Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü

Konu, 'Genel Konular' kısmında Önder Kanığ tarafından paylaşıldı.

 1. Önder Kanığ

  Önder Kanığ Moderatör Yönetici

  Yaş:
  52
  Kayıt:
  17 Şubat 2013
  Mesajlar:
  5.089
  Beğeniler:
  4.845
  Şehir:
  İstanbul
  Tüm Gönül dostlarına merhaba;

  Bugün 14 Şubat sevgililer günü;

  Sevdiğine, eşine veya nişanlısına özel bir hediye vermek isteyenler de hediye seçeneklerini araştırmaya çoktan başlamışlardır bile. Tabii bu işi zevkle yapanların yanında nereden çıkıyor bu adetler diyenlerimiz de oldukça çoktur sanırım. (Bunu diyenlerin çoğunluğu tabii ki erkekler) Ben de biraz araştırdım ve bugünün nereden çıktığını bulduğum muhtelif makalelerden derledim,ve sizinle de paylaşmak istedim.

  Bu vesile ile, Tüm Balık Sevdam Ailesinin, Sevgililer gününü kutlarım. :)

  SEVGİLİLER GÜNÜ NEDİR?

  NASIL ORTAYA ÇIKTI?

  Şubat
  ayının aşk ile ilişkilendirilmesi Antik Çağlara kadar dayanmaktadır. Antik Yunan'da Ocak ayı ile Şubat ortasında kalan zaman Gamelyon olarak adlandırılırdı ve bu dönem Zeus ile Hera'nın kutsal evliliğine adanmıştı. Antik Roma'da ise 15 Şubat bereket tanrısı Lupercus'un onuruna Lupercalia olarak kutlanırdı. Bu özel günde Lupercus'un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi ve ardından kafalarının üzerlerine koydukları kurban derisi ile Roma sokaklarında koşturarak gördükleri herkese dokunurlardı. Bu esnada genç kızlar gönüllü olarak ileri atılırlar ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çalışırlardı. O dönemde bu dokunuşların doğurganlıktaki bereketi arttırdığına inanılırdı. Bu bayramın arifesinde yani 14 Şubat'ta ise genç kız ve erkeklerin isimleri kuraya yazılır ve bayram süresince çift olmaları sağlanırdı. 469 yılında Papa Roma bu ritüeli yasaklayarak yalnızca kura çekilişine izin verdi. Bu çekilişte de kız isimleri yerine yalnızca aziz isimlerinin yazılmasına izin verdi. Bunun sebebi de uygulamanın Hristiyanlık inancıyla uyuşmamasıydı.

  Bazı ülkelerde St. Valentine Day (Aziz Valentine Günü) olarak anılan Sevgililer Günü ile ilgili tarihsel süreçte kesin bir kayıt bulunmamaktadır. Sevgililer Günü için bir efsane olabileceği düşünenler de bulunmaktadır. Katolik Ansiklopedisi'nde Aziz Valentine ismi geçsede 14 Şubat tarihine kayıtlı olan Aziz Valentine sayısı üç tane olduğu için hangisinde kaynaklandığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Farklı tarihi dökümanlarda da bu özel günden bahsedilmemektedir. Fakat 14 Şubat günü 496 yılında Papa Gelasius tarafından Valentine onuruna kutlama günü olarak ilan edilmiştir. 1969 yılına kadar kilise takviminde bulunan 14 Şubat kutlamaları bu tarihte kilise takviminden çıkarılmıştır.

  Sevgililer Günü ile 14 Şubat bağlantısı ilk olarak 14. yy. da kaynaklarda görülmektedir. 1381 tarihli Parlement of Foules adlı kitaba göre, Fransa'da ve İngiltere'da 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler. Aziz Valentine ile Sevgililer Günü ilişkisinin 14. yy.da ortaya çıktığı düşünülmektedir.

  İLK SEVGİLİLER GÜNÜ HEDİYESİ


  Modern anlamda ki Sevgililer Günü 14 Şubat 1800 yıllarında Amerika'lı Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasıyla başladı ve bu Sevgililer Günü hediyesinin yollanması pek çok insana yayılarak toplumsal bir olay haline geldi. Bunun sonucunda Sevgililer Günü gittikçe ticarileşerek Sevgililer Günü ticari getirisi fazla olan günlerden biri olarak yerleşti.
   

  Ekli Dosyalar:

  Son düzenleme: 14 Şubat 2015
  Yusuf007, agartan ve Skunet bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. _Rastgele_

  _Rastgele_ Daimi Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  20 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.467
  Beğeniler:
  2.156
  Şehir:
  İSTANBUL
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Şubat 2015
  gurcansap, Fecri ve Rapalacı bunu beğendi.
 4. Önder Kanığ

  Önder Kanığ Moderatör Yönetici

  Yaş:
  52
  Kayıt:
  17 Şubat 2013
  Mesajlar:
  5.089
  Beğeniler:
  4.845
  Şehir:
  İstanbul
  Sevgili Serdar,

  Balık Sevdam Forum sitemizin, Sözleşmesinin 7.maddesine aykırı olarak din, dil, ırk vs. gibi söylemlerin içerisinde bu güne kadar hiç olmadım, bundan sonrada olmayı düşünmüyorum.
  Bu tür yaklaşımlar benim tarzım değil ve bu konulara girmeye hiç düşünmüyorum.

  Forum sitemizin içerisinde, bu özel günü eşiyle, sevgilisiyle şu ana kadar kutlayan ve şu andan itibaren, kutlayacak olan, veya eşim sevgilim olsaydı bende kutlardım diyecek bir çok arkadaşımızın olduğu muhakkaktır.

  Sonuç olarak,

  Balık Sevdam Ailemizin yapısına uygun olarak, burada din,dil, ırk ayrımı yapmaksızın,sevgiyi dostlukları, arkadaşlıkları paylaşmamız gerektiği düşüncesindeyim.

  İslamiyet sevgi barış ve hoş görü dinidir.

  Öyle değilmi. ?

  Keyifli forumlar dileğiyle. :)
   
  Yusuf007 ve oktay16 bunu beğendi.