Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bu balığı tanıyan var mı?

Konu, 'Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında ozgur_tm tarafından paylaşıldı.

1. ozgur_tm

ozgur_tm Yeni Üye

Bu balığın cinsi nedir?
    Ben bir türlü bulamadım
    Bilgi verirseniz sevinirim

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 31 Ağustos 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Bu balık snake head fish ( yılan başlı balık , yılanbaş ) asyanın hemen hemen tamamına yakın iç sularında yaşar.
    Akvaryumlarda çok beslenen bir tür değilse bile meraklılarının vazgeçemediği bir türdür, çok hızlı büyür 2 metre boyda olanlarının yakalandığını anlatan kaynaklar var.Piranhadan daha sert mizaçlı ve saldırgan bir yırtıcıdır.Akvaryumda beslediğim dönemlerde 25-30 cmye kadar büyütmüştüm ama 3 tanesi bakılamayacak kadar yiyecek tüketmeye başlayınca vazgeçmiştim.3 tane balığıma günde 1 kilo tavuk çiğeri ve devamlı canlı balık vermek gerekiyordu.Maserafları çoğalmıştı yani.:)Bu tür aşırı saldırgan ve alan korumacı olduğu için bulunduğu bölgede diğer türleri tehtid eder.İnşallah sularımıza bulaştırmazlar.Siz bunu azarbeycanda yakaladınaz galiba.

4. ozgur_tm

ozgur_tm Yeni Üye

Resimdeki yaklasık 25 cm uzunlugunda bir balık ve bu bölgedeki adı da dediğiniz gibi "Yılan Kelle" (Türkmence) olarak biliniyor. Geçen hafta balık tutulabilir yerleri görmek için bir el oltası yapıp dolaşırken bu balığı tuttum. Çenesi oldukça kuvvetli kemikli ve üzeri normal bir balıktan çok daha kaygandı. Tam takım halinde gelmiş bir kaç balıkçı arkadaş ise bu balıkların 50-70 cm uzunluğundaki abilerini tutmuşlardı. Daha büyüklerininde olduğunu söylediler. Ama balıktaki en dikkat çekici özellik ağzı. Çok sert ve kemkli bir yapısı var. Bilgi almak için sormak istedim. İlginiz için teşekkür ederim.

5. night fisher

night fisher Aktif Üye

Balığın adı yılanbaş (snake head), bilim adı channa argus.Çindeki adı mandarin balığı.
    Akvaryum larda beslenen cinsleri daha çok güney bölgelerde(tropikal ve sub tropikal) yaşayan akrabaları Channa Marulius,Channa Micropeltes türleridir.

Balık kuzey çinde Amur nehri havzasının balığı iken,Sovyetler zamanında ,1960 lı yıllarda aral havzasına aşılanmıştır.Hızla amuderya,siriderya nehirlerine yayılmış istilacı bir türdür.Türkmenistanda Halen çiftlik üretimi de yapılır
    USA da Maryland eyaletindede istilacı bir tür olarak yeralır.
    Maximum boyu 80 cm,ve 7 kg dır.
    FATİH HOŞÖZ ziraat mühendisi.

6. ozgur_tm

ozgur_tm Yeni Üye

Detaylı bilgi için teşekkür ederim.
    Büyük bir tane avlayabilirsem, daha fazla resim ekleyeceğim..