Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bugün balık tuttum.(Orfoz ve Çütre-3 Haziran 2011)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Benim için sezonun sonu yaklaşıyor. Yazların verimsiz olduğunu, geçmiş yılların acı tecrübelerinden biliyorum. Bizim buralarda yazları yapılabilecek avlar daha çok yemli dip avları. Ağustos sonu itibari ile Lambuka sırtısı başlar. Lambuka her sene bol olmaz. Eylül ve Ekim itibariyle JIG sezonu açılır. Yazları JIG'te ve sırtıda balık olmaz demiyorum. Az olur. Oltacıyı bezdirir. En hırslı balıkçı bile sıcağa yenik düşer.Bütün bir yazı tek bir siftah bile olmadan JIGGING ile geçirdiğim zamanları hatırlıyorum. Bu sene kendimi yıpratmadan deniz keyfi yapmak niyetindeyim.

Geçtiğimiz ay kıyılayan lagoslardan tuttuklarımı sizlerle paylaştım. O balıklardan şu sıralar eser yok. Hepsi geldikleri gibi derinlere gitmişler. Ama yinede, bir ümit 3 saat kadar dip sırtısı yaptım bugün. Her zamanki gibi siftah Lokum balığı oldu. Rapalayı söküp lokumu tek çember ile burnundan takıp sırtıya devam ettim. Hırsız iğne hazırlamak konusunda gösterdiğim tembelliğin cezası ağır oldu. 15cm boyunda ve kayış gibi lokum balığının yarısı bir yırtıcının midesine gitti. Afiyet şeker olsun. Yarasın.

Rapalayı tekrar takıp aynı yerlerde sırtıya devam ettim. Bu sefer balık yakalandı. Bitmeyen kafa darbelerinden sinarit diye tahmin ettim ama uzun süredir görüşemediğimiz ÇÜTRE (domuz balığı) çıktı. Bu sefer geri salmadım. Izgarada deniyeceğim. Yiyenler derisini yememek kaydıyla gayet lezzetli olduğunu söylüyorlar. Denemekte fayda var.

Dip sırtısı istediğim gibi verimli olmayınca dönüş yolunda taşları JIG ile yoklayayım istedim. Orfoz yakalandığında ani bir hareketle taşa girdi. Başlarda bunun bir balık mı yoksa ağ yada paragat gibi birşey mi olduğunu anlamakta zorlandım. Rüzgar tekneyi doğuya doğru sürüklüyordu. Kalamayı zaman zaman kasıp gevşeterek asılsam da koparmayı başaramadım. Dümeni batıya basıp oltayı rahatlattım. Önce tam üstüne gelip asıldım. Olmadı! Sonra batıya 20-30 metre kadar açılıp tekrar asıldım. OLDU.! Bu sefer oldu! Takım kurtuldu! Sadece takım değil, ona yakalanan balık ta. Zayıf hareketli ama çuval gibi ağır. Muhtemelen kocaman ağzını ve yan yüzgeçlerini açmış olduğundan paraşüt gibi direniyor ama hepsi o kadar. Usulca çektim 40 metreyi.
    Bugün balık tuttum. İki farklı balık; orfoz ve çütre. Ne zamandır tek taşa dönüp yerden okey çeker gibi tuttum. Herkese rastgelsin.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Haziran 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. şebboy

şebboy Üye

Yine harikasın kaptan .Çütreyi patates ve soğan dilimleri ile birazda baharat ekerek bütün olarak fırına ver ... artık düzenli çütre avcısı olursun.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın.
    Denizlerin en güzellerinden biri olan Orfoz'u girdiği kovuktan çıkarabilmişsin.
    Domuz balığını 6-7 yıl önce Antalya'da yakalayıp yemeyi denemiştik.
    Denediğimiz yöntem buğulama olmuştu ve sonuç berbat ötesiydi.
    Umarım sen ızgaradan memnun kalırsın.
    Afiyet olsun

5. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Tebrikler Akın Kaptan.Denizlerin kralını tahtından tekneye almışsın.:)
    Çütreyi birkaç kere denedim fakat lezzeti çokda iyi değildi.Izgarada nasıl merak ettim.
    İşin aslı lokumu bu hale getireni dahaçok merak ettim.Nasıl bi çene varsa duman etmiş yemi..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Haziran 2011
  6. freefish

freefish Aktif Üye

tebriklerrrrr
    güzel balıklar

7. inculy

inculy Aktif Üye

güzel balıklar devamına rastgele.

8. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Tebrikler Kaptan..
    Balığa gidemediğim şu günlerde ilaç gibi oldu sagolasın sen emi..
    Rastgele..

9. C.POLAT

C.POLAT Aktif Üye

Tebrikler,güzel bir av olmuş:)

10. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Tebrikler kaptanım
    Rasgelsin

11. Ahmet ESGİ

Ahmet ESGİ Üye

Sevgili Akın,

Öncelikle tebrikler.Domuz balığını da sayende tanımış oldum.Hiç bilmediğim bir türdü.
    Kalama ayarlarını kontrol etmende fayda var,bu boyda bir orfozu bence taşa sokmaman gerekir.
    Sevgi ve saygılarımla,