Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

BU UÇAK YOSUNLA ÇALIŞIYOR

Konu, 'Genel Konular' kısmında Berkay tarafından paylaşıldı.

 1. Berkay

  Berkay Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  Antalya
  Biyoyakıtla Uçan Diamond DA42 Tipi Hafif Jet, Sektörün Geleceği Adına Büyük Umut Verdi


  Austro Engine şirketi imalatı AE300s tipi motorlara sahip uçak 8 Haziran’da kapılarını açan ve 13 Haziran’da sona erecek Berlin ILA 2010 Havacılık Fuarı’nda her gün gösteri uçuşu yapacak.

  Yüksek enerji içeren su yosunundan elde edilen yakıt sayesinde uçak saatte 1.5 litre yakıt tüketiyor. Uzmanlar motorlardaki küçük bazı yapısal değişikliklerle biyoyakıtın rahatlıkla kullanılabileceğine dikkat çekiyor.

  Su yosunundan elde edilen biyoyakıtlar şu an uçaklarda kullanılmakta olan petrol kaynaklı Jet-A1 yakıtlarından yüzde 50 daha az nitrojen oksit, yüzde 98 daha az sülfürdioksit çıkarıyor.

  EADS, bitkilerden biyoyakıt elde edilebilmesi için şu an her türlü teknolojik altyapının bulunduğunu, ancak biyokakıt üretmenin maliyetinin çok yüksek olduğuna vurgu yapıyor. EADS’nin Yenilikçi Teknoloji Araştırma Geliştirme Bölümü, Almanya Bavyera hükümetinden aldığı destekle Diamond Aircraft, Austro Engines ve Alman Tahıl İşleme Kurumu IGV ile birlikte pilot bölgede biyoyakıt üretme çalışmalarını sürdürüyor.

  Biyoyakıtların, gelecekte havacılık endüstrisini, petrol hammaddesine olan bağımlılıktan kurtarabileceği söyleniyor. Ancak su yosunundan elde edilen yakıt şu an Airbus A320 gibi büyük bir yolcu uçağının motorlarını çalıştırabilecek kalitede değil. :eek:


  [​IMG]
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. özcan bolat

  özcan bolat Daimi Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.024
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  istanbul/ümr
  sadece haber niteliğinden öteye gidemez bence ,hani ne oldu gübreden sudan yakıt yapılmıştı hep birlikte ana haber bültenlerinde izlemiştik anında sesleri kesildi adamları yediler :( laboratuvar ortamından dışarı çıkamaz bu yosun yakıtı
   
 4. tutarfatih

  tutarfatih Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  İstanbul
  Aslına bakılırsa pistonlu motora sahip küçük uçaklar 100-130 oktanlık yakıt kullanırken jet motorlu araçlar yakıt olarak jp-8 kullanırlar ve çok yanıcı bir madde değildir. Hatta kalite sıklasında yanlış bilmiyorsam en alt seviyelerdedir. Ben bu yakıtın ilerde ticari jetler için uygun hale getirilebileceğini düşünüyorum.