Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

BU MUCİZE İZLENİR

Konu, 'Genel Konular' kısmında Berkay tarafından paylaşıldı.

 1. Berkay

  Berkay Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  Antalya
  Tersine Yüzerek Göç Eden İnci Kefali, Şelaleri Uçarak Geçiyor.

  Van Gölü'nde yaşayan inci kefali, her yıl mayıs ayının sonları ile haziran ayının başlarında üreme dönemi nedeniyle akarsulara göç ediyor.

  Balıklar daha kolay üreme dönemi geçirebilmeleri için şelaleler ve derelere sürüler halinde akın ederken, önlerine çıkan doğal ve yapay engelleri ise zıplayarak geçmeye çalışıyor. Görsel şöleni izlemek için Fransa'dan, Almanya'dan ve Kore'den gelen turistler bulunuyor.

  Dünyanın en harika olayına şahitlik yapıldığını anlatan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, yaklaşık 2 milyara yakın balığın göçe katıldığını belirtti.

  Göç esnasında doğal ve yapay engellerin inci kefalinin karşısına çıktığını belirten Sarı, ''Doğal engelleri atlayarak aşmaya çalışıyor. Adeta uçan balıklar görüyoruz. Alaska'daki, Norveç'teki balıkların göçlerini kare kare zihnimize kazıdığımız halde ülkemizde milyonlarca balığın dereleri doldurmasını ve uçar gibi şelalelerden atlamasını görmüyoruz. Bunun için diyoruz ki şu anda inci kefali dünyadaki en harika manzarayı size sunuyor' dedi.

  Tatlı su ağzına gelen balıkların akıntının tersine yüzerek karşısına çıkan engelleri aşmaya çalıştığını bildiren Sarı, şunları söyledi:

  ''Kaçak balıkçılığı engelleyerek inci kefalinin önüne doğa değil insan tarafından konulmuş engelleri ortadan kaldırmamız gerekiyor. İnci kefalinin göçünü tanınır ve bilinir hale getirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla bu yılki göçün kamuoyunda çok yer almasını bekliyoruz. Bu nedenle 4-11 Haziran tarihlerinde yapılan festival bu acıdan çok önemli. İnci kefali, var olduğunu ve çabasını göstermek için böyle müthiş bir görsel şenlik oluşturuyor.''

  [​IMG]
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. İrfan

  İrfan Moderatör

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.010
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  Bursa /Mudanya/Osmangazi
  Sevgili Berkay paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler.

  Ülkemizde gerçekleşen bu göç ve doğa harikası olayı çok merak etmekteyim,bu festivalle çok katılmayı istiyorum umarım bu arzum ve isteğim gerçekleşir bu olağan üstü olayı bire bir yaşarım.:)
   
 4. Berkay

  Berkay Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  Antalya
  Rica Ederimm.İnş. Katılırsınız :)