz malzemeleri Sirkeci'de piyasadsn az bir miktar daha avantajlı veriyor.

7. kaygisiz

kaygisiz Üye

Tavsiyen için teşekkür ederim. Kullandığım andal değil 3 metre bir bot.

Sagolun karan hırdavata sorarım. Zaten parsun motorumuda karan hırdavattan aldım hakkaten aprsunuda piyasadan aşağıya veriyor. Fakat izmirde Alamatra balıkçılık Mercury bayi ve piyasanın çok altına veriyor. 5 beygir motorumu satınca Karan denizcilik ve alamatra balıkçılığa fiyat sorucağım.

8. oguzsen

oguzsen Aktif Üye

Farklı bir tavsiyem var botun 15 hp 4 zamanlı bir parsunu kaldırabilir Parsunların en sıkıntısız modeli 15 hp 4 zamanlılarıdır. fiyatı uygun ve botta kaldırabilir.

9. kaygisiz

kaygisiz Üye

Ne mantığa dayanarak 15 HP motor almamı tavsiye ettiğinzii anlayamadım.

1) Bot üreticim maksimum 10 HP bir motor takıalbilri diyor. Botun arka aynası demekki daha ağır bir motoru kaldırmıycak. 9.9 bir mercury bile 38 KG iken 51 KG parsun 15 HP kaldırmaması normal.

2) 15 HP bir motorda yarım gazda botu devirebilirm. Tam gazda botu devirmemem mucize olur. O zaman tam gaz motoru kullanamıycaksam neden daha fazla para veriyorum.

3) 10 HP motor üstüne amatör denizci belgesi istenir. Olduki sahil güvenlik çevirir belge sorarda bende gösteremezsem o zman yanarım büyük ceza öderim.

4) Parsuna (forumda açtığım konulara bakarsanız) pek sıcak bakmıyorum. Bir sürü sorun yarattı bana eski parsun 5HP motorum. Çok zor çalışam sistemine adapte oldum.

Yukarıda yazdığım ilk 3 maddeye dikkat ederseniz benim 15 HP motor almamın hem güvenlik( En önemlisi) hemde resmi prosedür anlamında imkanı yok.

Böyle sırf konuya gireyimde öneride bulunayım diye neden mesaj yazarsınız anlamam. :mad:

10. C.POLAT

C.POLAT Aktif Üye

Ben 3.60 bot kullanıyorum 9.9 marıner moturum var memnunum,eğer hız istiyorsan daha küçük beygirli 2 zamanlı bir motorla 9.9 un hızını geçebilirsin ama yakıtı fazla tüketir:)

11. kaygisiz

kaygisiz Üye

Önerin için sağol. 2 Zamanlı piyasada sıfırı olmadığı için almayı düşünmüyorum. Birde benzin içine yağ karıştırma oranı tutturmak için uğraşma, yanında mutlaka motor yağı bulundurup hem benzin hem yağ masrafı yapma fikri cazip gelmiyor.

Mariner motorunu ne zman aldın nekadar süre kullandın. Servisi falan nasıldır? Bilgi verirsen sevinirim