Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bunlara artık bir dur demeliyiz....

Konu, 'Ticari Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ' kısmında Ümit. tarafından paylaşıldı.

1. Ümit.

Ümit. Aktif Üye

İyi akşamlar herkese;öncelikle acayip sinirliyim ve eve gelene kadar devamlı küfür ettim.Sadece kendimi rahatlamak istediğim için yazmak istedim sizlere...

Bu akşam eşimle Kadıköy balık çarşısından geçerken malum yaprak ve çinekop satan varmı diye göz attım.Sonuçta 3 dükkan kilosu 20TL den yaprakları çinekop adı altında satılıyor...İnanılmaz sinirlendim resmen kan beynime çıktı belki işimin yorgunluğu yada günün stresi.3 dükkanıda fotoğrafladım çaktırmadan.Sonrada en çok yaprağı satana gidip lüfer varmı diye sordum..abi lüfer yok çinekop var demezmi.Kayış koptu bende Allah ne verdiyse ağzıma geleni söyledim.eşim kolumdan çekip ayırdı beni,giderken arkamdan adam demezmi bana abi sana 15 olur.sonuç kavga çıkıyordu az daha... sen benle dalga mı geçiyorsun diye (argo olarak)adamın üstüne yürüdüm...esnaf ayırdı....eşimlede papaz olduk... :((
    Yarın ilk işim erenköydeki tarım il bakanlığına gidip dilekçemi yazıp resimleri ekleyip şikayet edeceğim.Pek bir şey çıkacağını da sanmıyorum !!!

Uzun oldu kusura bakmayın ama bu itlere bir dur denmeli artık....

Herkese bereketli LİMİTLİ avlar dilerim...

caferogulları, ekremy1983 ve muhsin5791 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

yenge yokken git kır ağzını burnunu dürzünün

hatta balıkhaneye gidip orada mezattaa arıza çıkartmak lazım yapacağın tek şey mezatta ihbar et bakalım ne oluyor

sabriyazici ve Ümit. bunu beğendi.
  4. Ümit.

Ümit. Aktif Üye

Valla üstad hanıö yanımdayken gözüm döndü de ...her zaman uğradığım manavdaki abi tanıdık o girdi araya sakin ol dedi.Büyük ihtimalle karakolda yada hastanede bitecekti olay...artık benmi hasar alırdım o mu hasar alırdı bilmiyorum...

5. Musti.barut

Musti.barut Daimi Üye

sen zurnanın son deliğine basmışşın.. gırgırlardan başlayaşaksın yaprakları kraçaları alacak kadar sığ ağlar attıkları ve buna dur diyemeyen kollu kuvvetlerin trollere bile göz yumarken gırgırlarla kim uğraşır
    geldik hale simsar cayır cayır alım satım yaparken orada kıç büyüten haller müdürlüğü ekipleri ve görevrileri denetleme yapmazsa manav da para verdiysem o balığı satarım arkadaş der sen ben de burda birbirimizi yeriz

Ersin1903, Stolz ve Ümit. bunu beğendi.
  6. fthdmr

fthdmr Aktif Üye

Ümit iyi akşamlar öncelikle yaşadığın tatsızlıktan ötürü geçmiş olsun geçen sene benzer bir olayı yaşamış olup dükkan isminden adresine kadar verdim gereken inceleme yapıldı dendi ama değişen hiç birşey olmadı umarım sen başarabilirsin

Ümit. bunu beğendi.
  7. eylmz

eylmz Daimi Üye

Gecmis olsun hocam bende dün aksam balık almak icin uğradığım balıkçıda parmak kadar Yaprakları görünce sinirlendim balık almaktan da vazgeçtim hatta sormak istedim ama sonra Mustafa hocam dediğini düşündüm bunlar son halka o yüzden bundan once ki aşamalarda önlem almak gerekiyor bilinçlenmek gerekiyor toplum olarak inşallah kaybedince anlamayız elimizdeki güzelliklerin değerini nitekim yavaş yavaş kaybediyoruz

Ümit. bunu beğendi.
  8. Ümit.

Ümit. Aktif Üye

Haklısınız bunlar son halka ama dayanamadım gerçekten...kavga çözüm değil tabiki de ama işte sinirlerime hakim olamadım bi anda. bende hatalıyım...önce konuşup tane tane anlatıp sonra ağızını burnunu kıracaksın... heheh... şaka bi yana bu konuda ciddi anlamda farkındalık yaratılması gerekmekte.

eylmz bunu beğendi.
  9. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

buna izin veren göz yuman bir kurum var, eski adı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü, yeni adı Gıda ve Kontrol Müdürlüğü. Adlarından bile "koruma" kelimesini yok ettiler. Geçtiğimiz yıl bir koruma faaliyetinde bulundular, balıkçıları cezalardan korumak amacıyla lüferdeki boy istisnasını %15'e çıkardılar. Bu herhalde bu kurumun neyi korumayı amaçladığını net bir şekilde gösteriyordur. O balıkçıya gelene kadar arada 3-5 teşekkül var. O boylarda balıklar avlanıp öldürüldükten sonra ha satılmış, ha balık unu fabrikasına gitmiş bir şey değişmiyor. Alaska yengeç avcılarını herkes izlemiştir, bir tane bile limit altı yengeç bulundurmamak için küçük boyların hepsini tek tek ölçüyor ve limit altı ise geri atıyorlar. Doğaya saygıdan mı, çevreciliklerinden dolayı mı, sürdürülebilir avcılık için mi, hayır. Sadece ve sadece gerçek bir kontrol mekanizması ve caydırıcı cezalar mevcut olduğu için. Tabii bir de "bunlar ceza almasın diye limitleri esnetelim" diyen zerzevatlar olmadığı için.

10. Babali07

Babali07 Aktif Üye

Bunun çözümü basit
    Talep olmazsa arz da oluşmaz

Ancak bizim vatandasimiza ucuz ver içine siyanür kat göstere göstere
    Devlet izin verse eline dinamiti alan balik avlamaya koşar

Yarinini düşünmeyen bir toplumun tek derdimiz ani kurtarmak
    Bunun 2 sebebi var
    1- son 50 yildir bilinçli olarak dayatilan düşünmeden itaat eden bireyler yetiştirmeye dayali eğitim sistemimiz
    2- ekonomik olarak ozgurlugumuzun olmaması. Bir insan belli bir ekonomik istikrara sahip olduğu zaman evrensel ahlak ilkeleriyle daha rahat düşünebilir ( bu konu çok felsefi antik yunanistana kadar uzanir )

TekAdam ve Ümit. bunu beğendi.
  11. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Hepsi allahından bulsun tutan da, yiyende müsade edende

Musti.barut bunu beğendi.