Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bugünkü sırtı avımda gelen çok güzel bir balık.

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında Orhan Küçükbiçmen tarafından paylaşıldı.

1. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

20 Mayıs 2012 Pazar. Bugünkü Sırtı avımda gelen çok güzel bir balık.

Deniz nihayet o yorgunluğunu üzerinden atmışa benziyor,:) gayet sakin tekneme atladığım gibi açık denizlere doğru yol aldım,:) hava birz kapalı olmasına rağmen benim için sırtı çekmek için çok müsait.:)

Takımlarımı çıkarttım üzerinde siyah sahte olan takımımın sahtesini mavi sahte ile değiştirdim, bu sahte palamut veya torik demek,:) ön misinamı da 040 çok kaliteli bir misina ile tekrar yeniledim, düğümlerini kontrol ettim ve denize bıraktım her zaman yaptığım gibi sahtenin denizde yüzüşünü izledim ve haydi bismillah rast gelsin dedim ve avıma başladım.:)

Her zaman olduğu gibi bugün de Sivrice de senelerden beri çok emekler vererek bulduğum meralarımdayım burada sırtı avında her zaman üzerinden giderek balıkları aldığım kendime mahsuz caddelerim var bu caddeler sadece bende,:) bu balık aldığım kerterizleri kimseye öğretmem beni takip edip öğrenmek isteyenler ise yanılırlar zira o günkü avımı bırakırım,:) senelerden beri bu caddeleri şimdiye kadar daha kimse öğrenemedi, sadece benim teknem ile beraber balığa çıktığımız dostlarım bilirler,:) bu caddeleri her hangi bir alete kopyalamadım hepsi kafamdaki kerterizler işte benim en önemli avantajlı durumumda bu:) burada olmamın nedeni bu denizleri ve buradaki balık meralarını ezbere biliyorum,:) bu da benim için her zaman bir avantaj olmakta.:)

Sırtı avı gerçekten olta ile balık avlarının en zor olanlarından diyebilirim, hepimiz ilk başta kıyı balıkçılığı ile başlarız, kıyıdan çapari ile istavrit, çinakop, kıyıdan at çek ve kıyıdan yemli sonra kıyıdan kıbrız oltası ile Kefal sonra ipek ile zargana derken bu arada bir tekne alınca da hemen sırtı avına başlarız, sırtı avını yapabilmek için bulunduğumuz merayı gerçekten çok iyi bilmemiz lazım, nerede hangi balıklar olur, hengi mevsimde hangi balıklar bizim meralarımızı ziyaret ederler,hangi havada hangi balık olur, soğuk havalarda balığın daha derinlerde ve sıcak havalarda balığın üst sularda olduğunu öğreniriz, ilk baştalar çok sahteyi dibe takar ve takılan balıklarıda bol miktarda kaçıra, kaçıra bu avın inceliklerini de öğreniriz, en sonunda hata yapa , yapa tecrübeli bir sırtı avcısı oluruz, bundan sonra yeter ki balık oltamıza takılsın bugün de bana olduğu gibi....:)

Sakin sakin giderken çok kuvvetli bir vuruş aldım, sanki elimdeki takımı alacak gibi ilk başta çok güzel, büyük bir balık dedim ve balığı sakinleştirdim, bir kaç sefer balık yol istedi hemen balığa yol verdim, balığı arada sırada biraz sert çekerek tasmanın daha iyi oturmasını sağladım artık bundan sonra iş balığı yorup tekneye almaya kaldı, takımda sarılı üç yaylı kurşun var benimde mantarımda 400 metre daha 090 misinam var, o zaman başladım yavaş yavaş salmaya her halde 250 metre kadar saldım ve tekrar yavaş yavaş tekneye doğru balığı çekmeye başladım balık tekneye yaklaşınca bir palamut olduğunu gürdüm , zaten balık çok yorulmuş takatı kalmamıştı tekneya aldım, palamut gerçekten çok güzel bir balıktı bu kadar güzel desenli bir palamutu ilk defa gördüm, çok yakışıklıydı...:)

Bu akşam gene Orhan baba usulü kapama ile onun tadına hanımımla beraber balkonda bakacağız,:) 19 mayısı da kutlayacağız,:) sizlere de güzel balık avları dilerim,:) sevgiler hoşça kalın. :)

20 Mayıs 2012 Pazar. Bugünkü Sırtı avımda gelen çok güzel bir balık.

İnanın onu hiç üzmedim,:):):)

İlk başta güzelce temizledim,
    Floto halinde 4 parçaya ayırdım,
    Güzelce tuz ve karabüber ektim,
    Tavaya çok az 2 çorba kaşığı kadar zeytin yağı ,
    Yağ biraz ısınınca balıkları tavaya koydum,
    Üzerlerine ince kıyılmış soğan biraz maydonoz attım,
    Tavanın kapağını kapadım,
    En düşük ateşte pişmeye bıraktım,
    7 dakika en ağır ateşte piştikten sonra balıkları ters çevirdim,
    5 dakika da o şekilde pişirdim ve sıcak sıcak servis yaptım.:):):)

İşte Orhan baba usulü palamut kapama.:):):)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Mayıs 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Erdem Koral

Erdem Koral Aktif Üye

Maşallah Orhan abi ellerin dert görmesin çok güzel bir palamut sen çok seviyorsun bu palamutları.Bu raporları okuyunca insan hayallere kapılıyor bu gibi avları umut ediyor.Siz ve sizin gibi ustalardan böyle raporlar almak bizleri için büyük bir şans.Allah balık tutan o ellere zeval vermesin.Her zaman rastgelsin.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Orhan Abi,
    Üstüne basa basa belirttiğin gibi merayı tanımak çok önemli.
    Bu hem takımların sağlam kalmasını, hem de balığın yakalanmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri.
    Tecrübenle akşam yemeğini garantilemişsin.. :)
    Afiyet olsun

5. mufitsa

mufitsa Aktif Üye

Orhan abi tebrikler.

Tutuğunuz balıktan çok kapamadan ders çıkartmaya çalıştım kendime :) okurken bile kendimden geçtim diye bilirim.

Avlarınızdan ve Tavanızdan Balık Eksik Olmasın.

6. bluedeep83

bluedeep83 Üye

eline emeğine sağlık orhan abi tebrikler yine döktürmüşsün afiyet olsun...

7. löngöz

löngöz Daimi Üye

Orhan abi kutlarım,,çok güzel palamut..
    ayrıca "kapama" tarifi için teşekkürler..:):)

8. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Yine kısmetini almışsın Orhan abi. Afiyet olsun :)

9. taci

taci Üye

Tebrikler ve afiyet olsun.

10. Orhan Küçükbiçmen

Bu güzel yorum ve övgülerin için çok teşekkürler sevgili Erdem kardeşim sizlere de rast gelsin hoşça kalın.:):):)

11. Orhan Küçükbiçmen

:):):)Akşam yemeği çok güzeldi hanımla beraber Sivriceyi seyrederek Orhan baba usulü palamut kapamayı yedik, sizlere de nasip olsun sevgiler hoşça kal Şeref kardeşim.:):):)