Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bu balığın cinsini bilen varmıdır acaba ?

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Levrekspinner tarafından paylaşıldı.

 1. Levrekspinner

  Levrekspinner Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2012
  Mesajlar:
  238
  Beğeniler:
  71
  Avda rastgeldiğim bir balık ilk kez görüyorum.

  [​IMG]
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Levrekspinner

  Levrekspinner Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2012
  Mesajlar:
  238
  Beğeniler:
  71
  Marmara'da fare balığı

  Hymenocephalus italicus (kılkuyruk fare balığı)
  Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Hidrobiyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hatice Torcukoç, Kızıldeniz kökenli fare balığı türüne Marmara Denizi'nde ilk kez rastlandığını söyledi.  Sevinç-Erdal İnönü Vakfı bünyesinde yürütülen, ''Marmara Denizi'nin Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmesi'' projesinde çalışan Torcukoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Marmara Denizi'nde ilk kez rastlanan Kızıldeniz kökenli fare balığı türünün, tanımlanarak kayıt altına alındığını bildirdi.

  Torcukoç, 1995'ten bu yana Edremit körfezinde çalışmalar yürüttüğünü ifade ederek, Marmara Denizi'ndeki çalışmalara ise proje ekibiyle birlikte katıldığını belirtti.

  Fare balığı olarak tanımlanan yeni türün, aralık ayında yayımlanacak bilimsel bir dergide yer alacağını anlatan Torcukoç, ''Bu türün popülasyonunu da çalışmak istiyoruz. Ekonomik yönden önemi olmasa da sonuçta tür çeşitliliğinin önemli bir göstergesi. Eğer yoğun olarak bulabilirsek, 4 mevsim olarak popülasyon biyolojisini çalışmak ve bununla ilgili veriler ortaya koymak, bu verileri uluslararası alanda yayınlamak istiyoruz'' dedi.

  Torcukoç, fare balığının, biyolojik zenginlik açısından büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi. Birde resme aldanmayın, ben hangisi orjinal fare balığı daha anlayamadım. Gazete ve nette farklı resimler var. Orjinali bu olsa gerek.
  (Alıntıdır)
   
 4. ahmetozdemir16

  ahmetozdemir16 Aktif Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  287
  Beğeniler:
  80
  Şehir:
  Muğla