Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bu virüsü avusturalyada kaptım. hasta arkadaşlara merhaba..

Konu, 'Tanışalım' kısmında feyiz tarafından paylaşıldı.

1. feyiz

feyiz Yeni Üye

merhaba arkadaşlar. iznik gölünde doğdum ama konyada yaşadım.2000 li yıllara kadar balığı tavada görebildim. 2001 yılında avusturalya ya gittikten sonra okyanusla ve balıkla tanıştım.çok sevdim. şimdi ankara da yaşıyorum TÜRKSAT ta çalışıyorum. bilardo oynuyorum.(lisanslı olarak). ankara etrafındaki balık yerlerini keşfetmeye çalışıyorum. bu bölgelerdeki balıklara,yemlere, malzemelere ve kurallara alışmaya çalışıyorum. herkese rastgele demeden önce bir sorum olacak.
    GÖLETLERDE BOT İLE AVLANIRKEN PETROL İLE ÇALIŞAN MOTOR KULLANMAK YASAK MI?
    Feyiz Uğur Ildeş | Facebook
    Rastgele.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Aramıza hoşgeldiniz :)

İçsularda amatör avcılık

MADDE 15 – (1) Ek-1’de yer alan avlanmanın yasaklandığı içsular ile ek-2’de yer alan avlanmanın kısmen yasaklandığı içsularda dönem boyunca avcılık yapılması yasaktır.

(2) Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağ (germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme) ile pinter, sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır.

(2) Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır. Boyutları belirlenerek ilan edilmiş olan yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme vb.) avlakta bulundurulması ve kullanımı yasaktır. (Değişiklik, 5.11.2008 tarih/27045 sayılı RG)

(3) Bayıltıcı, uyuşturucu, öldürücü kimyasal maddeler, her türlü patlayıcı madde, karpit, sönmemiş kireç, balık otu vs.’nin amatör avcılıkta kullanımı ve bu malzemelerin av mahallinde bulundurulması yasaktır.

(4) Bir amatör balıkçı en fazla 4 olta takımı ile avlanabilir. Olta başına iğne sayısı 3 adedi geçemez. Ancak, alabalık avında iki olta takımından daha fazla olta takımı kullanılamaz ve her olta takımında iki iğne bulunabilir.

(5) Akarsularda canlı yem kullanılarak alabalık avcılığı yasaktır. Alabalık avcılığında kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız içsu ve deniz balıkları hariç; her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir.

(5) Akarsularda her türlü doğal yem kullanılarak alabalık avcılığı yasaktır. Sadece yapay yem kullanılarak avcılık yapılabilir. Göllerde yapılacak alabalık avcılığında ise kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız içsu ve deniz balıkları hariç, her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir. (Değişiklik, 5.11.2008 tarih/27045 sayılı RG)

(6) Ligula intestinalis türü parazitlerin yem olarak kullanılması yasaktır.

(7) Boyu 7.5 metrenin üzerindeki teknelerle amatör balık avcılığı yapılması yasaktır.

(8) 1 km2 den daha küçük göl ve göletlerde motorlu, motorsuz her türlü tekne ve botla avlanmak yasaktır.

(9) Akarsuların, göllerin ve göletlerin yatakları değiştirilerek bir kısmının kurutulması veya bentlenmesi yöntemi ile avcılık yapılması veya ızgaralarla balık toplanması yasaktır.

(10) İçme suyu rezervuarlarında, akaryakıt ile çalışan kayık, motor ve benzeri araçların kullanılması ve su alma noktasına 300 metreden daha yakın yerlerde su ürünleri avcılığı yasaktır.

(11) Özel avlanma izni gereken yerler haricinde, gün içinde av saati sınırlaması yoktur.

(12) Baraj göllerinde yapılan avcılıkta DSİ tarafından belirtilen güvenlik sahasında avlanmak tehlikeli ve yasaktır.

