Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bunu Yapma

Konu, 'Genel Konular' kısmında boreas tarafından paylaşıldı.

1. boreas

boreas Yeni Üye

Maalesef ülkemizin üstesinden bir türlü gelemediğimiz sorunlarından bir tanesi. Gezdiğim, avlandığım, gördüğüm avlakların ve diğer doğal çevrelerin neredeyse tamamına yakınında bu manzaralarla karşılaşıyorum. Yediğini, içtiğini, ıvırını zıvırını toplamak en fazla 10 dakikalık bir iştir. Saygı, birazcık saygı... Böyle yaparak yarın avlayacak balık da bulamayacaksın, oturup kafanı dinleyecek temiz bir alan da. Toplum olarak bu ahlakı daha henüz oturtamadık. Umuyorum ki bunun üstesinden gelebiliriz.

Dostoyevski der ki: "Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur."

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. boreas

boreas Yeni Üye

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Bugün yine sinirlerim tepemde.. Organik ürünü bir nebze de olsa anlarım. Ama pet şişe, köpük, naylon torba... Yapma bunu..

ekremy1983, echoes, OnuR67 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  4. echoes

echoes Aktif Üye

İnsanın keşke göl kenarları veya sahil kenarları yasaklansın diyesi geliyor.Hele bizim menekşe iç kumsalın halini bir görseniz küfür etmemek elde değil.Çimenlerde ve kumlarda ,kilimmi dersiniz,külotlar.çoçuk bezleri,pet şişeler,bira şişeleri,naylon poşetler vs vs aklınıza ne gelirse mevcut.Yazık insan üzülüyor.Maalesef bilinçsiz bir toplumuz :( Bir şey desen kavga etmemek işten bile değil.Artık bu gibi yerlere çobanlık yapacak bekçimi veya polismi konulacak ne yapılacaksa bir an önce yapılmalı.

Ben bu insanların bilnçleneceğini sanmıyorum.Çünkü nasıl olsa temizleniyor diye düşünüyorlar.Acaba evlerinde de böyle pislikler bırakıyorlarmı?Bu bilinç toplum olarak çekirdekten başlıyor ama benim umudum yok.Böyle gelmiş daha beter şekilde devam ediyor....

boreas bunu beğendi.
  5. sessizdenizci

sessizdenizci Daimi Üye

Maalesef sahillerimizi durumu vahim, piknik yapanlar, çay içenler, çekirdek kabukları. Biz o kadar uğraşalım iki karışlık misinayı denize bırakmamak için adal iki direk dikip bir gecede 100lerce balonun patlağını kayalıklara ve denize bıraksın. Görevliler temizlemekle yetişemiyor, mücadele edemiyor. Sonrada orasını özelleştirince "vay sattılar" oluyor. Sonra arası mis gibi tertemiz gidilebilir bir yer oluyor.

Hepimiz sahip çıkalım ki temiz kalsın - satılmasın...

Herkese temiz ve bol avlar dileğiyle...

boreas ve echoes bunu beğendi.
  6. fthklc

fthklc Aktif Üye

doğaya zarar verenlere acayip sinir oluyorum. pikniğe mi gittin al yanına çöp poşeti dönerken koy içine at çöpe. en fazla 5 dakikanı alır.

Dündar ve boreas bunu beğendi.
  7. boreas

boreas Yeni Üye

Murat Abi neyi yanlış yapıyoruz diye düşünüyorum. Anlayamıyorum. Ben sınıf öğretmeniyim, hatayı bizzat kendimde arıyorum. Yahu benim yetiştirdiğim evlatlar minicik halde okulda bu davranışı kazanıyorlar. Gözlerimle görüyorum. Ne oluyor da sonra böyle ahlaki bir erozyona uğruyor bu evlatlar. Neden kalıcı bir davranış geliştiremiyoruz? Sistem mi? Müfredat mı? Öğretmen olarak bizler mi? Aileler mi? Yasaların uygulanış şekli mi? Yok gerçekten çözemiyorum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Ağustos 2014
    Ozkanartuc bunu beğendi.
  8. echoes

echoes Aktif Üye

Sevgili kardeşim siz öğretmenlerin bir suçu yok.Sizler ne yaparsanız yapın her şey ailede ve yaşadığı çevredeki insanlarda bitiyor ve tabiiiki uygulanmayan yasalarda !Bu İnsanlar toplumdaki ezilmişliklerini bir yere gittiğinde "aman birazda ben yapayım nede olsa temizliyorlar işleri ne" mantığıyla giderdiklerini zannediyorlar galiba.Oranın temizliği yapılmadığı zamanda küfür ederler.Böyle acip bir topulumumuz var ne yazıkki....

boreas bunu beğendi.