Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bu sabah İstanbul'da bir yerde....12.10.2013

Konu, 'Sohbet' kısmında lost_zombie tarafından paylaşıldı.

1. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Akşamdan Hamdi ( büyükçolpan ) ile konuştuk, saat 05.00 de Kocamustafapaşa meydanda buluşacağız diye, sabah saat 5 te buluştuk, direk yem almak için Kumkapı hale gittik, haa bu arada ilk kez balığa takımsız sadece seyirci olarak gittim.
    Hale girdik ve yine o beter görüntüler, kasa kasa en büyüğü 12-13 cm olan yaprak denmeyecek çinekoplar, kasa kasa vonoz bile denemeyecek olan, yeminle en büyüğü,15 cm olan palamutlar,çok can sıkıcıydı.

Bu arada dişli familyasının çok fazla olması, biraz bu burukluğu silmeyecek olsa da yüz güldürecek cinstendi.
    Harbi lüferler ki 35 cm ve üstü 7-8 liraydı bu fiyata birdaha düşeceğini sanmam bu sene.
    Hamsi boldu istavritte bol ve boyları iriceydi.
    20-25 kiloluk pekçok kılıç vardı ki buda üzücü durum, çok bolca ve kallavi kırlangıçlar vardı.
    Neyse atladık taksiye Eminönü iskeleye geldik, şahsen ben o bölgede avlanmam, avlanmadımda hiç, takımlar hazırlandı, yemler takıldı Hamdi ilk atışı benim yapmamı istedi, yapıştırdım sabahın karanlığında, yanımızdaki karakafalar çapariyi hep çapraza atıp birde sen bu tarafa atıyonuz,:( demesiyle bir kez daha kendimi sevdim ve hak verdim, buralarda avlanmadığım için:D:D .
    Gerçi her yerdeler artık bildiğiniz üzre bu kadar yol verildikçe dahada çok olacaklar yazıkki...

Tek tük balık alınmaya başlandı hava aydınlanmaya başlayınca kaşık iş yapmaya başladı rapalalarda tık yok, dandik teneke bir kaşık iş yapıyor YILMAZ KAŞIK denen bir kaşık resminide ekledim, balık boyları çinekoptan hallice yada tam çinekoptu, küçük sayılır yani.
    Ben Hamdi'nin yanından ayrıldım, Haliç sosyal tesislerin oraya gittim inanılmaz bir kalabalık vardı, hem kıyıda hem denizde.
    Tekneler dip dibe nerdeyse Balat'tan, Kasımpaşa'ya teknelerin üstünden atlayarak geçilecek gibiydi.
    Yine burasıda modaya uymuştu burdada bu teneke kaşıkla balık alınıyordu.Yemli birtane alınıyorsa bu kaşıkla 5 tane alıyorlardı balık boyları burda da, küçüktü, inanılmaz kalabalığın yanısıra kovalara baka baka yürürken , Cem dostumu gördüm onlada, iki lafın belini kırdık.
    Bu sırada çok güzel bir manzara yarattı doğan güneşin kızıllığı ve Galata kulesinin birbirine sarılmasıyla beliren tablo_Ordanda ayrılıp rotayı midemin belirlemesine bıraktım.:harika::harika:
    Bilen biliyor yaklaşık4 ayda 25 kilo verdim-vermek zorunda kaldım.
    Kalple ilgili sıkıntılar çıkınca Yusuf'un yardımıyla 25 kilo verdim:D:harika::D
    Uzun süredir beni dürten içgüdüyle, rejiminindee tıkalı damarlarınındaa, tansiyonunundaaa taa .... diyerek yaklaşık iki yıl sonra ilk kez, Balatta'ki 40 yıldır değişmeyen lezzet, tıkalı damarlara kezzap diye:D:D damar tuzlamayı çatara patara mideye indirdim. :p:p oooooohhh.:D:D
    Ordan çıkar çıkmaz yine tarihi olan kahvehaneye girip iki demli çay patlatınca kendime geldim, içerde sohbet hep balıkçılıktı.
    Sonra az ilerdeki balıkçılık malzemesi satan dükkana uğradım bir iki eksiğimi ve sonu kalan iki adet meşşşhuuur Yılmaz Kaşığı adedini 2 liraya aldım.
    Arkadaşla sohbet ettik biraz, bu sene bu kaşık inanılmaz iş yaptı, yok satıyoruz bu sabah 30 küsür tane sattım sen son ikiyi aldın diyince bu kaşığın iyi çalıştığını anladım.
    Sonrası iş yerine dönüş yoluna girdim daha uzatmadan birkaç resim ekliyorum balık yakalamadan sadece göze ve damağa hitap eden yine benim çok keyif aldığım, dingin bir sabah yaşadım, inşallah ölmez sağ kalırsam yarın sabah klasikleşen Mimarsinan keyif sabahlarından birini yaşayacağım herkese bol şans rasgele.....