(13) a)Kiraya verilen istihsal sahalarında amatör avcılık yapılabilecek alanlar Bakanlık il müdürlüklerince belirlenir. Kiraya verilen istihsal sahası baraj gölü ise amatör balıkçılığa ayrılacak alan için DSİ Genel Müdürlüğü mahalli kuruluşundan da görüş alınır.

b) Kiraya verilen istihsal sahalarına, kiracı tarafından; kiralama yapanı, kira süresini ve amatör avcılık için belirlenen alanları gösterir bilgilendirme levhaları konulur.

c) Projeli olarak kiraya verilmiş göletlerde amatör avcılık yapılması yasaktır.

d) Kiraya verilen istihsal sahalarında avcılığın serbest olduğu dönemlerde, resmi tatil günlerinde kişi başına en fazla 3 iğneli bir olta takımı ile amatör avcılık yapılması serbesttir.

4. Tolga

Tolga Aktif Üye

Feyiz Bey aramıza hoş geldiniz. Çaresi bulunamayan virüsü hemde okyanusta kapmak çok kötü olmuş. :)

Okyanustaki gibi güzel, heybetli ve çeşitli balıkları Türkiye de bulmak biraz zor hatta çok zor. Ankara ve çevre göllerde özellikle yamyamlardan(kendini bilmez avcılar) kalan balığı bulmak ise beceri, hüner gerektirecek sanırım.

İçme suyu sağlayan göl, baraj gibi yerlerde petrol ile çalışan motor amatörler için yasak diye bilmekteyim.

Tekrar hoş geldiniz. Ankara'ya selam olsun.

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hoşgeldin Feyiz,
    Avustralyadan sonra çöl gibi gelir Ankara şimdi sana.
    Yasak olmasına yasak ta adamına göre de serbest :D

Mesela İstanbul Terkos gölünde bir sürü hem içten takma, hem dıştan takma motorlu tekne var ve bunlar sürekli sudalar.
    Aynı göle ben kendi teknemle ordakilerden çok daha zararsız 4 zamanlı motorumla girmeye kalktığımda yasak!.. :(

6. feyiz

feyiz Yeni Üye

teşekkür ederim.
    kuralsızların olması kuralı çiğnememizi gerektirmemeli. mümkünse engellemeye çalışmalıyız bence. evet ankara cidden çöl gibi ama sık sık duşa girerek telafi etmeye çalışıyorum. balığa sanki büyük bir iş yapacak gibi hazırlanarak keyfini çıkarmaya çalışıyorum. verdiğiniz bilgilere tekrar teşekkür ederim anladım ki daha çok soru sorarım ben...:):)

7. feyiz

feyiz Yeni Üye

teşekkür ederim tolga bey,
    gerçekten ora ile bura çok farklı, ilk tuttuğum balık boyumca bir vatoz idi ve ben ya bu memleketin balığı bile çok çirkin demiştim, sonra alıştık güzelliklerini gördük aşık olduk şimdi de buralara sevdalanırız diye umut ediyorum.

selam ile

8. feyiz

feyiz Yeni Üye

hamdi bey,

hızlı ve tatminkar yanıtınız için çok teşekkür ederim. ben de hoşbulduk diyorum size ve arkadaşlara.

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hazırlık ve hazırlık yaparken balık yakalama düşüncesi de avcılık kadar zevkli.
    Hiçbirşey yapmasak malzemelerimizi sevip zaman geçiriyoruz.. :)

Amacımız kuralı çiğnemek değil bu arada. Tezatı aktarmaya çalıştım. O bahsettiğim teknelerin o şekilde orada olması ve motorlarını çalıştırıp ava gitmeleri yasal. Yasal diyorum çünkü jandarma onlara birşey demiyor, o tekneler birşekilde oraya kayıtlı. Yukarıda da bahsettiğim gibi içlerinde çevreci olarak nitelendirebileceğimiz 4 zamanlı motorlar bile yok. Ya pancar, ya da 2 zamanlı motorlar.

10. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Şeref usta senin orda hiçmi tanıdığın kolluk yok sana göz yumacak.AA çok ayıp tabiki seni sokmayacaklar suya orda.

Benim amcam terkosta karaburun yolu üzerinde yaklasık 20 senedir ikamet ediyor.
    Eğer kollukla ahbap isen sana 4 zamanlı motor neki gırgırla bile girersin.

11. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

hoşgeldiniz:)