Şu harukulade manzaraya bakarmısınız keşke bu şehir hep böyle güzel sakin olsa...Galata Kulesi ve güneşin sarıldığı an...
    Mantarlı istavrit takımıyla istavrit tutan amca neyapıcam çinekobu ben bunu seviyorum geleninide salarım çinekobun diyerek sabaha yeni bir boyut açmıştı bile kelimeler ağzından döküldüğünde, bence gerçek tutku budur hırs değil sadece tutku....
    Bu aralar telefonumun 8mp kamerasıyla panoramik görüntü alma özelliğini deniyorum hoşuma giden sonuçlar alıyorum buresimde açı yaklaşık 270 derece sol omuz arkamdan sağ omuz arkama kadar olan görüntü.
    Bahsettiğim ve seven herkese tavsiye ettiğim işkembeci burası, malesef burasıda, kıro-karakafa cahilliğine andavallılığına ayak uydurup, işkembenin yanında çuçka (minik arnavut buberi) turşusu ve limon, roka tabağı getiriyorlar serviste.
    Anında geri yollayınca oranın 30 senelik baş garsonu üstad sizin gibi istemeyip, geri gönderip tepkisini belirtenler okadar azaldıki, bunun böyle tüketildiğini sananlarla doldu ortalık, malesef birde yeşillühhh yohhmu diyenlere hizmet etmek zorunda kalıyoruz diyince birkez daha okudum rahmeti ölüsü kandillilere..:mad::mad::mad:
    Çayının herzaman herşeyiyle dört dörtlük olduğu bir lezzet durağı olan kahvehaneye girdim iki güzel demli çay patlattım...:rolleyes:
    incebelli, plastik olmayan porselen tabaklı tavşankanı çay..:harika::harika:
    iç mekandan küçük bir kesit
    Kahvenin müdavimlerinden izin alıp çektiğim yaklaşık300 derecelik açılı panoramik fotograf..
    Bu iki nadide mekanın panoramik görüntüsü elimden geldiği kadar.:rolleyes:
    Buda pek çoğunuz biliyorsunuzdur herhalde Yılmaz Kaşık
    Şimdilik bu kadar Yarın kısmet olursa, küçük bir mimarsinan tanıtımı yapacağım

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Vallahi beni benden aldın abi, bayılıyorum eski İstanbul ile ilgili resimlere yazılara.. Umarım bir gün de birlikte takılmak kısmet olur :) Bu kaşıklar geçen sene Bursa'da katliam yaptı bu arada :)

4. hcicek

hcicek Aktif Üye

Emeklerine sağlık abi valla içim huzur doldu yahu, şöyle güzelliklere her gün bir adım daha uzak duruyoruz ya üzüldüm.

5. ozan1977

ozan1977 Aktif Üye

harika görüntüler teşekkürler paylaşım için.saygılar rastgele.

6. sabora

sabora Daimi Üye

Nejat Ağabey eline emeğine sağlık. Çok güzel fotoğraflar. Özellikle kahvehane içerisindeki panaromik çekimine hasta oldum.

7. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

İnşallah Selo yaşlı bir adamla gezmek seni açarsa gezdiririz kendimizi;):D:D Bu kaşıkları ben ilk kez gördüm hatta Çarşamba günü Rasgele balıkçılıkta tezgahtaki kişi bana bunu vermek istedi çok güzel lüfer palamut alıyorlar dedi ben kendimce bu ne laa bumu alacak balığı dedim.:D:D
    İşte biz o 1 adımı atmadıkça o güzellik bize gelmiyor.
    Beğendiğinize sevindim teşekkürler.
    o panoramik görüntünü bardağın sol tarafıda var kahvenin duvarına kadar buraya koymak için kestim mecburen.

8. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Estagfurullah abi, yaşa ve tecrübeye hürmetimiz sonsuzdur, memnun olurum bilakis :) Rapala yerine bu kaşığı takanlar da vardı Boğazda palamut ve lüfer alıyorlardı doğru demiş adam :)

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu bahsettiğin balıkların çoğu zaman satış yeri halk pazarları ve az önce döndüğüm pazarda ben de bunların bir kısmını gördüm.
    Daha önce zabıtaya şikayet deneyimim de olduğu için bu sefer yeltenmedim bile.
    Balıktan anlamayan millete de müstehak zaten.
    Bildiğin tombikleri palamut diye satıyorlar, millet de alıyor.. :(

Bu can sıkıcı girişten sonra hazırladığın konu çok güzel olmuş diyerek konuyu da bağlayayım..

Bu yılmaz kaşık nasıl kullanılıyor.
    Boğaz tarzı mı, klasik spin gibi mi?

10. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Fotoğraflar harika...gerçetende güzel bakan gözleriniz varmış...mest oldum okurken.

11. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Eyvallah inşallah bir çay içeriz eminim seninde gizli bahçelerin vardır keşfedicez artık yaşadığımız şehri.
    Usta sorma öyle bir halki şikayet etsek ni olecekki diyoruz biz bile.Usta hiç kullanmadım ama kullananalar boğaz usulu kurşunlu kullanıyor.
    Beğendiğine sevindim teşekkürler.